שתף קטע נבחר

פרץ: הביטו בכוס המלאה, ייצאו הרבה צל"שים

שר הביטחון התייחס לביקורת שהוטחה בו ובמערכת הביטחון ואומר בסיור בצפון כי "יש לראות את חצי הכוס המלאה בנושא המלחמה בלבנון. היו קרבות שחיילים יצאו מהם גיבורים ויהיו הרבה צל"שים". החיילים העלו תהיות בנוגע ליישום הפסקת האש

שר הביטחון, עמיר פרץ, אמר בצהריים (יום ב') במהלך סיור בצפון כי "יש לראות את חצי הכוס המלאה בנושא המלחמה בלבנון. היו קרבות שחיילים יצאו מהם גיבורים ויהיו הרבה צל"שים. מדינת ישראל היא כעת יותר זהירה ומפוכחת. היא מביטה על ההתפתחויות בסוריה ובאיראן בעיניים פקוחות מבלי למצמץ. צריך להיערך ולפקוח עיניים מול איומים נוספים".

 

פרץ החל את הסיור בפגישה עם נציגי פורום יישובי קו העימות שהתכנסו בשלומי, שם אמר כי "הקטיושה לא הבדילה בין יהודים לערבים". לאחר מכן הוא נפגש עם תושבי המושב זרעית, שהפך במהלך הלחימה לשטח צבאי סגור ועם חיילי הגדוד הדרוזי "חרב" במוצב בזרעית.

 

לדברי פרץ, "המלחמה חשפה חוליות חלשות בחברה הישראלית, החוסן הלאומי לא מורכב רק מחוסן צבאי אלא גם מחוסן חברתי. זו הייתה מלחמה שנתנה הזדמנות לחשוף כשלים וחסרונות והם ייחקרו ויטופלו, אולם מדובר בצבא שהתעשת ונתן תשובות בזמן אמת לתקלות". 

 

תושבי זרעית, מושב שהפך במהלך הלחימה לשטח צבאי סגור ורק שמונה משפחות נשארו להתגורר בו על מנת להציל מעט ממה שניתן היה מהמשקים החקלאיים, דרשו מהשר להשיב את המצב לקדמותו על ידי תמיכה בתושבים הן מהבחינה החקלאית והן בתיקון נזקים שנגרמו ליישוב על ידי הצבא.

 

אנשי משרדו הבטיחו כי יעבירו תקציב לתיקון הנזקים בתוך עשרה ימים מרגע שייקבע שמאי את גובהם."אנחנו רוצים תשובות - איך מבטיחים שהמצב לא יחזור על עצמו ואיך ההבטחות שנאמרות כאן ייושמו ולא יהפכו לעוד נייר שנזרק הצידה. אנחנו רוצים לוחות זמנים מדוייקים", אמר אחד מחברי וועד היישוב לפרץ.

 

"כמו שנתנו גב לצה"ל, ישבנו חודש מתחת לאדמה והפכנו את המושב לבסיס צבאי אנחנו רוצים שייתנו לנו עכשיו גב ויחזירו את המצב לכל הפחות לקדמותו", אמרו התושבים. 


פרץ עם תושבי זרעית. רוצים תשובות (צילום: איי.אף.פי) 

 

פרץ אמר כי תושבי היישובים הסמוכים לגדר הגבול עם לבנון שיבחינו בתקופה הקרובה בחיילי צבא לבנון על הגדר במקום אנשי חיזבאללה יקבלו בכך תמורה לימים הקשים שעברו עליהם. בהתייחסו לביקורת שנמתחה עליו ועל תפקודו אמר פרץ שהוא שומר על שתיקה עד שתיגמר המלאכה, "למרות הברקים והרעמים מכל עבר".

 

לדבריו, "תוצאות המלחמה יביאו לשינוי בכל מה שקשור לצפון הארץ. צריך להיערך ולהשקיע כמה שיותר אם לשנות אסטרטגיה לגבי הצפון. תפקידה של המלחמה היא ליצור הזדמנות לשלום שמבוסס על כבוד הדדי ומתן זכות לשני הצדדים להתקיים בכבוד, ביטחון ושלום. זו השאיפה של כל אזרח במדינת ישראל". הוא אמר ש"הלוחמים בצפון הם החיילים הכי טובים בצה"ל".

 

במהלך הפגישה עם החיילים תהה אחד החיילים בגדוד, סמל מג'די שאנן מהיישוב חורפיש, באוזני השר כיצד הוא וחבריו אמורים לפעול במידה ויראו אנשי חיזבאללה על הגדר. "אם איש חיזבאללה מגיע לגדר האם צריך לפגוע בו?", שאל החייל. השר השיב שכאשר יועבר השטח לידי יונפי"ל ואחר כך לצבא לבנון אמור צבא לבנון להיות הגורם היחידי שנמצא על הגדר. 

  

"לא נוותר ולא נתפשר על דברים שנקבעו בהסכמים הבינלאומיים. למדנו שכשאתה עוצם עין אחת ומוותר פעם אחת, משתלטים לך על השטח כולו. כשמוותרים על חפירת מחפורת אחת, בונים לך בונקר ענק שמגיע עד הגדר. אין לנו כוונות להפר את הפסקת האש, אבל אם שוב יהיו חיילי חיזבאללה על הגדר, הרי הם אלה שמפרים את הפסקת האש - וההסכם דורש פירוק המיליציות החמושות". בפגישה עם החיילים שיבח השר את פעילות הגדוד במהלך ימי הלחימה והגדיר אותו כ"פאר הגדודים בצבא".

 

איזו ועדה תבדוק את הכשלים? 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, צפוי להודיע בקרוב, אולי היום, על ועדת החקירה שתבדוק את כשלי המלחמה. ככל הנראה תוקם ועדת חקירה ממשלתית ולא ועדה ממלכתית, שבראשה עומד שופט עליון.

 

בימים האחרונים קראו מספר גופים ואישים להקמת ועדת חקירה ממלכתית, אך אולמרט התנגד לכינון ועדה שכזו. בין ועדות החקירה המפורסמות שהוקמו בישראל: ועדת אגרנט לחקר מחדל מלחמת יום הכיפורים, שהמלצותיה הביאו בין היתר להדחת הרמטכ"ל דוד אלעזר, ועדת כהן לחקר הטבח בסברה ושתילה, שהובילה להדחת שר הביטחון דאז אריאל שרון.

 

התנועה לאיכות השלטון הובילה באחרונה קמפיין תחת הכותרת "מצפון תיפתח חקירה". ארבעה חברים בתנועה הכריזו אמש על שביתת רעב נוכח "זלזול הממשלה, שאפילו לא דנה באפשרות להקים ועדת חקירה ממלכתית". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
יצאו גיבורים: פרץ
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
חיילי צה"ל יוצאים
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
צבא לבנון נכנס
צילום: איי פי
מומלצים