שתף קטע נבחר

פרס: אין לי בעיה עם ליברמן

לפני ישיבת הממשלה, הבהיר המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, שלא יתנגד לצירוף ישראל ביתנו לממשלה, "אם הצטרפותם לא תשנה את קווי היסוד, אין לי התנגדות". אבל הגמלאים מתנגדים. שר הבריאות, יעקב בן-יזרי, מזהיר כי "הצטרפותו של ליברמן לממשלה משמעותה קיפאון מדיני"

המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, מודיע שלא יתנגד לצירוף מפלגתו של אביגדור ליברמן לממשלה, בתנאי שיעמדו בקווי היסוד של הממשלה הנוכחית. "הרעיון הוא לא לשנות את קווי היסוד של הממשלה. זה מה שנאמר בישיבת שרינו. אם הצטרפותם של ליברמן וסיעתו לא תשנה את קווי היסוד של הממשלה הנוכחית, אין לי התנגדות לצירופם". הוא הכחיש מכל וכל טענות על תיאום עמדות בינו לבין עמיר פרץ  נגד כניסת ליברמן.

  

בפתח ישיבת הממשלה התייחס ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לפתיחת מושב החורף של הכנסת שצפוי להיות סוער, בייחוד לנוכח דיוני התקציב: "הממשלה הזאת תיערך להיות מוכנה לתקופה הזאת, בה בין היתר נצטרך להעביר את תקציב המדינה לשנת 2007", אמר.

 

שר התקשורת אריאל אטיאס (ש"ס) אמר לפני ישיבת הממשלה שהוא מתנגד להצטרפות ליברמן לממשלה. "יש לממשלה הזו די כוח. המשטר הנשיאותי מעקר את הכנסת והופך אותה למיותרת". כל שרי ש"ס מתנגדים לשינוי שיטת הממשל, וזו דרישתו של ליברמן לפני כניסתו לממשלה. השר משולם נהרי המכהן במשרד האוצר אמר בהקשר זה, "יש לנו השגות על ההצעה, היא לא רצינית. היא לא מציאותית. אין מקום להצעת שכזו". .

 

גם מכיוון הגמלאים נשמעו הבוקר קולות נגד הצטרפות ליברמן ומפלגתו. שר הבריאות, יעקב בן-יזרי, הזהיר כי "הצטרפותו של אביגדור ליברמן לממשלה משמעותה קיפאון מדיני ואיום מתמיד של פרישה מהקואליציה שירחף מעל ראשו של ראש הממשלה, בעקבות כל התקדמות מדינית עם שכנינו".

 

סיעת גיל תתכנס מחר על מנת להחליט האם היא תומכת בכניסת ליברמן לממשלה ובהצעת החוק לשינוי שיטת הממשל. "אני מתנגד לתנאי הסף שתובע ליברמן כדי להיכנס לממשלה. אציג זאת בישיבת הגמלאים ואני צופה לתמיכה של חלק מהחברים", אומר ל-ynet השר בן-יזרי. התנגדותו של בן-יזרי מהווה נדבך נוסף בחזית השרים נגד הצטרפות ליברמן.

 

"הבעיה שלי היא לא עם ליברמן וסיעתו, הבעיה היא עם התנאים המוקדמים שהוא מציב. אני בעיקר מוטרד מהחוק שלו לשינוי שיטת הממשל. זה נושא שצריך להיות מטופל בידי שר המשפטים וגורמים אחרים", אמר בן-יזרי.

 

שמחון: העבודה צריכה לקבל החלטות

לדברי בן-יזרי, "תמוה בעיני שעד לפני מספר שבועות זעק ליברמן מעל לכל במה עד כמה דחוף להפיל את הממשלה ולפתע פתאום הצטרפותו לגיטימית. אם ליברמן כל כך חרד לגורל המדינה וחושב שהוא זה שיושיע את ישראל, שיפסיק להציב תנאים בשפע ויצטרף לממשלה ללא כל תנאי או דרישה על מנת לעזור ולקדם מהלכים ולא להיפך".

 

גם בעבודה ממשיכות לסעור הרוחות בעקבות המגעים להרחבת הקואליציה. השר שלום שמחון פנה למזכ"ל העבודה, השר איתן כבל, ודרש לכנס בהקדם את מרכז המפלגה. שמחון אמר שהמרכז צריך להתכנס כדי לקבל החלטה לגבי המשך ישיבת העבודה בממשלה והתנהלות חברי הכנסת בקואליציה. הוא הוסיף כי החלופה לכניסתה של ישראל ביתנו לממשלה היא התחייבות של כל סיעת העבודה לקיים את ההסכמים הקואליציוניים.

 

בכירים בעבודה פועלים כבר ימים אחדים יחד עם בכירים בסיעות האופוזיציה, כדי להפיל את הצעת החוק של ליברמן לשינוי שיטת הממשל בישראל, שתעלה להצבעה טרומית ביום רביעי. גורמים בעבודה העריכו כי אם ליברמן לא יצליח להעביר את הצעת החוק שלו, הוא יתקשה להיכנס לקואליציה. סיעת העבודה, שתתכנס הערב בתל-אביב צפויה לגבש החלטה המתנגדת לשינוי שיטת הממשל על פי הצעתו של ליברמן. גם בליכוד הודיעו שהסיעה צפויה להתנגד להצעת החוק. "אנחנו מתנגדים למשטר נשיאותי באופן מהותי ומעבר לזה, הנושא הפך לפוליטי".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שמעון פרס
צילום: איי פי
יעקב בן-יזרי
צילום: גיל יוחנן
ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים