שתף קטע נבחר

הפרקליטות תכריע בתיק קצב בתוך חודש

בפעם הראשונה בישראל נאלץ היועץ המשפטי להכריע: האם להגיש כתב אישום נגד האזרח מספר אחת, נשיא המדינה. האשמה: אונס ועבירות מין חמורות. צוות הפרקליטים כבר שוקד על בחינת הראיות לקראת גיבוש כתב אישום - אם יוגש. למרות הקריאות במערכת המשפטית והפוליטית קצב מסרב להשעות עצמו ויגיע היום לפתיחת מושב החורף של הכנסת. חברי כנסת רבים מתכננים מחאה במליאה

ההכרעה בעניינו של הנשיא צפויה בתוך כחודש ימים - כך אמרו אמש (יום א') במשרד המשפטים, עם הגשת תיק החקירה המלא בעניינו של הנשיא לפרקליטות המדינה והמלצת המשטרה להעמידו לדין על אונס שתי נשים, עבירות מין ועבירות נוספות. בפרקליטות כבר החלו במירוץ נגד השעון לסקירת מלוא החומר המשטרתי שהוגש בפרשה, כדי לתרגמו לסעיפי עבירות ולגבש את כתב האישום - אם יוחלט להגישו בסופו של דבר.

 

צל כבד בבית הנשיא:

 

צוות הפרקליטים המלווה את החקירה מראשיתה, בראשותו של פרקליט מחוז ירושלים אלי אברבנאל, עוסק כעת בבדיקה והערכה של חומר הראיות שהציגה המשטרה, והמלצותיו יוגשו בסופו של יום לפרקליט המדינה וליועץ המשפטי לממשלה. מלאכת הפרקליטות צפויה להמשך בשבועות הקרובים ובסיומה תתקבל ההחלטה הסופית של היועץ בפרשה. במקביל, הנשיא צפוי להיחקר מחדש להשלמת התמונה על פי בקשתם של הגורמים המשפטיים.

 

למרות ההערכות שרווחו במערכת הפוליטית, לפיהן קצב עשוי לפרוש אם תהיה המלצה משטרתית להעמידו לדין, קצב ממשיך לשדר עסקים כרגיל ונאחז בכסאו. גורם משפטי בכיר קרא לקצב להשעות עצמו מתפקידו ואמר כי "אם הנשיא היה יודע מה שאנחנו יודעים שקורה בתיקו, הוא היה חוסך לציבור את המבוכה ומשעה את עצמו".

 

בג"ץ אישר, קצב יבוא לכנסת

אלא שקצב, כאמור, לא מתכוון להיענות לקריאה. ההיפך הוא הנכון - קצב יגיע במופגן לפתיחת מושב החורף של הכנסת. הוא אמנם לא ינאם במקום, אך יישב ביציע הכבוד יחד עם רעייתו, גילה. זאת לאחר שגם שופט בג"ץ, דוד חשין, אישרר את בואו לפתיחת מושב הכנסת, ודחה עתירה של עו"ד יוסי פוקס למתן צו ביניים שימנע מנשיא המדינה להגיע לטקס. אחדים מחברי הכנסת לא מקבלים את בואו של הנשיא בשלוות נפש. מספר חברי כנסת מהעבודה, מהליכוד ומקדימה מתכוונים שלא לנהוג על פי כללי הטקס ולא לעמוד עם כניסתו של הנשיא למליאה. אחרים יעדרו מהאולם.

 

הגדילה לעשות יו"ר סיעת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, שאמרה כי בעקבות ההמלצות החמורות של המשטרה תפנה לחברי ועדת הכנסת, כדי שיפתחו בהליך הדחה מיידי של הנשיא. ח"כ גלאון מתכוונת להישאר באולם, אך לא לנהוג לפי כללי הפרוטוקול ולעמוד עם כניסתו למליאת הכנסת. שאר חברי סיעתה מתכוונים להיכנס למליאה רק לאחר כניסת הנשיא.

  

שרת החינוך יולי תמיר, מצידה, קראה לנשיא להתפטר. השרה תמיר אף שיגרה מסר לקצב לפיו עליו להימנע מלהגיע מחר לפתיחת מושב החורף של הכנסת. "זהו קצה הגבול שאליו יכול להגיע הנשיא קצב לפני שעליו לעשות מעשה", אמרה בהתייחסה להמלצות המשטרה. גם משמר הכנסת נערך להגעתו של הנשיא, תוך חשש כי ארגוני נשים ינסו לבצע פרובוקציה במשכן.

 

ח"כ קולט אביטל אמרה מצידה כי הייתה מצפה מהנשיא להתפטר "ואם לא להתפטר, לפחות להשעות את עצמו". היא הביעה תקווה כי הנשיא "יחסוך מהכנסת את המבוכה שבהגעתו". עם זאת, הוסיפה כי מפאת כבוד למוסד הנשיאות, היא לא תחרים את נוכחותו במליאה.


פורסם לראשונה 15/10/2006 23:29

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ההכרעה בידיו. מזוז
צילום: גיל יוחנן
צוות החקירה וניצב דנינו
צילום: חיים צח
צילום: גיל יוחנן
קצב. בדרך לאישום?
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
א'. עבירות מין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים