שתף קטע נבחר

תמיר: מורים לא יפוטרו, משרד החינוך יספוג הקיצוץ

המשרד יממן את העלויות הכרוכות בביטול פיטורי המורים בשנה הקרובה (30 מיליון שקלים). שרת החינוך: "סל השעות התרוקן ואת התוצאות ראינו בנתוני הזכאות לבגרות". יו"ר ארגון המורים, רן ארז: "זו הפעם הראשונה שפוליטיקאי לא רק מבטיח, אלא גם מקיים"

תקווה למורים. שרת החינוך, פרופסור יולי תמיר, הודיעה היום (ד') למרכז השילטון המקומי וראשי הרשויות המקומיות, כי משרד החינוך יממן מכיסו את פיטורי המורים הצפויים, לאחר שלא הגיע להסכם מול משרד האוצר וראש הממשלה.

 

בשבועות האחרונים נערך משא ומתן בין האוצר למשרד החינוך במטרה למנוע קיצוץ של 60 מיליוני שקלים. מדובר בקיצוץ עליו הוחלט כבר לפני שלוש שנים ומשמעותו - ביטול 12 אלף שעות לימוד ופיטורי כ-600 מורים. בימים האחרונים פורסם ב-ynet כי בניגוד להוראתה של תמיר למנוע את שליחת מכתבי הפיטורים למורים, קיבלו בפועל מורים רבים מכתבי זימון לשימוע לקראת פיטורים (ראו בהמשך הידיעה).

 

אולם היום, הודיעה תמיר כי המשרד לא יפטר את המורים כפי שמתחייב מהקיצוץ המתגלגל, ובמקום זאת יספוג את הקיצוץ הנוכחי על חשבון הוצאות אחרות. במהלך דיון במליאת הכנסת בתשובה להצעה לסדר של יו"ר המפד"ל, זבולון אורלב, בנוגע לתוכנית

 לפטר 600 מורים, ציינה השרה תמיר כי משרד החינוך יקצה ממשאביו 30 מיליון שקלים כדי למנוע את הפיטורים.

 

"סל השעות התרוקן ואת התוצאות ראינו אתמול,בנתוני הזכאות לבגרות שמעידים על ירידה משמעותית בתוצאות הבחינות", אמרה השרה תמיר. "אני מחוייבת לכך שמספר שעות החינוך יגדל ולא יקטן". שרת החינוך הנחתה את מנכ"ל משרדה, שמואל אבואב, להוציא מכתבים לארגוני המורים ולעדכנם בביטול הקיצוץ, כמו גם על עצירה מוחלטת של כל הליך הפיטורים שהחל.

 

המכתבים יצאו - בניגוד להוראתה של שרת החינוך

 

כזכור, אמרה תמיר בשיחה עם כתבים לרגל כניסתה לתפקיד שרת החינוך, כי הורתה לעכב את שליחת מכתבי הפיטורים למורים עד שתגיע להסכם עם האוצר. לפני יומיים נודע ל-ynet כי בניגוד להוראתה הגיעו עשרות מכתבי זימון לשימוע למורים המועדים לפיטורים וכי השימועים אמורים להתחיל מחר.

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "מי שמפטר את המורים הוא מרכז השלטון המקומי. ממשרד החינוך יצאה הודעה חד-משמעית בכתב למרכז השלטון המקומי להשהות כל פעילות שהחלו בה או חשבו להתחיל בה בנוגע לפיטורי המורים, כולל שליחת מכתבים עד להוראה מפרשת מהשרה".

 

במרכז לשלטון מקומי התעקשו כי קיבלו ביום ראשון הודעה בעל פה על כך שהושג הסכם מול האוצר, אך לדבריהם יממה לאחר מכן הודיע מנכ"ל משרד החינוך הנכנס, שמואל אבואב, במסיבת עיתונאים כי עדיין לא הושג הסכם . מבדיקת ynet עלה כי למעשה לא התקבלה ברשויות המקומיות כל הוראה לבטל את ההליכיים נגד הפיטורים. ההוראה של מנכ"ל המרכז, יעקב אגמון, לרשויות המקומיות התייחסה להשהיית מכתבי הפיטורים בלבד. בפועל, נמשך למעשה ברשויות התהליך לקראת הוצאתם של המכתבים.

 

"כעת צריך להחזיר את המערכת למצב בו הייתה לפני חמש שנים"

 

יושב ראש ארגון המורים העל-יסודיים, רן ארז, בירך על ביטול פיטורי 600 המורים וקיצוץ 12 אלף שעות הלימוד. "זו הפעם הראשונה בשנים האחרונות, שאנו עדים לכך שפוליטיקאי לא רק מבטיח, אלא גם מקיים", אמר. "היענותה של תמיר לדרישותינו מאפשרת את סיום שנת הלימודים באופן תקין ואת פתיחת שנת הלימודים הבאה כסדרה".

 

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ הרב מיכאל מלכיאור, אמר בתגובה על ההחלטה: "אני מברך על כך אבל כעת צריך להחזיר את המערכת למצב בו הייתה לפני חמש שנים שנים".

 

גם ח"כ

 אורלב השמיע דברים בנימה דומה ואמר כי "אין להסתפק רק בביטול הקיצוץ. יש להשיב את תקציב החינוך למצבו בשנת 2000 ולהחזיר חמש שעות לכל כיתה בבתי הספר היסודיים".  

 

בתוך כך נועד היום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, עם השרה תמיר במסגרת סבב שיחות שערך עם כל השרים. אולמרט אמר בפגישה כי נושא החינוך הוא הראשון בסדר העדיפות של הממשלה וביקש מתמיר להכין תוכנית עבודה מסודרת עד חודש יולי, בה יוצגו בפניו סדרי העדיפות של מערכת החינוך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
פרופסור תמיר. משרד החינוך ישלם
צילום: ירון ברנר
צילום: גיל יוחנן
אורלב. לא להסתפק בביטול הפיטורים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים