שתף קטע נבחר

אל-חרירי: סוריה סוחרת בדם הילדים של כפר כנא

סעד אל-חרירי, ראש סיעת הרוב בפרלמנט הלבנוני, תוקף את אסד: "נפלה עלינו עוד פצצה - נאומו המסית למלחמת אחים בלבנון". חבר פרלמנט סורי בתגובה: "זה מוכיח שאל-חרירי סוכן קטן וטיפש, שתולה תקוות בכוחות זרים". ג'ונבלט: "איפה המקום של המדינה, אם נסראללה עושה כרצונו"? אל-חרירי קרא גם "לעמוד מול התוקפנות מישראל"

הנאום הקשה ביותר של אישיות לבנונית נגד סוריה: ראש סיעת הרוב בפרלמנט הלבנוני ובנו של ראש הממשלה לשעבר רפיק אל-חרירי, סעד אל-חרירי, תקף קשות את נשיא סוריה, בשאר אסד, ואמר כי "סוריה סוחרת בדמם של הילדים בכפר כנא, בעזה ובבגדד". לדבריו, "אחרי 33 יום של הפצצות נפלה על ראשנו שלשום פצצה מסוג אחר בנאום של אסד". אסד האשים קבוצות המתנגדות לסוריה בתוך לבנון בשיתוף פעולה עם ישראל.

 

 

אל-חרירי המשיך לתקוף את סוריה אותה כינה "אחות": "הפצע שנגרם ללבנון הוא עמוק וכואב - אך הוא פצע שנגרם על ידי ישראל. תנו לי לדבר היום על פצע אחר - פצע שנגרם על ידי אח. האדון מהארמון בדמשק החליט לפנות ללבנונים בנאום קשה בניסיון להפוך אותו להפגזה כבדת משקל. בניסיון לפגוע לא רק בלבנון אלא גם בקשריו עם מדינות ערב - אותן מדינות שעמדו לצד אביו, הנשיא המנוח חאפז אסד. זהו נאום להסתה למלחמת אחים בלבנון. הוא פגע בערבים, בסוריה ובלבנון.

  

"עמידה מול ישראל היא תוצרת לבנונית ידועה", אמר אל-חרירי בהתרסה כלפי דבריו של אסד. "הניצחון הוא פרי תוצרתה של האחדות הלבנונית. אנו, בכוחות 'ה-14 במרס' הם אבותיה של אותה אחדות ומגיניה".


תקף את סוריה וישראל. אל-חרירי   (צילום: איי.אף.פי)

 

אל-חרירי הוסיף כי אין בכוונתו להתערב בעניינים הפנימיים בסוריה, אך לדבריו אין מנוס אלא לפנות לעם הסורי. "אנו יודעים שאין מרחק גדול יותר בין מה שאתם מעניקים לעם בלבנון בדמות הסיוע, לבין השנאה והשקרים שהמשטר הסורי מפגין כלפינו. אנחנו יודעים שאין צער גדול משלכם - אתם העם ששללו ממנו את זכות הביטוי וההתנגדות. שאתם כואבים על כך שהמשטר הזה מזייף את רצונותיכם כדי לפזר האשמות בבגידה ולבצע 'הוצאה להורג' של הרצון הפוליטי שלכם".

 

לדבריו, "אנו חשים צער רב כשאנו רואים את נשיא סוריה מסתנן לתוך הניצחון הלבנוני הזה ומטיח האשמות שאינן הולמות אף בכיר, אפילו לא מהדרגה העשירית. מי שביצע את הפשע של רצח רפיק אל-חרירי זומם עתה ליצור מלחמת אחים חדשה בלבנון. הם חוששים לגורלם מפני הקמת בית דין בין לאומי שיחשוף את הטענות הכוזבות שלהם", אמר ברמיזה לסוריה.

 

ישראל מאיימת על לבנון מדי יום

 

בהמשך דבריו תקף אל-חרירי גם את ישראל. "יש נשיא שכן שמאיים לשבור את הסדר הפוליטי בלבנון משום שהוא לא הצליח לשבור עד כה את רצונו של העם הלבנוני ומצד שני יש מדינה שמאיימת על לבנון מידי יום - על ריבונותה ושלומה. אין לנו ברירה אלא לדחות את הפטרונות מדמשק ומצד שני לעמוד מול התוקפנות מישראל".

 

אל חרירי הבטיח: "לבנון חזקה יותר ממכונת המלחמה הישראלית. היא יכולה להרוס את בתינו, אך לא לפגוע באחדותם של הלבנונים. היא יכולה לפלוש לאדמתה של לבנון, להרוס גשרים ודרכים ולסגור שדות תעופה ונמלים, אך הם לא הצליחו לפגוע באחדות בין הלבנונים. זוהי האמת מהמלחמה של ישראל. לבנון לא נכנסה למלחמת אחים ולא לכאוס וזו האמת. הלבנונים יבנו את מה שנהרס באמצעות הכוח, והערבות ההדדית הלאומית".

 

ראש סיעת הרוב בפרלמנט הלבנוני ציין כי לבנון נמצאת בצומת דרכים גורלי. "אנחנו, בסופו של דבר, נמצאים מול מראות של מדינה הרוסה ולא ניתן לאיש להפוך את המדינה לצד החלש במשוואה הלאומית", הוא אמר ברמיזה עבה לחיזבאללה כאשר דבריו נענו במחיאות כפיים. "לא ניתן לאיש להפוך את המדינה לצד החלש או לגורם חסר ישע. מה שצריך לשלוט הוא ההגיון והפעולות של המדינה. עתה, צבא לבנון ממלא משימה היסטורית בשעה שהוא מתפרש בדרום. אנו צופים בתקווה גדולה לתפקיד שימלא הצבא בדרום כפי שאנו מצפים להשתתפותן של מדינות ידידות בכוחות יוניפי"ל. הקהילה הבינלאומית נמצאת במבחן קשה - להגן על לבנון ולמנוע תוקפנות על גבולותיה. ואנו בלבנון נמצאים במבחן קשה - להגן על הלבנונים".

 

חבר הפרלמנט הסורי, פייסל כלתום, הגיב לדברי חרירי ואמר כי הדברים מוכיחים שהוא "סוכן קטן וטיפש שתולה את תקוותיו בכוחות זרים. כשהחלה התוקפנות הישראלית על לבנון, הסוכן אל-חרירי היה באירופה ועתה הוא מתפאר שהוא היה עם ההתנגדות". לדבריו, "אין עתיד לאותם המשתפים אחרי ניצחון ההתנגדות. סוריה היא זו שייצרה את ההתנגדות בעולם הערבי. עניין הגולן לא יידון בטלוויזיה", הוא הוסיף בראיון לרשת "אל-ג'זירה" כשקולו רועד מעצבים.

 

ג'ונבלאט: מה מקום המדינה אם נסראללה עושה כרצונו?

 

גם מנהיג הדרוזים בלבנון, וליד ג'ונבלאט, נשא נאום משלו, בו תקף חזיתית את מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה. "האם זו התנגדות לבנונית או שהיא התנגדות לטובת סוריה ולבנון? קל לבנות בתים אך קשה לבנות אמון. מאד קל לבנות בתים על בסיס הכסף של איראן אך לא את האמון שנפגע", הוא אמר. "היכן מקומה של המדינה אם נסראללה מתנהג כרצונו בשם האומה והעם?", תהה.

 

ג'ונבלאט מתח ביקורת על נסראללה על כך שלא התייעץ איתם לפני שיצא למלחמה והוסיף כי מדובר במלחמה שפרצה ללא קונצנזוס בלבנון. "אם אתה טוען שישראל תכננה ממילא לפתוח במלחמה בחודש אוקטובר, מדוע לא באת והתייעצת איתנו? מדוע יצאת למלחמה בשם האומה הערבית? האם דעת הרוב בלבנון אינה נחשבת בעיניך?", התריס.

 

"האם אנחנו צריכים להישאר בעימות עם ישראל? מדוע אנחנו לא יכולים לממש את הסכם הפסקת האש בשעה שהם לא עושים דבר ברמת הגולן ומנסים לשפר את מצבם דרך לבנון?", אמר ג'ונבלאט ברמיזה עבה לסוריה. הוא אמר את הדברים בנאום שנשא בעיירה הדרוזית אל-מוח'תארה.

 

"עם כל ההערכה שלי לג'יהאד - אנו הולכים אל הלא נודע. איזה עתיד מצפה לנו? כמו זה של אבו מאזן ושל ערפאת? מחר יפול אולמרט, יעלה נתניהו וניכנס לעימות חדש. מה מצפה לנו? נכון. הצבא יכול להיות מושמד על ידי ישראל תוך כמה שעות ו'ההתנגדות' לא, אבל מי יגן על מוסדות המדינה? אנו הולכים אל הלא נודע. כן, אתם ניצחתם אבל אתם צריכים לכבד גם את רגשותיו של האחר. לא ניתן שהעם יהיה בן ערובה של צד כלשהו", אמר ג'ונבלאט.

 

כזכור, אתמול תקף ג'ונבלאט את סוריה וחיזבאללה ואמר כי "המשותף לשניהם היא הפיכה - האחד עלה לשלטון באמצעות הפיכה צבאית שביצע אביו ואילו השני זומם לחולל הפיכה פוליטית בלבנון".

 

גם גורמים אחרים בלבנון תקפו את אסד מאז נאומו ובהם שר התקשורת, מרואן חמאדה, בו ניסו הסורים להתנקש לפני שנתיים. בדבריו הוא האשים שסוריה מנסה לבחוש בלבנון דרך ישראל.

 

חיזבאללה: ישראל המטירה פצצות בעוצמה של 5 פצצות אטום

 

"ישראל המטירה על לבנון פצצות בעוצמה כוללת של חמש פצצות גרעין בהן השתמשה ארה"ב נגד יפן". כך אמר דובר חיזבאללה, חוסיין רחאל, בראיון ל"א-שרק אל אווסט". לדבריו, במהלך 33 ימי הלחימה בין ישראל לחיזבאללה ניחתו על לבנון "מיליוני טונות של חומר נפץ, שמשתווים בעוצמתם לחמש פצצות גרעין מסדר הגודל שהנחיתה ארה"ב על הירושימה בשנת 1945".


איש חיזבאללה היום בדרום לבנון  (צילום: איי.פי)

 

רחאל טען כי שכונת דאחייה בביירות, הידועה כמעוז חיזבאללה, ספגה פצצות בעוצמה השקולה לשתי פצצות אטום. "בהפצצות נהרסו בתיהם של יותר מ-70 אלף נפש ואילו בהירושימה נהרגו 70 אלף איש". לדבריו, גם העיר בעלבק שבבקעת הלבנון, מעוז חיזבאללה נוסף, ספגה פצצות בעוצמה כוללת של פצצת אטום אחת.

 

כוחות צבא לבנון בדרך לדרום   (צילום: איי.אף.פי)

 

את החשבון האטומי סיים רחאל בכך שאזור דרום לבנון ספג הפגזות קשות מהאוויר, מהים ומהיבשה בעוצמה כוללת של שתי פצצות אטום.

 

ובשטח: אחרי שלוש יממות של הפסקת אש, צפוי לצאת לדרך יישום החלטה 1701 שהתקבלה בסוף השבוע במועצת הביטחון. צבא לבנון החל בשלבים ראשונים של פריסת כוחותיו מדרום לנהר הליטני, באזור בו פעל לאחרונה צה"ל נגד חיזבאללה, לאחר שהמהלך אושר אמש על-ידי ממשלתו של פואד סניורה. בישראל ממתינים בדריכות לראות כיצד יתבצעו הדברים בשטח.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אל ג'זירה
אל-חרירי. פצע שנגרם מאחות
צילום: אל ג'זירה
צילום: איי פי
בשאר אסד. הלבנונים כועסים
צילום: איי פי
צילום: איי פי
ואליד ג'ונבלאט. נסראללה עושה מה שהוא רוצה
צילום: איי פי
מומלצים