שתף קטע נבחר

הרוב קובע: ההנהגה נכשלה, אולמרט הביתה

מסקר "ידיעות אחרונות" ומינה צמח עולה באופן חד-משמעי כי הציבור הישראלי חש שההנהגה נכשלה. רוב הנשאלים השיבו כי לדעתם על אולמרט, פרץ וחלוץ להתפטר מתפקידם. לו היו נערכות הבחירות היום, הליכוד היה המנצח הגדול עם 20 מנדטים, קדימה היתה מתרסקת מ-29 ל-17 וישראל ביתנו היתה נוסקת מ-11 ל-17. וגם: אם קצב יתפטר, את מי הישראלים רוצים לראות בתור נשיא?

רעידת אדמה פוליטית: סקר "ידיעות אחרונות" ומינה צמח שמתפרסם הבוקר (יום ו') מגלה כי 63% מהציבור הישראלי חש שראש הממשלה, אהוד אולמרט, נכשל בתפקידו ובניהול המלחמה בצפון ועליו להתפטר. 29% בלבד חושבים כי אולמרט ראוי להמשיך לעמוד בראש הממשלה.

 

הציבור אינו חוסך שבטו גם מבעלי התפקידים הבכירים הנוספים שניהלו את המלחמה - שר הביטחון, עמיר פרץ, והרמטכ"ל דן חלוץ. 74% מהנשאלים לא היו מרוצים מתיפקודו של פרץ ולדעתם עליו להתפטר, לעומת 20% בלבד שאינם חושבים כך. בנוגע לתיפקודו של הרמטכ"ל, 54% חושבים כי עליו לעזוב את התפקיד, לעומת 38% שחושבים שהוא ראוי להמשיך לפקד על צה"ל.

 

על השאלה מיהו המתאים ביותר לכהן כשר ביטחון ענו רבע מהנשאלים כי מדובר בשר הביטחון לשעבר שאול מופז. 20% חשבו כי עמי איילון צריך לכהן בתפקיד, 18% תמכו ברמטכ"ל לשעבר משה (בוגי) יעלון, 10% תמכו באביגדור ליברמן, 8% באהוד ברק, 5% בבנימין נתניהו ורק 3% חשבו שפרץ הוא המתאים לתפקיד.

 

בעקבות המלחמה רבים בציבור הישראלי חושבים כי יש ללכת לבחירות. 27% מהציבור תומך בעריכת בחירות, 20% חושב כי יש להקים ממשלת חירום ורק 19% מאמין כי יש להשאיר את הממשלה כמו שהיא. 16% מהנשאלים טענו כי צריך להוציא את העבודה מהממשלה ולצרף מפלגות ימין ו-14% חשבו כי אין צורך להוציא את העבודה, אך יש לצרף מפלגות ימין נוספות לקואליציה.

 

הליכוד פורח, קדימה מתרסקת

מהנתונים המתייחסים להצבעה בבחירות, אם אלו היו מתקיימות היום, עולה כי מצביעים רבים מתחרטים על הפתק אותו שלשלו לקלפי בחודש מרץ האחרון. נכון לעכשיו מסתמן מהפך ברור בהרכב מליאת הכנסת, כאשר הליכוד מתחזק באופן משמעותי ומ-12 מנדטים עולה ל-20. קדימה, לעומת זאת, רחוקה מההישג המרשים שלה בבחירות האחרונות ומתרסקת מ-29 מנדטים ל-17 על פי הסקר. גם העבודה נחלשת ומאבדת שמונה מנדטים (מ-19 ל-11) בעוד מפלגת ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן מתחזקת משמעותית ועולה מ-11 ל-17.

 

מלבד החלפת חברי הכנסת מעוניין מרבית הציבור לראות חילופי כיסאות גם בעמדת ראש הממשלה. 22% מן הנשאלים בסקר השיבו כי היו בוחרים כיום בבנימין נתניהו לראשות הליכוד ו-18% באביגדור ליברמן. 12% היו נותנים לשמעון פרס הזדמנות להוביל את המדינה ואילו רק 11% אחוז תומכים בהמשך כהונתו של אהוד אולמרט. שרת החוץ, ציפי לבני, ראויה להיות ראש הממשלה בעיני עשרה אחוזים מן הנשאלים. אם שני המועמדים לראשות הממשלה היו אולמרט ונתניהו, היה זוכה האחרון ל-45% מן הקולות, לעומת 24% לאולמרט.

 

בעקבות חקירת נשיא המדינה בפרשת ההטרדה המינית והסחיטה לכאורה, כ-55% מהנשאלים השיבו כי על קצב להתפטר

מתפקידו, זאת לעומת 33% שהשיבו כי הוא אינו צריך להתפטר.

 

במקרה שהנשיא יתפטר מתפקידו, 38% מהנשאלים חושבים כי המועמד המתאים ביותר להחליפו הוא שמעון פרס. 22% ענו כי הרב ישראל לאו צריך לכהן בתפקיד, 11% תמכו בראובן (רובי) ריבלין, 9% באהרון ברק, 4% בדוד לוי, 3% בבנימין בן-אליעזר ו-2% בקולט אביטל.

 

הסקר המלא מתפרסם היום ב"ידיעות אחרונות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. בדרך הביתה?
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלי אלגרט
פרץ. בדרך החוצה?
צילום: אלי אלגרט
צילום: דודי ועקנין
ליברמן. בדרך למעלה?
צילום: דודי ועקנין
מומלצים