שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס, איי פי

  הבחינה נפסלה? אל דאגה, מובארק יתערב

  נשיא מצרים התערב באופן אישי ודאג שבחינה של תלמידה שנפסלה תיבדק שוב. הבחינה נפסלה משום שהתלמידה קיללה את בוש, אך מובארק הורה לתת לה ציון ולהסביר לה כי לא זו הדרך להביע מחאה. ועוד בסקירת עיתוני העולם הערבי: קדאפי קורא לאפשר ביקורי יהודים ונוצרים במכה, בבחריין הוקם בנק לנשים וירדני אחד התחזה לבראד פיט בלי לדעת מיהו

  החופש לקלל: נשיא מצרים, חוסני מובארק, התערב בכבודו ובעצמו לטובת תלמידת תיכון, שמשרד החינוך רצה למנוע ממנה לסיים את שנת הלימודים. הסיבה: בתשובתה בבחינת הבגרות בחיבור קיללה התלמידה את נשיא ארצות-הברית, ג'ורג' בוש, ומתחה ביקורת על המשטר במצרים. לפי תקנות משרד החינוך המצרי, יש לפסול בחינות שבהן נעשה שימוש בקללות ובביטויים לא מוסריים.

   

  העיתון "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון, דיווח כי משרד החינוך המצרי נימק את החלטתו בכך שתשובתה של התלמידה, אלא פרג' מג'אהד, חרגה מגבולות המבחן. אולם הנשיא מובארק הורה לשר החינוך המצרי, יוסרי אל-ג'מל, לבדוק שוב את המבחן ולא למנוע ממג'אהד לסיים את הלימודים. הנשיא אף הורה לראשי משרד החינוך להיפגש עם התלמידה ולהסביר לה כי חופש הביטוי הפוליטי חייב להתבצע באופן מוסרי, באמצעות פעילויות של התלמידים ובעיתוני בית-הספר ולא על גבי גליונות בחינה.

   

  בעקבות הוראת הנשיא נבדקה מחדש בחינתה של התלמידה שעסקה בנושא "יישוב המדבר והמאמצים שמשקיעה המדינה בהקשר זה". מג'אהד כתבה חיבור שהשתרע על פני שלושה עמודים - בשני העמודים הראשונים היא אכן הסבירה על מאמצי מצרים ליישוב המדבר ובעמוד השלישי ניצלה כאמור את הבמה לדברים אחרים.  

   

  רפורמה באדיבות קדאפי: מעוניינים לעלות לרגל למכה? אם אתם לא מוסלמים אז ביקור במכה אינו בין האפשרויות הפתוחות בפניכם - אבל, אל תדאגו דווקא שליט לוב חושב שיש צורך בשינוי. מועמר קדאפי קרא אתמול למוסלמים לא לגלות עוינות כלפי בני הדתות המונותואיסטיות האחרות ולאפשר לנוצרים ויהודים לעלות לרגל למכה ולהקיף את הכעבה - האבן השחורה המקודשת למוסלמים. בדרשת יום השישי שנשא קדאפי הוא נימק את קריאתו בכך שהכעבה היא ביתו של אללה עבור כל בני האדם ולכן על כולם להקיף אותה בטרם יבוא הנביא מוחמד.

   

  "אנו חסידיו של הנביא מוחמד אולם עמדתנו היום שגויה משום שאנו מונעים מהם לעבוד את האל ולהקיף את הכעבה. יש לאפשר לכל מי שאומר שהוא אינו עובד אלילים או טמא - להקיף את הכעבה", הוסיף קדאפי.

   

  בראד פיט הירדני: אם הייתם רוצים לזייף תעודת זהות כדי להשיג במרמה 23 אלף דולר, יש להניח שהייתם בוחרים בתמונה של אדם מן היישוב ולא מדביקים בראש התעודה המזויפת דווקא את ראשו של בראד פיט. אבל אם אתם לא יודעים מי זה בראד פיט - זה כבר סיפור אחר.

   

  אזרח ירדני, בן 29, שמע מאחיו, העובד בית עסק הממיר מטבעות זרים באיחוד האמירויות, על סכום של 23 אלף דולר שהגיע לסניף וממוען לאדם שלא הגיע לאספו כבר שלושה חודשים. כך דיווח העיתון "גולף ניוז" היוצא לאור באמירויות.

   

  האיש החליט לפעול - הוא זייף תעודת זהות עם שמו של האיש וקיווה שאחיו, שכאמור עובד בסניף, יעביר לו את הכסף ובתמורה ישמור צילום של תעודת הזהות המזויפת כעדות להעברה שבוצעה. בדרך זו, אם יבוא האדם שהכסף שייך לו וידרוש אותו יציגו בפניו את הצילום כעדות לכך שמישהו שהתחזה לו כבר אסף את הכסף ואיש לא יוכל לשער שלשני האחים היה קשר להונאה. 

   

  אלא שאותו אזרח ירדני הדביק, משום מה, בתעודת הזהות המזויפת תמונה של בראד פיט. כמובן שהדבר עורר את חשדם של עובדי הסניף האחרים, שלא ממש רגילים לראות את פניהם של כוכבים הוליוודים על תעודות העברות כספים. האיש נעצר ובחקירתו סיפר כי כלל לא ידע מי זה בראד פיט, וכי חשב שמדובר בתמונת פספורט תמימה שהוריד מהאינטרנט. הוא יואשם בזיוף מסמכים ובהתחזות. אחרי הכל, אין סעיף בחוק שמחייב אזרחים לדעת מי זה בראד פיט.

   

  בחריין מציגה - בנק לנשים בלבד: בחריין הודיעה השבוע על הקמתו של בנק השקעות איסלאמי המיועד לנשים בלבד. הבנק, שיהיה הראשון מסוגו באזור, נשען על הון ראשוני של כמיליארד דולר וחצי. הבנק המרכזי של בחריין העניק השבוע את הרישיון לבנק "מסרפי", שיפתח את סניפו הראשון בבירה, מנאמה. הבנק הוקם כדי לתת מענה לנשים עתירות הממון וכן כדי להוות מוקד עבור משקיעים מהמגזר הפרטי.

   

  "הרעיון להקים בנק מיוחד לנשים הצריך מחקר מעמיק של כארבע שנים, וזאת בטרם הגענו לכלל שכנוע כי באזור ישנו צורך לפרויקט מיוחד במינו שכזה", אמר בכיר בבית ההשקעות הענק "אבו דבי", רשאד ג'נאחי, לעיתון "א-שרק אל-אווסט".

   

  "הבנק ייתן שירותים גם לגברים", הוא הבהיר, "אולם מועצת המנהלים שלו וכל שאר ההנהלה תהיה מורכבת מנשים בלבד". לדבריו, הקמת הבנק ארכה כשנתיים וזאת כדי לענות על כל הדרישות של הבנק המרכזי בבחריין.

   

  כשנשאל מה ההבדל בין הבנק החדש לבין סניפי בנק לנשים בלבד שכבר פועלים במזרח התיכון, הוא אמר: "מועצת המנהלות תהיה מורכבת על טהרת נשים בעלות ידע, יכולת וניסיון בתחום הפיננסי - וזאת בנוסף לבנקאיות מקצועיות ובעלות ניסיון בזירה הערבית והבינלאומית".

   

  המאבק במסורת: בית משפט בשוודיה דן השבוע אזרח סומלי, בן 41, לארבע שנות מאסר לאחר שהורשע במילת בתו. האיש הורשע בסעיפים של מילת נשים ופגיעה בילדים. מילת נשים אסורה על-פי החוק בשוודיה, וזוהי הפעם הראשונה שבה נידון אדם לעונש כזה בבית המשפט בשוודיה מאז חוקק החוק בשנת 1982. החוק תוקן בשנת 1999 ואיפשר להרשיע גם אדם שהוביל את הקורבן למדינה אחרת וביצע בה את טקס המילה שם.

   

  מכתב התביעה עולה כי האיש לקח את בתו בת ה-12 לסומליה, שם עברה בראשית השנה את טקס מילת הנשים. הפרשייה נחשפה בעת דיון בגירושי האיש מאשתו, כאשר עלתה לדיון שאלת ההחזקה על הילדה. האיש כפר בההאשמות, אך בית המשפט קבע כי הוא ירצה את עונש המאסר וכן ישלם פיצויים לבת ולאמה, המתגוררות כיום בבריטניה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מובארק. דואג לחינוך
  צילום: אי פי איי
  מכה. גם ליהודים?
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  פיט. לא הכיר
  צילום: איי פי
  מומלצים