שתף קטע נבחר

מקורבי פרץ: המגעים עם ליברמן - ספין

במפלגת העבודה לא מתרגשים מאפשרות שליברמן יחבור לקואליציה. "אין למהלך הזה ישימות קואליציונית", אומרים מקורבי שר הביטחון. גם המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, סבור שמהלך כזה לא ייצא אל הפועל. יממה לאחר שאולמרט וליברמן הסכימו על שינוי שיטת הממשל, פרס יוצא גם נגד המשטר הנשיאותי, ומזהיר מפני הסכנות הטמונות בו

"מדובר בספין תקשורתי". כך התייחסו הערב (יום א') גורמים בכירים במפלגת העבודה, המקורבים ליושב הראש ושר הביטחון עמיר פרץ, למגעים בין יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, לראש הממשלה אהוד אולמרט. "אין למהלך הזה ישימות קואליציונית ולכן אנו לא עוסקים ולא מתרגשים מזה בכלל", הוסיפו המקורבים בהתייחסם להצטרפות אפשרית של ליברמן ומפלגתו לקואליציה. עם זאת, כפי שפורסם אמש ב-ynet השרים בן-אליעזר ושמחון אינם מתנגדים לצירוף ליברמן לקואליציה.

 

בעקבות הפגישה המדוברת עם ליברמן, עדכן אולמרט את יו"ר מפלגת העבודה, שר הביטחון עמיר פרץ. מקורבי פרץ אמרו כבר אתמול ש"זכותו של אולמרט להיפגש עם מי שהוא רוצה" וציינו שאינם מתרגשים מהפגישה.

 

ובמה באשר למשטר נשיאותי בישראל? ליברמן תומך, אולי גם אולמרט, אבל אחד משריה הבכירים של ממשלת קדימה דווקא מתנגד ליוזמה. המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, אמר הערב כי משטר נשיאותי בישראל יהיה בגדר "שגיאה". פרס הבהיר כי הוא מתנגד לסוג כזה של משטר, ואמר כי "אפשר לעבור למשטר שכזה רק במדינה שיש בה שתי מפלגות. אחרת נהיה עדים למקח וממכר קואליציוני בלתי פוסק".

 

"ליברמן עולה על ספינה טובעת"

פרס אמר את הדברים בעקבות הסערה הפוליטית שהתחוללה בסוף השבוע, עם היוודע דבר פגישתם של ראש הממשלה אהוד אולמרט, עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. השניים סיכמו שהחל מפתיחת מושב הכנסת הקרוב יקדמו שתי המפלגות הליכי חקיקה לשינוי שיטת הממשל וחקיקת חוקה. במערכת הפוליטית מעריכים שמשמעות הסיכום, שפורסם על-ידי לשכת ראש הממשלה באופן רשמי, הוא צעד של ישראל ביתנו לכיוון כניסה לממשלה. מקורביו של ליברמן חזרו היום ואמרו דברים דומים לאלו שאמר יו"ר ישראל ביתנו בשבוע שעבר ל-ynet לפיהם הכל תלוי בהצבעה של אנשי קדימה בכנסת בעניין שינוי שיטת הממשל.

 

כמו מקורבי פרץ, גם פרס מעריך כי ספק אם ישראל ביתנו תצטרף בסופו של דבר לממשלה, משום שהצטרפות כזו עשויה להביא לפרישה אפשרית של מפלגת העבודה ולחיכוכים פנימיים בתוך הקואליציה.

 

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו שאולמרט וליברמן שוחחו במשך שעתיים, ודנו במגוון נושאים, בהם גם נושאים קואליציוניים. עם זאת, מקורביו של אולמרט ציינו כי "אם היתה למה שסוכם גם משמעות קואליציונית, היינו שמחים לבשר עליה. כרגע אין שינוי במבנה הקואליציה. שום דבר עדיין לא סוכם בין ראש הממשלה ובין יו"ר ישראל ביתנו".

 

ומה אומרים בליכוד? חבר הכנסת ישראל כץ ערך כנס פעילי ליכוד בביתו, במושב כפר אחים הסמוך לקריית מלאכי, ואמר: "אני מציע לאביגדור ליברמן לא לקפוץ על הספינה הטובעת, שאין לה קברניט, אין לה הגה ואין לה כיוון". לדברי כץ, "בדרך כלל, כשהספינה שוקעת מורידים משקל ולא מוסיפים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
המקורבים לא מתרגשים. פרץ
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
המשנה לרה"מ, פרס
צילום: איי פי
צילום: צפריר אביוב
כנס הליכוד בביתו של ישראל כץ
צילום: צפריר אביוב
מומלצים