שתף קטע נבחר

דיווח: היהודים באיראן יחוייבו לענוד סרט צהוב

על פי חוק הלבוש הלאומי החדש יחוייבו היהודים לענוד על חזית בגדיהם סרט צהוב, מעין טלאי צהוב של המאה ה-21. על פי דיווח בעיתון קנדי יחוייבו הנוצרים לענוד סרט אדום. במכון ויזנטל אומרים כי "איראן מתקרבת במהירות לאידיאולוגיה הנאצית". הממשל האמריקני הודיע בתגובה: "הנושא נמצא בבדיקה"

אחרי גרמניה גם באיראן?: גולים איראנים סיפרו כי "חוק הלבוש הלאומי", שאושר לפני כמה ימים בפרלמנט בטהרן במטרה לדחוק את מקומו של הלבוש "המערבי" ברפובליקה האיסלמית, כולל גם סעיף שמחייב יהודים לענוד על חזית בגדיהם סרט צהוב. 

 

הגולים אמרו לעיתון הקנדי "נשיונל פוסט", כי מעתה יחוייבו 25 אלף היהודים החיים באיראן לענוד סרט צהוב, מעין טלאי צהוב של המאה ה-21. לדבריהם, בני המיעוט הנוצרי במדינה יאולצו לענוד סרט אדום ואילו בני הדת הפרסית העתיקה יענדו סרט כחול.

 

החוק החדש אמור להיכנס לתוקף בחודשים הקרובים, אחרי שיאושר על ידי המנהיג הרוחני האיראני עלי חמינאי. לדבריהם, בשנתיים האחרונות מנע הנשיא הקודם חתאמי את העברת חוק הלבוש הלאומי. עלי בחרוזיאן, גולה איראני החי בטורונטו, הזהיר כי אם החוק יאושר, הדבר יהפוך את חיי המיעוט הלא מוסלמי באיראן לבלתי נסבלים.

 

הדיווח עלה לכותרות ברחבי העולם וגם הממשל האמריקני נדרש לסוגיה, והודיע כי הוא בודק את הנושא. דובר מחלקת המדינה, שון מק'ורמק, אמר: "יש חוק בפרלמנט שטיבו המדויק אינו ברור ונמצא בבדיקה". עם זאת, הדגיש הדובר כי אם יתברר שהדיווח אכן מדויק, יהיה הדבר "מתועב" ויהווה "חזרה לגרמניה של היטלר".
 
זמן קצר לאחר הדיווח המקורי ב"נשיונל פוסט" פירסם העיתון הקנדי ידיעה מסתייגת בה צוטטה גם הכחשה גורפת של הדיווחים משגרירות איראן באוטווה. הורמוז כהרמאני, דובר השגרירות אמר: "האשמות שכאלה הן חלק ממסע הכפשה נגד איראן מצד גורמים בעלי אינטרס, שיש לגנות אותם".
 
במקביל ציטט העיתון מספר מומחים שהטילו ספק בקיומו של החוק האיראני החדש. ביניהם היה סם קרמניאן, יהודי איראני המתגורר בארה"ב שסיפר שיצר קשר עם בני הקהילה היהודית במולדתו וביניהם עם חבר הפרלמנט היהודי היחיד, שהכחישו את הדיווח. הוא אמר שיתכן שהרעיון הזה, של סימון מיעוטים, "נזרק לאוויר, אבל למיטב ידיעתי, הנוסח הסופי של החוק אינו דורש כל סימון מזהה לקבוצות מיעוט דתיות". מומחה אחר, איראני המתגורר בלונדון, אמר שיתכן שהייתה הצעה שכזו אולם היא הצעה שולית שרחוקה מכניסה לספר החוקים.
 

ראש מכון ויזנטל: נחוצה התערבות בין לאומית

 

מוקדם יותר, עוד לפני שפורסמה ההכחשה של השגרירות וטענות המומחים, הצליח הדיווח לעורר סערה בקרב ארגונים יהודיים ברחבי העולם. הרב מרווין האייר, העומד בראש מכון ויזנטל בלוס אנג'לס, אמר אתמול (ו') ל-ynet כי "איראן מתקרבת במהירות לאידיאולוגיה הנאצית. אלו הם זכרונות מהשואה. החוק הזה יכנס לתוקף קרוב לוודאי, אלא אם כן תהיה צעקה בינלאומית".

 

הרב האייר לא אישר כי יש בידו הוכחות לקיומו של החוק האמור והסתמך על טענות הגולים האיראנים בדיווח המקורי בקנדה, אך אמר כי פנה למזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, ודרש ממנו לחקור את הנושא ולפעול בהתאם. 

 

"ביקשנו שהאו"ם יבצע חקירה מהירה ויבדוק את העניין. אם אמנם האיראנים מתכוונים להנהיג סרטים צהובים ליהודים ואדומים לנוצרים, זה מחייב את מועצת הבטחון לפעול מייד, לגנות את איראן ולבודד אותה. אין סיבה להאמין שהם לא יבצעו את זה. רק לחץ בינלאומי יכול אולי למנוע את זה. העולם התעלם יותר מדי שנים מהיטלר בנימוק שהוא סתם דמגוג והוא לא יגיע אף פעם לשלטון והם טעו", אמר האייר, בשיחת טלפון מביתו בלוס אנג'לס לפני כניסת השבת.

 

האייר דורש כי גם מדינות ערביות מתונות צריכות להשמיע את קולן ולא רק ישראלים ויהודים אמריקנים. האייר, שהיה נסער במהלך הראיון, אמר כי אם החוק יעבור, הדבר יאשר את מה שאנחנו חושבים על נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד.

 

"הוא מעדיף לחיות במאה ה-12. הוא מאמץ את הסמלים והגינונים של שנאה ישנה שחשבנו שנפטרנו מהם מזמן. היטלר רק חיקה את התג הצהוב שהיה מקובל בהיסטוריה המוסלמית והנוצרית של שונאי יהודים. והנה הגענו למאה ה-21 ואנחנו צריכים להתמודד עם נשיא מדינה שמתקדם במהירות לאחור, שטוען שהשואה היא מיתוס ועכשיו הוא מתכוון לבודד יהודים בארצו ולהפוך אותם למוקצים. ארצות הברית והקהילה הבינלאומית חייבות לבלום את האדם הזה. למדנו מהיטלר שצריך לבלום אדם כזה בשלב מוקדם", דברי האייר.

 

גם ראש מרכז ויזנטל בישראל, אפרים זורוף, הזדעזע כששמע את הדברים. "זו פשוט קטסטרופה, זה דבר פשוט מזוויע שמזכיר באופן אוטומטי את תקופת השואה וכמובן לא צריך להזכיר לציבור בישראל שאחד מהצעדים שהקדימו לגירוש וההשמדה היה סימון היהודים.

 

"אין נחמה בכך שמסמנים גם נוצרים", אמר זורוף, "המשטר האיראני איבד לגמרי את השפיות. כשהדבר הזה נעשה על ידי הממשל שיש לו את הכוח והסמכות ליישם את הדברים האלה העולם לא יכול לעבור לסדר היום ואני בטוח שזה יעלה את הנושא האיראני למקום ראשון בסדר היום של אולמרט בביקורו בוושינגטון. המדיניות האיראנית ומשטר האיתוללות הם סכנה לעולם ולא רק לישראל. אנחנו הראשונים וזה מכוון אלינו ראשונים אבל שאף אחד לא יחשוב לרגע שזה יפסיק אצלנו". 


פורסם לראשונה 19/05/2006 18:04

 

בהכנת הידיעה השתתפה איה בן עמוס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם באיראן? טלאי צהוב
צילום: איי פי
צילום: איי פי
"צריך לבלום אותו". אחמדי-נג'אד
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
אמור לאשר את החוק. חמינאי
צילום: רויטרס
מומלצים