שתף קטע נבחר

בצל החקירה: הנשיא יארח אזרחים בסוכה

בבית הנשיא בירושלים מצפים הבוקר לאלפי אזרחים שיגיעו לאירוח בסוכת החג. אלא שבלב מקונן גם חשש גדול: רבים אולי יצביעו ברגליים ויבחרו להיעדר. אחרים אולי יאמרו בבוטות לנשיא את מה שעל לבם. ומעל לכל: המשטרה צפויה - ככל הנראה היום - להמליץ על הגשת כתב אישום נגד האזרח מספר אחת

הסוכה כבר קושטה על ידי ילדי מודיעין, כיסאות הפלסטיק הלבנים כבר עומדים הכן, רחבת בית הנשיא מצוחצחת וממתינה בדריכות: נשיא המדינה, משה קצב, יארח היום (ב') בסוכתו בבית הנשיא את אזרחי ישראל יחד עם רעייתו, גילה, כשברקע מעיבה הפרשייה הקשה: הנשיא חשוד בעבירות מין, במרמה והפרת אמונים ובהאזנת סתר - והמשטרה צפוייה להגיש בימים הקרובים, כנראה כבר היום, המלצה להעמידו לדין.

 

בבית הנשיא ממתינים בדריכות ובחשש לאירוע. החל בשעה 10:00 עד לשעה 13:00 ומהשעה 16:00 עד השעה 18:00 מבקשים האזרח מספר אחת ורעייתו לקבל את פניו של כל אזרח ישראלי שירצה לקיים את מנהגי החג, ולהתארח לצד האושפיזין בסוכת הנשיא. הקהל המגיע למקום יתבקש להציג בכניסה תעודת זהות או דרכון בלבד - כולם מוזמנים.

 

בבית הנשיא מקווים לאלפי אורחים, ומתכננים חגיגה רבתי: להקות מחול, מקהלות זמר, תזמורת המשטרה, תזמורת צה"ל, כלייזמרים ועוד רבים אחרים - כולם יופיעו וינסו לבדר את הקהל המתארח.

 

שובה של הנבצרות?

אלא שלצד החגיגות ישנם גם חששות גדולים מאכזבה. בין היתר עלה חשש כי בשל הרבב שדבק בקצב יצביעו אזרחי ישראל ברגליים ולא יבוא לסוכת הנשיא. חשש נוסף הוא שאלו שיבחרו להגיע בסופו של דבר לא יִבררו מילים - ויאמרו לקצב מה הם חושבים על התנהלותו במהלך החקירה.

 

מעבר לחששות הגדולים באשר לאירוח בחג הסוכות, הנשיא יאלץ להתמודד לראשונה גם עם המלצת המשטרה להעמידו לדין. אמנם אין מדובר עדיין בהחלטה של הפרקליטות להעמידו לדין, אלא בהמלצה משטרתית בלבד, אולם גם להמלצה שכזו - שתוגש כאמור בימים הקרובים - יש משקל. בינו לבינו יצטרך הנשיא להכריע האם להמשיך להיאחז במשרתו ולהילחם מבית הנשיא על חפותו, או לבקש מן הכנסת לאפשר לו לצאת לחופשה - נבצרות זמנית - שבמהלכה יתמודד עם החשדות הכבדים.

 

עוד לפני ההמלצה המשטרתית קראו רבים במערכת הפוליטית לנשיא קצב לפרוש לאלתר מתפקידו או להשעות את עצמו. מבדיקת ynet לפני שבועות אחדים עלה כי במצב של המלצת משטרה על הגשת כתב אישום יתמכו 53 חברי כנסת בהליך הדחה. אפילו יועצו הקרוב של קצב הציע לו להשעות את עצמו באחרונה, במהלך שיחה שקיים הנשיא עם כמה יועצים. היועץ הסביר כי צעד שכזה יפחית את הלחץ התקשורתי סביב הפרשה.

 

כך התגלגלה הפרשה 

תחילת הפרשה בחודש יולי, אז דווח כי הנשיא קצב התלונן בפני היועץ המשפטי לממשלה על כך שאישה שהעלתה נגדו טענות על הטרדה מינית מנסה לסחוט אותו. מקורביה של העובדת, א', הכחישו את הדברים וטענו ש"היא מעולם לא באה בדרישה למצוא לה מקום עבודה ספציפי".

 

לאחר שגם היא וגם הנשיא נחקרו במשטרה נפגשה א' עם חברת הכנסת שלי יחימוביץ' וגוללה בפניה את מסכת עבירות המין להן נפלה קורבן בלשכתו של האזרח מספר 1. יחימוביץ', שסיפרה כי שמעה "עדות מפורטת על עבירות מין - מהטרדה מינית ועד לאונס", זכתה לביקורת ציבורית קשה על חריצת דינו של קצב לפני שנשפט. מאוחר יותר פירסמו מקורביה של א' את התמליל המלא של השיחה שבעקבותיה טען הנשיא שנסחט. בין היתר הטיחה א' בקצב: "התעללת בי נפשית ופיזית. כפית עלי יחסי מין".

 

על קצב הופעל לחץ ציבורי להתפטר או להשעות עצמו מתפקידו, ובעיתונות פורסמה גם גרסתו לאירועים. "אשתי גילה מגיעה לבקר בלשכה וגם הבן שלי אריאל נכנס לביקורים. אם היינו שם, כולם היו יודעים מזה. במהלך היום נכנסות ללשכה גם מחלקות התה. אם היה אונס כמו שהיא מתארת הייתי נתפס על חם. זה הכל קשקוש גדול שאין לו אחיזה במציאות".

 

עד חקירתו הרביעית, הצטברו נגד קצב ארבע תלונות נוספות במשטרה, מלבד זו של א', ובהמשך נוספו עוד ועוד תלונות, על חלקן חל חוק ההתיישנות. בשעה שנחקר בפעם החמישית אישרה ועדת הכנסת לבקשתו של קצב מצב של "נבצרות זמנית" מלכהן בתפקידו - כדי שלא ישתתף בהשבעתה של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית בייניש.

 

כבר לפני כשבועיים הציג צוות החקירה את הראיות שנאספו נגד הנשיא, ואמרו ש"הפרשה נמצאת בשלבי סיום". גורם המקורב לחקירה אף העריך שלא יהיה מנוס מלהגיש כתב אישום נגד קצב בחשד לעבירות מין. במקביל, גורמים המעורבים בחקירה אמרו שיש בידי המשטרה והפרקליטות ראיות גבוליות נגד המתלוננת א' על סחיטה שהפעילה נגד הנשיא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הנשיא קצב. הסוכה מוכנה
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
המתלוננת הראשונה. א'. לא תבוא להתארח
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
הפרקליטה, כנרת בראשי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים