שתף קטע נבחר

נסראללה על השבויים: "יש מגעים רציניים ונמרצים"

בראיון טלוויזיוני שארך כשלוש שעות הסביר נסראללה בפירוט את דעותיו על הזירה הפנים-לבנונית, אך התייחס גם לישראל. על המשא ומתן לחילופי השבויים: "רוצה לשמור את הנושא הרחק מהתקשורת". על הפסקת האש: "הסיבה של ארה"ב לעצירת המלחמה היתה החשש שלה מפני מפלה של ישראל". עוד הוסיף כי "הוכח שההתנגדות יכולה להביס את ישראל"

"במהלך שש השנים האחרונות צפינו שתהיה מלחמה והתכוננו. עתה, (הנשק) שהיה לנו - אנו עדיין מחזיקים בו. אנו יכולים להילחם עם מצור ימי, יבשתי ואוויר. ההתנגדות בלבנון חזקה ומוכנה והם (הישראלים) לא הצליחו לפגוע ובה ולא יצליחו", כך אמר אמש (יום ג') מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה.

 

בראיון טלווזיוני שארך כשלוש שעות ושודר ברשת הטלוויזיה של חיזבאללה "אל-מנאר" התייחס נסראללה לשורה של נושאים ובעיקר להתפתחויות בזירה הפוליטית הפנים-לבנונית, אולם לא נמנע גם מלשגר רמזים לעבר ישראל. הראיון, אגב, נערך "תחת הריסות התחנה".

 

נסראללה התייחס למצב השיחות סביב חילופי השבויים ואמר: "אני רוצה להרגיע את כל הנוגעים בדבר שהשיחות בעניין (חילופי השבויים) נמשכות באופן רציני ונמרץ, שנציג מזכ"ל האו"ם ממשיך בעבודתו ושמשלחת מטעמו נפגשת עם נציגים ישראלים. הגענו לשלב של חילופי רעיונות ותנאים. זה כל מה שאני יכול לומר כי אנחנו מעדיפים לשאיר את הנושא הזה הרחק מהתקשורת. הנושא הזה נמצא על המסלול. כמה זמן זה ייקח? זה תלוי באופי המשא ומתן".

 

לדבריו, "המשפחות הלבנוניות יכולות להיות רגועות כי כל עסקה תכלול אותם ולא תוציא מהכלל אף אחד מהאסירים הלבנונים. בקשר לשאר המשפחות - הפלסטיניות, הסוריות והאחרים, אני אומר: 'בואו לא ניכנס לפרטים, לא נשמיע הבטחות ותנו לנו לנהל מו"מ'. אם אני אומר משהו בתקשורת - הדבר יוכל לפגוע כי הישראלים אולי ירצו להוכיח את ההיפך. כמו שהעליתי את נושא סמיר קונטאר בעבר והדבר נפל בקול אחד בהצבעה של ממשלת ישראל. לטובת כולם עדיף שננהל מו"מ בכל הרצינות".

 

נסראללה הדגיש כי "יש לפנינו עוד שיחות רציניות וקשות אבל אני לא רוצה להשמיע הבטחות. אני מקווה שבסופו של דבר נגיע לתוצאה הטובה ביותר לכולם".

 

"הניסיון של התוקפנות הישראלית על לבנון הוכיח שההתנגדות יכולה להביס אותה. 33 יום של מלחמה אך עם זאת ישראל לא הצליחה לכבוש את עיתא א-שעב, כלומר ההתנגדות יכולה למנוע מהם לכבוש את לבנון. מעתה, אם האויב הישראלי ירצה לתקוף את לבנון – הוא יחשוב אלף פעמים", הוסיף נסראללה.

 

"רק 1,000 נהרגו"

נסראללה התייחס גם לדיווחים המוגזמים לדעתו על הפגיעות ברכוש ובנפש שנגרמו ללבנון בצל המלחמה ואמר: "(אחרי המלחמה) אמרו שיש בלבנון 2,000 הרוגים וזה לא נכון. יש קצת יותר מאלף. וגם מה שנגרם לישראל לא היה קל".

 

לדבריו, "האסטרטגיה של ההתנגדות היא אסטרטגיה נכונה וההתנגדות יכלה לעמוד מול הצבא החזק ביותר במזרח התיכון. הסיבה של ארה"ב לעצירת המלחמה היתה החשש של ארה"ב מפני מפלה של ישראל. אני לא אומר שלא רצינו שהמלחמה תיפסק - רצינו שהיא תיפסק בכל רגע. אולם האמת היא שהצבא הישראלי לא יכל להמשיך במלחמה מחשש לתוצאות קשות יותר על הצבא והיישות הציונית".

 

באותה הנשימה אותת נסראללה למחנה הפוליטי היריב בראשות סעד אל-חרירי, סניורה וג'ונבלאט ואמר: "אני מייעץ לכל מי שבונה על האמריקנים שילמדו מהניסיון של וייטנאם ושל נסיגת ישראל מלבנון וידעו כי כשהאמריקנים יפסידו את המערכה כאן - הם יפקירו אותם לגורלם. מה השיגה הממשלה הלבנונית במהלך השנה וחצי האחרונות? מהו הסיוע הכלכלי שהגישה ארה"ב וידידיה ללבנון כדי להוציא אותה מהמשבר הכלכלי שלה? נכון, הם נותנים תמיכה מוראלית ומדינית, אך לאיזה הישגים הם הגיעו הודות לסיוע האמריקני?"

 

האמריקנים נכשלו

התכנית האמריקנית, הסביר, סובלת כעת מכישלונות רבים. "האם האפגנים הם אלה ששולטים באפגניסטן או שגריר ארה"ב במדינה? הניהול האמיתי בעיראק הוא גם של האמריקנים. גם שם הם נכשלו.

  

"בפלסטין יש כישלון אמריקני. בוש אמר לפני כמה שנים שלפלסטינים אין שום פתרון אלא לקבל את מה שמציע להם שרון וכי המדינה הפלסטינית היא המדינה אותה מציע שרון. הפלסטינים דחו זאת והמשיכו באינתיפאדה שלהם. הם הלכו לבחירות וחמאס זכתה. לא נתנו לממשלת חמאס לנהל את המדינה, והיום הפלסטינים מנסים להימלט מפני מלחמת אזרחים, אך הלחצים האמריקנים מנסים למנוע את חיזוק העמדה הפלסטינית. אך האם ארה"ב הצליחה לכפות את תנאיה על הפלסטינים? לא. אני לא אומר שהמערכה הוכרעה, אבל אני אומר שהאמריקנים נכשלו" הוסיף.

 

עוד אמר נסראללה כי גם "במלחמת יולי האמריקנים והישראלים הכריזו על שורה של יעדים אבל לא הצליחו להשיג אותם – משמע יש כישלון של האמריקנים. לכן, יש כישלון בפלסטין, לבנון, עיראק, אפגניסטן, סוריה ועוד".


פורסם לראשונה 31/10/2006 23:47

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגעים רציניים. נסראללה
צילום: איי פי
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
אהוד גולדווסר. יש מגעים
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
אלדד רגב. הרחק מהתקשורת
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
מומלצים