שתף קטע נבחר

סוריה: "נוצרה הזדמנות להחייאת תהליך השלום"

בראיון לעיתון ערבי, אמר שר החוץ הסורי כי אחרי המלחמה בלבנון נוצרה הזדמנות מצומצמת להחייאת תהליך השלום. במקביל, הזהיר את עמיתיו הערבים מפני טיפוח ציפיות ממועצת הביטחון שתחדש את תהליך השלום במזרח התיכון. אל-מועלם חזר על סירוב ארצו לפריסת חיילי יוניפי"ל בגבול לבנון סוריה

שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, אמר בראיון שהתפרסם אתמול (שבת) כי אחרי המלחמה בלבנון נוצרה הזדמנות להחייאת תהליך השלום, אך לדבריו מדובר ב"הזדמנות מצומצמת", שבהיעדר לחץ בינלאומי באזור - תעמוד בסכנה.

 

בראיון שהעניק לעיתון "א-שרק אל-אווסט" מניו יורק, שם הוא שוהה לרגל הכינוס של עצרת האו"ם, הזהיר שר החוץ הסורי את עמיתיו הערבים מפני טיפוח ציפיות ממועצת הביטחון שתחדש את תהליך השלום במזרח התיכון. "אסור שנטפח ציפיות ממועצת הביטחון אשר נזקקה ל-33 ימים כדי לקבל החלטה להפסיק את האש בלבנון. איננו מעלים את רף הציפיות שלנו תחת האווירה הבינלאומית עליה שולט כוח אחד בעולם", רמז בבוטות לארה"ב.  

 

הוא הוסיף כי הוא רואה בחיוב את הישיבה בין שרי החוץ של הליגה הערבית למועצת הביטחון, בה תכננו חברי הליגה הערבית להציג את תוכנית השלום שלהם בפני חברות מועצת הביטחון. 

  

לדברי שר החוץ הסורי, יש לטפל בבעיות האזור ולהחיות את תהליך השלום. "אנו סבורים שאחרי המלחמה בלבנון ישנה הזדמנות. השאלה היא האם מדובר בהזדמנות גדולה? התשובה לדעתנו היא שלא מדובר בהזדמנות גדולה וכי הקהילה הבינלאומית, אם יש בידיה הנחישות והרצון, יכולה להרחיב ולהפוך זאת להזדמנות אמיתית לשלום ולטפל בבעיות האזור על כל היבטיהן. אולם, אם היא לא תרצה לעשות זאת, בשל הלחץ הישראלי וההגמוניה האמריקנית על המצב, אני סבור שההזדמנות הזאת תאבד והאזור יהיה נתון לכל הסכנות", הוא אמר.

 

אל-מועלם גינה במילים תקיפות את המדיניות האמריקנית במזרח התיכון ואמר כי מדובר במדיניות מוטעית. "טעויותיה של המדיניות האמריקנית הזאת באזורנו הוכחו. היא הביאה להרס שאנו רואים בעיראק, אפגניסטן ולבנון", הוא אמר. שר החוץ הסורי שב והדגיש כי ארצו דוחה את הבקשה לפרוס את כוחות יוניפי"ל בגבול בינה לבין לבנון והוסיף כי ארצו תהיה זאת שתפרוס את צבאה לאורך הגבול.

 

בניגוד לדבריו של שר החוץ הסורי, אמר ביום חמישי נשיא סוריה, בשאר אסד, כי אין לשלול את אפשרות שתפרוץ מלחמה חדשה באזור. "האפשרות הזאת באה בחשבון, משום שישראל מחפשת מוצא למשבר בו היא נמצאת באמצעות הרפתקה חדשה, דרכה תשיב לעצמה את ביטחונה", אמר הנשיא הסורי, כפי שצוטט בעיתון הלבנוני "א-ספיר". להערכתו, ישראל עלולה לתקוף את סוריה בתואנה שזו מסייעת לאיראן, "אולם סוריה תתנגד, תעמוד איתן ולעולם לא תיכנע".


פורסם לראשונה 23/09/2006 13:08

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
וליד אל-מועלם. מושיט יד לשלום?
צילום: רויטרס
בשאר אסד. קול אחר
צילום: איי אף פי
מומלצים