שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "הוועדה שמינה פרץ - יריקה בפרצוף הלוחמים"
  ביקורת מכל הכיוונים: שר הביטחון מינה את אמנון ליפקין-שחק כיו"ר ועדת הבדיקה להתנהלות המלחמה, לאחר שבחודש האחרון התייעץ עימו בנוגע למהלכים אסטרטגיים וצבאיים. ח"כ גלאון: "הקמת הוועדה של פרץ היא ניסיון לסיכול ממוקד להקמת ועדת חקירה ממלכתית שצריכה לחקור גם את הדרג המדיני וגם את הדרג הצבאי"

  זמן קצר לאחר שפורסם כי הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין שחק הועמד בראש ועדת הבדיקה להתנהלות מערכת הביטחון במהלך המלחמה, נשמעה ביקורת נוקבת מצד גורמים פוליטיים. הביקורת נשמעת בראש ובראשונה מאחר ובמהלך כל המלחמה נהג שר הביטחון עמיר פרץ, מי שמינה את ליפקין שחק לעמוד בראש הוועדה, להתקשר אליו ולהתייעץ עימו בנוגע למהלכים צבאיים ואסטרטגיים.

   

  לפיכך, טוענים באופוזיציה, יש טעם לפגם בכך שמי שייעץ לשר הביטחון במהלך המלחמה הוא זה שאמור לעמוד בראש ועדה שתחקור ותבקר את תפקוד הצבא במהלך אותה תקופה.

   

  יושב ראש סיעת הליכוד, חבר הכנסת גדעון סער, אמר בתגובה: "כפי שפורסם בתקשורת, שחק השתתף בפורום התייעצויות שקיים שר הביטחון בזמן המלחמה. הבחירה של פרץ דווקא בו מצביעה על הצורך הדחוף בהקמת ועדת חקירה ממלכתית שאת הרכבה יקבע נשיא בית המשפט העליון, שהוא גורם בלתי תלוי ובעל סמכות בחוק ועדות החקירה.

   

  "שר הביטחון קבע שיש צורך בחקירה, אבל הוא מעורב כל כולו בנושא ואינו רשאי לקבוע את מסגרת החקירה, היקפה, והרכב הגוף החוקר. ובעיקר, אין הוא יכול לצמצם את החקירה לצה"ל בלבד ולהוציא את הדרג הפוליטי מחוץ לתחום החקירה".

   

  חבר הכנסת ויו"ר סיעת האיחוד הלאומי,אורי אריאל, טוען כי "הוועדה של פרץ היא בריחה מאחריות ויריקה בפרצוף הלוחמים. הציבור בכלל והחיילים שלחמו בפרט דורשים חקירה אמיתית שתכלול את הדרג המדיני ובעיקר את ראש הממשלה ושר הביטחון. הוועדה הנוכחית לא תעשה זאת".

   

  יו"ר סיעת מרצ, חברת הכנסת זהבה גלאון אמרה: "לא יתכן ששר שהוא בין האחראים למחדלים הביטחוניים הקשים בזמן המלחמה, הוא זה שממנה ועדה שאמורה גם לחקור אותו. הקמת הוועדה של פרץ היא ניסיון לסיכול ממוקד להקמת ועדת חקירה ממלכתית שצריכה לחקור גם את הדרג המדיני וגם את הדרג הצבאי".

   

  יו"ר מרצ, ד"ר יוסי ביילין, הגיב אף הוא בנושא: "שום ניסיון של עמיר פרץ להקים ועדה פנימית לא יתקבל כתחליף לוועדת חקירה ממלכתית שתבחן את ההיבטים המדיניים, הצבאיים והחברתיים של מלחמת לבנון השנייה. אמנון ליפקין שחק הוא מינוי מצוין כחבר בוועדת חקירה ממלכתית, שתקום לאחר שהממשלה תעשה את כל השמיניות באוויר כדי למנוע אותה".

   

  בנוסף לשחק, יישבו בוועדת הבדיקה האלופים במיל' הרצל בודינגר, מפקד חיל-האוויר לשעבר; אילן בירן, ששימש בין השאר מנכ"ל משרד הביטחון; ועמי סגיס, לשעבר ראש אגף הלוגיסטיקה. את הפן האזרחי יספק אלי הורוביץ, יושב הראש של ענקית התרופות "טבע".

   

  בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה ""הוועדה שמינה פרץ - יריקה בפרצוף הלוחמים""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שחק. אובייקטיבי?
  צילום: מיכאל קרמר
  צילום: ניב קלדרון
  פרץ. ביקורת נוקבת מימין ומשמאל
  צילום: ניב קלדרון
  צילום: ירון ברנר
  סער. "הקמת ועדת חקירה ממלכתית דחוף"
  צילום: ירון ברנר
  מוצר השנה
  מומלצים