שתף קטע נבחר

ועדת שחק הקפיאה את פעילותה

יום לאחר שהתחילו בעבודתם, הודיעו חברי הוועדה שמינה שר הביטחון כי הם מקפיאים אותה. הסיבות: כוונה להקים ועדה אחרת, אופי הדיונים והשאלה האם יוטל עליהם חיסיון. גורמים במערכת הביטחון ל-ynet: "ישנה חשיבות רבה לבדוק מה היה כאן. זה לא עניין של עריפת ראשים, אלא הפקת לקחים"

מי יחקור את המלחמה? ועדת הבדיקה שמינה שר הביטחון לבחינת התנהלות צה"ל לפני ובמהלך המלחמה בלבנון הקפיאה הערב (יום ב') את עבודתה - יום אחד בלבד לאחר שהחלה בדיוניה.

 

מאחורי ההחלטה להפסיק את הדיונים עומדת ההתמהמהות בקביעת נהלי עבודת הוועדה והעובדה כי טרם נקבע באופן סופי האם תוקם ועדה אחרת. על רקע ההערכה הגוברת כי תוקם בקרוב ועדה חדשה, ממלכתית או ממשלתית, שתבטל בכלל את מסקנות ועדת שחק, הוחלט הערב שלא להמשיך בפעילות ולאסוף חומר.

 

על פי גורמים המקורבים לנושא, גם נושא חיסיון הדיונים הוא מהותי שכן לכל עדות שמוסר אדם המוזמן לוועדה יש השלכות רבות ונושא החיסיון שטרם הוסדר מהווה תנאי חשוב לתחילת עבודת הוועדה. ובלי קשר לוועדת שחק, צה"ל החל לבצע את התחקיר שלו, בניהול סגן הרמטכ"ל האלוף משה קפלינסקי. כל זרוע בצה"ל מבצעת עבודה פנימית לגבי הנושאים הרלוונטיים לה בשאיפה שלבסוף תתקבל תמונה מלאה של האירועים.

 

גורמים במערכת הביטחון אמרו הערב ל-ynet כי בתוך ימים ספורים יוחלט באופן סופי אלו ועדות יבדקו את המלחמה: "ישנה חשיבות רבה לבדוק מה היה כאן. זה לא עניין של עריפת ראשים, אלא הפקת לקחים ויפה שעה אחת קודם. ברגע שהנושא ייסגר יהיה טוב אם הוועדה תבצע עבודה יסודית אך מהירה כדי שכולנו נוכל ליישם את המסקנות לקראת העימות האפשרי הבא".

 

הפורש הראשון: הרצל בודינגר

 

כבר אתמול כאשר החלה ועדת שחק לקבוע את סדר יומה הודיע האלוף (במיל') הרצל בודינגר כי הוא פורש ממנה מסיבות אישיות ושר הביטחון פרץ מינה במקומו את האלוף (במיל') גיורא רום לשעבר סגן מפקד חיל האוויר.

 

זמן קצר לאחר שפורסם כי שחק הועמד בראש ועדת הבדיקה, נשמעה ביקורת נוקבת מצד גורמים פוליטיים. הביקורת נשמעת בראש ובראשונה מאחר ובמהלך כל המלחמה נהג שר הביטחון עמיר פרץ, מי שמינה את ליפקין שחק לעמוד בראש הוועדה, להתקשר אליו ולהתייעץ עימו בנוגע למהלכים צבאיים ואסטרטגיים.

 

מנדט הוועדה כלל את סוגיית התכנון והמוכנות של צה"ל ומערכת הביטחון לפני המלחמה ובמהלכה. בתוך שלושה שבועות צפויה היתה הוועדה להגיש מסקנות ביניים לשר הביטחון. פרץ הבהיר עם הקמת הוועדה, כי מטרתה אינה למצוא כשלים, אלא לבחון את כל סוגיית המלחמה על מנת להפיק לקחים לעתיד.

 

הוועדה היתה אמורה לבדוק רק את תפקוד מערכת הביטחון, ולא להגיע לדרגי הצמרת בירושלים ולהמליץ על מסקנות אישיות. ככלל, ועדת שחק לא היתה אמורה להחליף את הבדיקות והתחקירים שעורך צה"ל בכל הסוגיות שעל הפרק. אך אם יוחלט על הקמת ועדת חקירה ממלכתית, שתבדוק את כל נושא המלחמה, כי אז - לפי החוק - היא היחידה שתפעל, ולא יהיה עוד צורך בוועדת שחק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שחק. בראש הוועדה
צילום: מיכאל קרמר
צילום: אלי אלגרט
פרץ. יזם את הקמת הוועדה
צילום: אלי אלגרט
צילום: חן מיקא
בודינגר. פרש ראשון
צילום: חן מיקא
מומלצים