שתף קטע נבחר

מנכ"ל משרד החינוך: ניסוי דברת ב-34 היישובים יימשך

בימים הקרובים ייפגשו נציגי המשרד עם ארגוני המורים כדי להגיע להבנות בדבר יישום הדו"ח גם השנה. המנכ"ל החדש, שמואל אבואב: "יש פתרונות לכל הבעיות שמעיבות כיום על המערכת"

"למרות התנגדות ארגוני המורים, המדיניות שלנו היא להמשיך את 'ניסוי' דברת ב-34 יישובים, גם בשנת הלימודים הבאה", כך מבהיר מנכ"ל משרד החינוך החדש, שמואל אבואב, בשיחה עם כתבים לרגל מינויו.

 

אבואב הוסיף כי בימים הקרובים יחל משא ומתן בין משרד החינוך לארגוני המורים, כאשר עיקר המחלוקת היא על מספר שעות הלימוד של מורה בכיתה (כיום בממוצע 18 שעות בשבוע בבתי הספר העל-יסודיים) ועל גובה הפיצוי הכספי למורים

 תמורת תוספת שעות לימוד.

 

לפני ימים אחדים פורסם ב-ynet כי ראשי הרשויות המשתתפות ביישום מסקנות ועדת דברת שלחו באמצעות יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית כרמיאל, עדי אלדר, מכתב אל שרת החינוך פרופסור יולי תמיר ובו דרשו להמשיך בתכנית גם בשנה הקרובה. אבואב, בהמשך לדבריו על הדו"ח, מדגיש כי הקושי להוציא את מסקנותיו אל הפועל "לא נבעה אך ורק מבעיות תקציביות. היו גם בעיות נוספות, בעיקר אי הסכמות".

 

אבואב (47), נשוי ואב לשלושה, משדר עם כניסתו לתפקיד הרבה מאד נחישות. הוא נחוש לפתוח את שנת הלימודים הבאה בלי השבתות, להשיג תוספת תקציב למערכת החינוך עבור שיפוץ ובינוי מבנים וחולם על צמצום הפער במגזר הלא-יהודי (ערבי, דרוזי, צ'רקסי).

 

תכנית צמצום הפערים על פי חזונו של המנכ"ל החדש כוללת בניית כיתות נוספות, חידוש מבנים, תיקון בעיות בטיחות, הדרכה וייעוץ למורים וגם הצהרה מפתיעה – העלאת הסף למורים במגזר הלא יהודי במכללות להכשרת הוראה.

 

בימים אלו מסיים אבואב את תפקידו כמנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, בו עסק בין היתר במציאת פתרונות דיור למפוני תוכנית ההתנתקות. לפני כן שימש במשך 15 שנה כראש מועצת קריית טבעון ובמקביל כיהן כ-10 שנים בתפקיד יו"ר ועדת החינוך במרכז השלטון המקומי.

 

אבואב מקבל לידיו מערכת שמתכוננת לפיטורי כאלף מורים - מרביתם בעקבות קיצוץ של 12 אלף שעות לימוד והיתר, בבתי הספר היסודיים, יישלחו הבייתה בגלל עודף בכוח אדם. משרד החינוך, על פי ההסכמים הקיבוציים, נדרש לשלוח את מכתבי הפיטורים עד ה-31 במאי. אבואב מסביר כי בעקבות יישום דו"ח שושני  משנת 2002 שבא להקטין את הפערים במערכת, צומצם מספר הכיתות וכך נוצר מצב בו יש עודף מורים.

 

"יש פתרונות

 לכל הבעיות שמעיבות היום על פתיחת שנת הלימודים", אומר אבואב. "אנחנו רוצים להגיע להבנות עם ארגוני המורים, לא למלחמות. איום ההשבתה מהלך עלינו כמו עננה. ברצוננו להסיר כל איום כזה או אחר".

 

אחת המטרות הנוספות של אבואב עם כניסתו לתפקיד ופתיחת שנת הלימודים, תהיה העצמת מעמד המנהל בבתי הספר ולשם כך, החל מהשנה הבאה יחל המשרד ביישום תוכנית הדרכת מנהלים לעתיד. מאות מורים ייכנסו לתוכנית הטיפוח שנועדה לדבריו "לפתוח את הראש, להגביר את היכולת להפרות ולהוביל תכנים בבית הספר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אבואב. להמשיך על פי התכנית
צילום: גיל יוחנן
צילום: ירון ברנר
תמיר. לא יעמדו בעוד קיצוץ
צילום: ירון ברנר
מומלצים