שתף קטע נבחר

פרס: הרבה אנשים רוצים שאהיה נשיא

בראיון לערוץ השני התייחס פרס לראשונה לאופציית הנשיאות, אך סירב לומר אם יציג מועמדות. "אני יודע שיש הרבה אנשים שרוצים שאהיה נשיא. זכותם. לא חובתי", אמר. על האפשרות עצמה: "כשזה יגיע - נדון"

"אני יודע שיש הרבה אנשים שרוצים שאהיה נשיא. זכותם. לא חובתי". כך אמר היום (שבת) המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, בראיון לתוכנית פגוש את העיתונות בערוץ 2. לבד מהמשפט הזה, פרס דבק בסרבנותו לדבר על אופציית הנשיאות. "כל זמן שלא הוצג גזר דינו (של הנשיא משה קצב) לא אגיד מילה על הנשיא. הוא זכאי להנות מחפות, אלא אם יש מצב אחר ואני לא אעסוק בזה", התעקש פרס.

 

המשנה לראש הממשלה נשאל אם הוא כועס על ראש הממשלה, אהוד אולמרט,

 על שלא תומך בו בפומבי לתפקיד וענה: "לא. לא ביקשתי הבטחה". הוא נשאל באשר לדעתו לגבי ביטול מוסד הנשיאות וענה: "גם דמוקרטיה זה מוסד יקר ולכן אני לא מציע לחסוך כסף למוסד הדמוקרטי שבנשיאות. נשיא זה אדם שמייצג את ישראל כלפי חוץ. כמו כן במצבים קשים הנשיא צריך לגשר בין המחלוקות".

 

"האם אתה רואה עצמך כמועמד", נשאל פרס וענה: "כשזה יגיע - נדון. אני עובד עבודה קשה שאני מאוד אוהב אותה. כל חיי חשבתי שהעיקר בחיים זה מה לעשות. בשלב זה כל זמן שיש נשיא מכהן אני אמשיך בעבודתי ולא אטה את אוזני לשום דבר". בהמשך אמר: "אני לא רוצה לדבר על הנושא ולא אשנה את דעתי".

 

השותף הבכיר הוא מפלגת העבודה 

בנושא הפוליטי אמר המשנה לראש הממשלה כי הוא שולל את רעיון המשטר הנשיאותי. פרס התייחס להצבעה הצפוייה בממשלה על הצעת החוק של ליברמן לשינוי שיטת המשטר בישראל ואמר כי אינו יודע האם יצביע נגד בממשלה. "אני תומך בהצטרפות ליברמן רק אם לא ישתנו קווי היסוד, ואם לא יהיה שינוי בהרכב הממשלה. השותף הבכיר הוא מפלגת העבודה והיא צריכה להישאר בקואליציה".

 

עוד ציין פרס כי הוא תומך בבחירות אזוריות, ובהעלאת אחוז החסימה ו"מתנגד למשטר נשיאותי כי הוא בלתי אפשרי אצלנו. אנו כמו מחוז אחד בארה"ב. אני רואה אלמנט לא דמוקרטי במשטר נשיאותי. שיטת בחירות פרלמנטרית היא יותר הוגנת".

 

פרס התייחס בראיון גם לנושאים המדיניים שעל הפרק. כשנשאל מדוע לא תיענה ישראל לקריאות אסד לשלום, אמר כי אסד מבקש שישראל "תהיה שושבינה של סוריה מול ארה"ב". לדבריו, "אנחנו בודקים עם כל הצדדים. נוצרה עכשיו הזדמנות, הסורים מוכרחים לשנות את עמדתם בנושאים העולמיים - טרור, פנאטיות ולהיות חד משמעיים במדיניות".

 

על לבנון סיפר פרס כי שוחחבמהלך מלחמת לבנון "שיחה ארוכה עם שיראק (נשיא צרפת). אמרתי לו שלפי מיטב ידיעותי ראש הממשלה אהוד אולמרט מוכן להיפגש עם סניורה". בתגובה לשאלה האם ישנם ערוצים חשאיים מול לבנון השיב. "אילו היו - לא הייתי אומר".

 

בנושא איראן ציין המשנה לראש הממשלה כי נשיאה, מחמוד אחמדי-נג'אד הוא "היטלר מודרני". לדבריו, הוא המנהיג היחיד אשר מדבר כיום על השמדת עם. עוד ציין כי הזדעזע מקבלת הפנים שעשו לאחמדי-נג'אד בניו יורק. "האיש הזה - אי אפשר לסמוך על שיקול דעתו".

 

"את כל הנושא של פעולה צבאית נגד איראן לא הייתי מעלה על דל שפתיי", הוסיף. "אנחנו לא צריכים או יכולים להתמודד עם הנושא הזה. בשלב זה צריך לעשות הכל כדי לגלות את פרצופו של אחמדי-נג'אד".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הרב רוצים. פרס
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
לא ביקש הבטחה. אולמרט
צילום: רויטרס
מומלצים