שתף קטע נבחר

פרץ: "בעלי הניסיון" השאירו מצב קשה

בהופיעו בטקס בהרצליה, שיגר שר הביטחון, עמיר פרץ, ביקורת ברמז עבה כלפי קודמו בתפקיד, שאול מופז: "למרות חוסר ניסיוני, התמודדתי בנחרצות מול המצב הקשה שהשאירו לי בעלי הניסיון". הוא הודיע שעדיין לא אמר את המילה האחרונה בעניין ועדת חקירה ממלכתית

שר הביטחון, עמיר פרץ, שיגר אמש (יום ד') חץ ביקורת כלפי קודמו בתפקיד, שאול מופז: "דבר אחד אני יכול לומר בצורה הברורה ביותר - למרות חוסר ניסיוני, התמודדתי בנחרצות מול המצב הקשה שהשאירו לי בעלי הניסיון". פרץ דיבר בטקס חלוקת פרסי מפקד גלי צה"ל בבית חיל האוויר בהרצליה.

 

הוא אמר שיש לבדוק גם את הדרג המדיני "ללא משוא פנים", על ההחלטות שהתקבלו בנוגע למלחמה בלבנון ועל השיקולים, "גם אני מוכן להיבדק, רוצה להיבדק ומבקש להיבדק". פרץ הודיע שהוא עדיין שוקל בכובד ראש את נושא ועדת החקירה הממלכתית, איתות לחבריו בסיעת העבודה התומכים בכינון ועדה שכזו. לדבריו, אפשר להקים ועדה כזו בעתיד.

 

"באשר לסוג הוועדה שתעשה זאת, צריך לשקול זאת לטובת העניין, לטובת מדינת ישראל. אני מוכן לעמוד בפני כל ועדה, תהיה זו ועדת בדיקה ממשלתית או ועדת חקירה ממלכתית. גם אפשרות זו אני שוקל בכובד ראש. על דבר אחד אני מתחייב - אעמוד על כך שתהיה אמת מידה אחת לכולם - גם לדרג המדיני וגם לדרג הצבאי". לדבריו, "במלחמה הזו נחשפו כשלים ברמות השונות ואותם יש לבדוק ולחקור ללא פשרות, להסיק מסקנות, להכין תוכניות עבודה ולבצע את כל הנדרש כדי להיות ערוכים לכל איום אפשרי".

  

הוא הבטיח לטפל בשורה של נושאים שאינם סובלים דיחוי: משאבים למחסני החירום, שדרוג רמת המוכנות וטיפול באנשי המילואים שיקבלו את כל הנדרש - בציוד ובאימונים, "תאמינו לי - יש לנו צבא מצוין ויש לנו על מי לסמוך למרות החוסרים ולמרות הכשלים, התגברנו והשגנו את רוב היעדים והכל תוך גילויי גבורה והקרבה עילאיים של הלוחמים בעצמם". ומה בנוגע לביקורת נגדו? "אני שומר על איפוק. אינני מגיב על כל מתקפה, אינני משיב על כל ביקורת, עשיתי זאת מתוך אחריות לאומית ואעשה זאת ככל שיידרש, אך אני רוצה להדגיש עובדה פשוטה - גם אם אינני מגיב אני עדיין שומע".


פרץ משגר חיצי ביקורת (צילום: ירון ברנר)

 

להפוך את המלחמה למנוף לשלום

הוא מבקש להתבונן לעתיד בנימה אופטימית: "היום מבחנה הגדול של ממשלת ישראל הוא להפוך מלחמה זו להזדמנות לשלום גם אם התחושה הכללית כי האלימות והכוח השתלטו על כל חלקה במזרח התיכון. אל לנו לשקוע אל הייאוש אל חוסר התקווה בדיוק להיפך לעשות הכל לחזק את הגורמים המתונים ולפתוח בהידברות ומשא ומתן. גם מול העם הפלסטיני גם מול העם הלבנוני ובבוא העת גם מול הסורים".

 

פרץ הוסיף כי במלחמה נחשפו גם חוליות חלשות בחברה הישראלית והפינות החשוכות הוארו בזרקור, "על הממשלה מוטלת החובה היום יותר מתמיד לחזק את החלשים בחברה, את מעוטי היכולת, את הקשישים והנכים". הוא התייחס בנאומו גם לדו"ח העוני הקשה, "אל לנו להעמיד את צרכי הביטחון של ישראל אל מול צרכי החברה, עלינו לבנות את הכוח הצבאי, להכין את צה"ל ומערכת הביטחון לעימות הבא. זו חובתנו. במקביל, יש לשקם את החברה הישראלית. אין האחד בא על חשבון השני ואין האחד עומד מול השני. אין לישראל ברירה אלא להרים את שני הדגלים יחד גם החברתי וגם הביטחוני".

  

בנוגע להישגים של המלחמה אמר שר הביטחון כי יש ניצנים ראשונים ומשמעותיים בשינוי המציאות שכבר ניכרים בשטח: "אין עוד איום ישיר על יישובינו. חיזבאללה הורחק מהגדר, תשתיות הטרור העצומות שלו בדרום נהרסו וצבא לבנון פורס את כוחותיו בדרום לבנון והכוח הבינלאומי מתגבש ומתחזק". 


פורסם לראשונה 30/08/2006 21:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  ירון ברנר
עמיר פרץ נואם
צילום: ירון ברנר
צילום: ניב קלדרון
שאול מופז
צילום: ניב קלדרון
צילום: איי אף פי
אחרי שובם של החיילים
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
השאלות הקשות מהמלחמה
צילום: רויטרס
מומלצים