שתף קטע נבחר

המאבק על המאחזים מתחיל במעלה רחבעם

צעדת ענק, שיירת אוטובוסים, סיור ונטיעות - ועדי פעולה וארגוני ימין ביהודה ושומרון מכינים את הקרקע ליום פקודה. הארגונים מקווים כי צו הפינוי עליו חתם פרץ, דיון בבג"ץ שהולך ומתקרב וגם נסיעתו של ראש הממשלה לוושינגטון יוציאו את ההמונים מהבית. ויש גם מי שחותר תחת ההנהגה: מקבלי המשכורות מהמדינה יכולים לעשות רק מחאה סמלית. אנחנו מדברים על מרי אזרחי

בה בשעה שראש הממשלה אולמרט יחל את ביקורו הרשמי בארצות הברית, בארץ מכינים ארגוני הימים את הקרקע למאבק בתוכנית לפינוי המאחזים הבלתי חוקיים. נסיעה של שיירת אוטובוסים, צעדה לכיוון המאחז מעלה רחבעם, סיור ונטיעות - כל אלה כבר קורמים עור וגידים על הלו"ז של מספר ארגונים ביהודה ושומרון. המטרה: "להוכיח בעלות יהודית על השטח ולהכיר את הדרכים המובילות אליו".       

 

גורמים המעורבים במאבק הסבירו ל-ynet: "חייבים שבמאבק הבא תהיה הנהגה שלא תלויה כלל בממשלה - לא כספית ולא בכל צורה אחרת. ההנהגה הזו תוכל לממשלה, בניגוד למאבק שמועצת יש"ע ורבנים מסוימים הכשילו בקיץ האחרון. אנחנו מדברים על מאבק של סירוב פקודה המוני לפקודת הגירוש, ומרי אזרחי לא אלים.

 

"על מנת להציל את יהודה ושומרון מתוכנית החורבן שאולמרט מגבש, אנו בונים לאט לאט הנהגה אלטרנטיבית למועצת יש"ע ולרבנים שמקבלים משכורת מהמדינה ויכולים רק לעשות מחאה סמלית ולא מעבר לכך".

 

באופן רשמי, עם זאת, הדברים נשמעים פחות חריפים. במכתב שהופץ אמש (יום ה') לתושבים המתגוררים בגוש עציון, בחברון ובקריית ארבע, נקראים המתנחלים לבוא ולחזק את מעלה רחבעם: "לאור הכוונה הזדונית של ממשלת אולמרט, הפועלת על פי תכתיבי 'שלום עכשיו' לחסל עשרות שכונות ויישובים יהודיים בארץ ישראל, המכונים בשקר 'מאחזים בלתי חוקיים', וביניהם מעלה רחבעם (5 דקות נסיעה מתקוע), אנו יוצאים למבצע חיזוק והיכרות המקום על ידי סיור ונטיעות".

 

מזכיר מעלה רחבעם, דרורי בר לבב, כותב: "הממשלה מנסה לעשות 'הפרד ומשול'. אני מאמין שכולנו בסירה אחת ושאם ניתן להחרבת מעלה רחבעם לעבור, אזי עקירתם של תקוע ואלון שבות הם רק עניין של זמן. לכן כולכם, כולנו, צריכים לראות בכל קרוואן במעלה רחבעם את ביתם שלהם ולהבהיר שלא עוד עקירה ולא עוד גירוש. אנו קוראים לכם לבוא לבקר ולחזק. הגיעו בהמוניכם כדי למנוע זאת".

 

שלום עכשיו: המתנחלים בפאניקה

 

מאחז מעלה רחבעם הוא אחד מ-12 המאחזים הבלתי חוקיים ששר הביטחון, עמיר פרץ, חתם על צו לפינויים. מעלה רחבעם עלה לקרקע לפני כארבע שנים וחצי, והוא נמצא כקילומטר מצפון-מזרח לנוקדים. במקום ישנם כ-21 בני אדם, בהם משפחות עם ילדים, זוגות נשואים ורווקים. במאחז ניצבים 16 מבנים.

 

המבצע לחיזוק המאחז ייערך ביום שלישי הבא ויכלול שיירת מכוניות ואוטובוסים לכיוונו, צעדה מכפר אלדד עד למאחז ומבצע נטיעות במקום. כמו כן, תיערך הדלקת משואות על הפסגה מעל המאחז וביישובים נוספים ביהודה ושומרון, זאת כאות הזדהות עם המאחזים. מאחורי המבצע עומדים ועדי הפעולה של אפרת, גוש עציון, קריית ארבע-חברון, והארגונים נאמני ארץ ישראל ונוער למען ארץ ישראל.

 

במקביל, ביום רביעי הבא אמור לדון בג"ץ בעתירה שהגישה תנועת שלום עכשיו כנגד שישה מאחזים בלתי חוקיים ובהם גם מעלה רחבעם. בתגובה לתוכניות המתנחלים אמר מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, כי "המתנחלים הקיצונים בפאניקה ומבינים

 שפינוי המאחזים מעבר לפינה. על שר הביטחון לא להמתין ולאפשר למתנחלים זמן התארגנות להתנגדות".

 

במקביל למאבק על מעלה רחבעם תחל ביום ראשון תנועת "נשים בירוק" את מבצע "חיזוק המאחזים", שבמסגרתו ייצא בכל שבוע אוטובוס תומכים מתוך הקו הירוק לסיור ביישובי יבודה ושומרון כדי "לחזק ולהתחזק". בתחילה יבקרו בהתנחלויות עלי, שילה ואיתמר.

 

ב"נשים בירוק" אומרים כי "המטרה היא לעשות 'ברית תאומים' בין המאחזים לבין ועדי פעולה למען יהודה ושומרון בערים הגדולות כגון: ירושלים, תל אביב, רעננה, חיפה ועוד. ועדי הפעולה יהיו כמעין 'שליחים' עבור המאחזים - הם יבצעו פעולות הסברה בערים למען המאחזים ויארגנו קבוצות שיגיעו לראות במו עיניהם כי מה שהממשלה מכנה ברשעותה 'מאחזים בלתי חוקי', הן למעשה שכונות יהודיות תוססות בארץ ישראל".


פורסם לראשונה 18/05/2006 23:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פינוי עמונה. התמונות יחזרו על עצמן?
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
אולמרט. "תוכנית זדונית"
צילום: איי אף פי
צילום: גיל יוחנן
פרץ. אישר את הפינוי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים