שתף קטע נבחר

"להתייחס לניצולי הטבח כמו לניצולי שואה"

כך קרא חבר הכנסת איבראהים צרצור לבאי העצרת לציון הטבח בכפר קאסם. ח"כ טהא: "המתנה של ממשלת ישראל לאזרחיה הערבים ביום השנה ה-50 לטבח היא צירוף הפאשיסט ליברמן לממשלה"

"ליברמן יכול לשבת בממשלה אם הוא רוצה. אם אנחנו מפריעים לו - שיידע שאנחנו נשארים כאן". כך אמר היום (יום א') ראש הפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית בישראל, השייח' עבדאללה נימר דרוויש, במהלך העצרת לציון 50 שנה לטבח כפר קאסם. 

 

דרוויש הציע לממשלה שלא להעמיד את האוכלוסיה הערבית במבחן: "אם מישהו חושב לקבור אותנו – אנחנו לא ניקבר לבד ושיבינו את זה איך שהם רוצים. ממשלות ישראל מאז הממשלה הראשונה התבססו במדיניות שלהן רק על שרירים ואף פעם לא השתמשו בשכל".

 

  

כ-5,000 איש הגיעו לאיצטדיון הכדורגל בכפר קאסם כדי להשתתף בעצרת לציון 50 שנה לטבח בכפר בו נהרגו 49 מתושבי האזור על ידי שוטרי מג"ב לאחר שהפרו את העוצר. העצרת נפתחה בסביבות השעה חמש אחר הצהריים – השעה בה פתחו שוטרי מג"ב באש. מעט לפני כן, בסביבות השעה ארבע, נחנך בכפר קאסם באופן רשמי מוזיאון המנציח את האירועים. הבוקר לקחו כ-5,000 איש חלק בתהלוכה לציון הטבח בכפר.

 

יו"ר רע"מ-תע"ל, ח"כ איבראהים צרצור, קרא לישראל בנאומו בעצרת להתייחס לניצולי הטבח כפי שהיא מתייחסת לניצולי השואה. במהלך נאומו הוא ציטט מהסקר שהתפרסם ביום שישי ב"ידיעות אחרונות" ואשר לפיו כ-30% מהציבור היהודי תומך במתן חנינה ליגאל עמיר. "שרת החינוך יולי תמיר הגיבה על כך ואמרה שמדובר בהתפתחות מסוכנת במחשבה היהודית בכך שהיא תומכת בחנינה. לדבריה צריך להתייחס לרצח ראש ממשלה כפי שמתייחסים לנאצים", הוא אמר. 


אלפים השתתפו בעצרת  (צילום: רונן בוידק)

 

"מה יותר מסוכן? רצח ראש ממשלה על ידי איש קיצוני אחד או רצח 49 אזרחים חפים מפשע במתכוון על ידיד משטרה? השרה יולי תמיר נתנה לנו כאן פתח היסטורי והזדמנות פז. אנחנו מבקשים שהממשלת תתייחס לניצולי הטבח בכפר קאסם כמו שהיא מתייחסת לקורבנות השואה, על כל המשתמע מכך", אמר.

 

"הממשל הצבאי אמנם בוטל, אבל היום אנחנו חיים תחת ממשלה צבאית – ממשלה שחושבת רק בכוח בהתייחסותה לערבים. היינו עדים למלחמה ארורה על לבנון ומלחמה פושעת נגד הפלסטינים ולכן אנחנו לא תולים הרבה תקוות בממשלה הזאת, דבר שמחייב אותנו, כל הערבים, יחידים ומפלגות, להתאחד עם כל הגורמים הדמוקרטיים במדינה ולנסות ללחוץ על הממשלה הזאת בתקווה לשנות את מדיניותה, שכן, בסופו של דבר, אם הממשלה תמשיך באותו הקו, זה יגרום נזק למדינת ישראל יותר משיגרום נזק לערבים", הוא הזהיר.

 

יושב ראש מפלגת תע"ל, חבר הכנסת אחמד טיבי, אמר בעצרת כי "צירוף ליברמן לממשלה והאישור שנתנה לכך מפלגת העבודה, דווקא היום, הוא הפן השחור האחר של הטבח. זהו מסר שחור משחור של החברה הישראלית, והמערכת הפוליטית לציבור הערבי בישראל, ואות קין על מצחה של מפלגת העבודה".

 

יו"ר חד"ש, חבר הכנסת מוחמד ברכה, אמר בנאומו בכפר קאסם: "הכוונה בטבח כפר קאסם בשנת 1956 היתה להמשיך במדיניות הטרנספר שהתחילה בשנת 1948. הרבה דברים לא השתנו מאז. בזמנו היתה ממשלת מפא"י והיום, היורשת -מפלגת העבודה, מתכנסת עכשיו כדי לאשר את בקשת יושב ראש המפלגה להישאר באותה ממשלה עם הטרנספריסט אביגדור ליברמן. מנטאליות הטרנספר לא עזבה את ממשלות ישראל לדורותיהן".

 

חבר הכנסת ואסל טהא (בל"ד) אמר במהלך נאומו: "המתנה של ממשלת ישראל לאזרחיה הערבים ביום השנה ה-50 לטבח היא צירוף הפאשיסט ליברמן לממשלה ומינויו לתפקיד שר וסגן ראש הממשלה. ליברמן בעצמו הוא איום אסטרטגי על אזרחי המדינה ובמיוחד אזרחיה הערבים".

 

חבר הכנסת טהא קרא לכל הדמוקרטים בעולם להחרים כל ממשלה בישראל בה יישב ליברמן, "המעוניין בטרנספר לערבים ואשר איים להפציץ את סכר האסואן במצריים, את דמשק ואת העם הפלסטיני".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רונן בוידק
לא השתמשו בשכל. ח"כ צרצור
צילום: רונן בוידק
צילום: רונן בוידק
הטרנספר התחיל ב-48. ח"כ ברכה
צילום: רונן בוידק
צילום: חגי אהרון
מתנה מהממשלה. ח"כ טהא
צילום: חגי אהרון
מומלצים