שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סרוגייט: טיפול מיני בעזרת פרטנר חלופי

  המשימה היא להיות פרטנר למטופל. תוכנית הטיפול תפורה לפי הצרכים הספציפיים של המטופל, והעבודה כוללת בין היתר נושאים כמו תקשורת בינאישית, הרפיות, מגע חושני ומיני ואפילו מיומנויות חברתיות בסיסיות. התוכנית מכוונת להגדיל עבור המטופל את רמת הנוחות והביטחון עם אדם אחר. למעורבות יועץ מקצועי יש חשיבות מכרעת

  טיפול על ידי סרוֹגייט הוא טיפול מיני מעשי עם בן/בת זוג חלופי, כשתפקיד הסרוגייט יכול להתבצע על ידי אשה או גבר. יש כמה סיבות שמטפלים יוזמים ייעוץ של סרוגייט. הטווח הטיפולי נע בין ליקויים ספציפיים לבין חרדות כלליות או ספציפיות בתפקוד המיני. אצל גברים, למשל, אי שביעות רצון מאורגזמות, פליטות מהירות או מעוכבות ובעיות זיקפה. גם נשים פונות לסרוגייט, כשאצלן יכולה להיות ההפניה לטיפול בבעיות עם החדירה או בהשגת אורגזמה.

   

  לשני המינים יכולות להיות בעיות של חוסר ניסיון, פחד מפני אינטימיות, בושה ופחדים שאינם ליקויים בתפקוד מיני, אלא בתפקוד החברתי. זה יכול לנבוע ממבעיות רפואיות, דימוי עצמי ירוד, נכות, פגיעה נפשית וגופנית מאונס או גילוי עריות, העדפה מינית לא ברורה וחוסר ביטחון עצמי במיניות ובחברה.

   

  בטיפול סרוגייט אמין אין אדם פרטי פונה ישירות לסרוגייט, אלא מופנה בידי יועץ מיני, כאשר מחליט המטפל שזו דרך הטיפול היעילה ביותר במקרה הספציפי. בארצות הברית אין במדריך המסווג רישום של סרוגייט. לעומת זאת בישראל מצאתי רישום ישיר לטיפול בעזרת סרוגייט.

   

  ההצלחה בטיפול בסרוגייט נמצאת בשילוב בין היועץ לבין הסרוגייט, כשהסרוגייט מקבל/ת הנחיות ברורות מהיועץ לגבי אופי הטיפול בלקוח וקצב הטיפול. השילוב הופך את הטיפול המיני הזה לטיפול מוצלח ואיכותי.

   

  פעם ראשונה בשנות ה-70

   

  עבודה טיפולית עם סרוגייט התפרסמה בראשונה בשנות ה-70, בספר Human Sexual Inadequacy, כשמאסטרס וג'ונסון הציעו לאנשים ללא בני זוג טיפול מיני על ידי בני זוג חלופיים. הם הבחינו בתוצאות טובות מאוד מהטיפולים האלה, אם כי לחברה של שנות ה-70 זה לא התאים. השיטה שרדה ואף התפתחה עם השנים. בארצות הברית פועל מרכז IPSA's Surrogate Partner Training, בו נשים וגברים מתמחים בעבודה כסרוגייט. משך הלימוד האינטנסיבי הוא 12 שבועות.

   

  תפקיד הסרוגייט הוא להיות פרטנר למטופל. תוכנית הטיפול בנויה במיוחד על פי הצרכים האישיים והספציפיים של המטופל, והעבודה כוללת בין היתר תרגול בנושאים כמו תקשורת בינאישית, הרפיות, מגע חושני ומיני, ואפילו מיומנויות חברתיות בסיסיות. התוכנית מכוונת להגדיל עבור המטופל את רמת הנוחות ורמת הביטחון האישי עם אדם אחר. המעורבות של יועץ מקצועי היא בעלת חשיבות מכרעת בעבודה ובהתקדמות הטיפול, כשלאורך כל הדרך משולבות פגישות עם היועץ. ללא שיתוף פעולה מתמיד, הוגן וגלוי בין שלושת המשתתפים בטיפול - ההצלחה מוטלת בספק.

   

  משגל הוא לא תמיד חלק מהטיפול

   

  הנושא של טיפול מיני על ידי סרוגייט אפוף מיתוסים ופנטזיות. למשל, ההנחה שמשגל הוא תמיד חלק בלתי נפרד מטיפול עם סרוגייט אינה ממבוססת על המציאות. משגל אינו תמיד חלק בלתי נפרד מהטיפול, ועל היועץ בלבד להחליט על כך לפי הצורך הספציפי של המטופל. יש גם טיפול סרוגייט להומוסקסואלים ולסביות. במקרים אלה משמש/ת הסרוגייט, מאותו מין של המטופל, תחליף מוצלח יותר מאשר סרוגייט במודל הטרוסקסואלי.

   

  תוכנית הטיפול היא אישית וספציפית, ואינה בהכרח נעימה או קלה. המטופל מתמודד עם אותם הקשיים שאיתם התמודד קודם לכן - רק עם עזרה. העבודה עם הסרוגייט בנויה משלבים, והמטופל אינו עובר לשלב הבא מבלי שהושגה הרגשת ביטחון בהתקדמות שלו. המטופלים מתחילים בלימוד בסיסי לפיתוח קשר בינאישי, לומדים איך לגעת ואיך לקבל מגע, לומדים להשלים עם תדמית הגוף ועם המיניות שלהם.

   

  הסרוגייט "מדגמן" מיומנות בתקשורת גלויה ומציע דרכים שונות לפעולה. הקשר האינטימי שנוצר בין הלקוח והסרוגייט מאפשר ללמוד מהניסיון ומהדרך בה מתנהל הקשר הזה. הקשר עצמו הופך לדוגמה בפועל, ולא נשאר רק כתיאור מילולי. במהלך העבודה המטופלים נרגעים ונפתחים יותר לרגשותיהם. הם לומדים להתמודד עם התחושות החדשות הכרוכות בתפקוד מיני ובאינטימיות.

   

  בקשר כזה יש אפשרות אמיתית לבדיקת רגשות בנושאים אינטימיים ומיניים, ודרך אלה נבנית גם אפשרות לתרגל את הכישורים החדשים. רוב ההתקדמות בטיפול סרוגייט מתבצעת כשנוצרת חיבה בין הסרוגייט למטופל, אמון הדדי ואכפתיות בזוגיות המדומה. "זוגיות" זו מאפשרת גדילה משמעותית בבניית קשרי יסוד שאמורים להוביל לקשרים מיניים עתידיים. הרעיון הוא שעם הזמן המטופלים מגיעים לרגע שהוא או היא מסוגלים להתמודד בכוחות עצמם עם קשרים מיניים חדשים.

   

  משך הטיפול אינו מוגדר מראש: יש אפשרות להיפגש פעם בשבוע, או לטיפול אינטנסיבי של עבודה יומיומית לטווח קצר. טנטטיבית ותלוי במקרה, אפשר לסיים תהליך טיפולי במהלך שבוע עד עשרה ימים.

   

  דימוי עצמי גבוה ורמת נוחות גבוהה עם המיניות האישית

   

  חשוב שהסרוגייט יהיה גבר או אשה בעל דימוי עצמי גבוה ובעל נוחות גבוהה עם המיניות האישית שלו או שלה. חשוב שיהיה אדם אמפתי ומשכיל, במיוחד אדם שאינו ביקורתי. הכרחי שיהיה עם ראש פתוח לכל אורחות החיים וקבלה אמיתית של כל ההעדפות המיניות הקיימות. בנוסף, רצוי שהסרוגייט יהיה אדם בעל בשלות רגשית, עם יכולת מיוחדת לעמוד בלחץ בקונפליקטים בנושאים אנושיים עדינים. לא מעטים הם הפסיכולוגים והיועצים המיניים עצמם, שמתמחים בתחום עבודת הסרוגייט.

   

  המחירים לייעוץ עם סרוגייט בדרך כלל דומים למחיר ייעוץ פסיכולוגי תואם לאזור המגורים. משך כל פגישה הוא בדרך כלל שעתיים. המעמד החוקי-משפטי של סרוגייט אינו מוגדר ואינו ברור, ואין רישיון מוסמך לייעוץ כזה. לכן, בבחירת טיפול עם סרוגייט, על המטופל לבדוק שהסרוגייט עובד תמיד בצמידות לפסיכולוגים מוסמכים ומקצועיים.

   

   

  נאוה לרנר היא סקסולוגית ויועצת מיניות.  

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  לומדים לגעת ולקבל מגע
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים