שתף קטע נבחר

המחאות נגד מצעד הגאווה: נהג נפצע בינוני

החרדים מפגינים זה היום השישי נגד מצעד הגאווה ולראשונה התפשטה המחאה אל חדרה: צמיגים הוצתו בכניסה לעיר. ברחוב גולדה מאיר בירושלים דורדרה עגלת אשפה למרכז הכביש ונהג רכב פרטי שהתנגש בה נפצע בינוני. סמוך לתחנת דלק בשדרות הרצוג בעיר נמצא מטען-דמה שעליו הכיתוב "מחאה נגד מצעד הגאווה". במקביל ניסו חרדים לחסום כבישים וצמתים ברחבי העיר. ובינתיים: הושגה הסכמה על מסלול המצעד

נציגי הקהילה ההומו-לסבית הצליחו להגיע הערב (יום ב') להסכמה עם המשטרה על המסלול שבו יצעד מצעד הגאווה בירושלים. מועד המצעד הסופי ייקבע מחר בדיונים נוספים בין הבית הפתוח למשטרה. המסלול עליו הוסכם הינו מסלול מצומצם וקצר, שאינו עובר במרכז העיר. מדובר באזור שמעטים הולכי הרגל שחולפים בו, בניגוד למה שקיוו תחילה ההומואים והלסביות. עם זאת, מדובר בניצחון על עמדת המשטרה הראשונית, שנטתה לאשר הפנינג אך לא מצעד של ממש.

 

לפי הסיכום, מקום ההתכנסות יהיה רחוב קפלן בעיר, משם יצעדו המשתתפים לרחוב רוטשילד, לכיוון צומת המוזיאון. הצועדים ירדו משם לרחוב סטפן וייזן עד לצומת המדע ומשם ייכנסו לאיצטדיון גבעת רם, שם יקיימו עצרת. בבית הפתוח אמרו כי כל הצדדים לא מעוניינים בדחיית המצעד ופועלים בכל דרך כדי שיתקיים במועדו. במקביל אמרו כי נמשכות ההכנות לצעדה ביום שישי.

 

חבר מועצת העיר סער נתנאל, מראשי הקהילה ההומו-לסבית, אמר בתגובה כי "זה אמנם לא המסלול האופטימלי, אך הוא עובר ליד מוסדות השלטון בבירת ישראל, שומר על המטרות החשובות של המצעד ומקל על המשטרה בשמירה על ביטחון הצועדים. אני מקווה שכמו שהקהילה ידעה להתפשר, לנהל דיאלוג ולהיאבק באופן דמוקרטי, כך יידעו לעשות גם מתנגדי המצעד והם ישלימו עם דבר קיומו בירושלים".

 

נהג נפצע בינוני, שוטר נפצע קל

ובתוך כך מהומות המחאה נגד מצעד הגאווה התחדשו הערב במלוא עוצמתן והתפשטו אל מחוץ לירושלים - אל חדרה, שם הוצתו צמיגים על כביש 4, בכניסה הדרומית של העיר. בבית שמש קיימו כ-300 חרדים תהלוכת מחאה שקטה.

 

החרדים מפגינים זה היום השישי בשכונות החרדיות והחילוניות בירושלים ו-28 מפגינים נעצרו. ברחבי השכונות החרדיות קראו כרוזים כי על דעת רבנים אין לסכן חיי אדם וכי יש לגשת הביתה בשעה 23:00 אך לא ברור אם יש כוונה לציית להוראות.

 

נהג רכב פרטי נפצע באורח בינוני לאחר שמפגינים דירדרו עגלת אשפה למרכז הכביש שבו נסע, ברחוב גולדה מאיר בירושלים. הנהג פונה לבית החולים הדסה הר הצופים.

 

בתקרית אחרת שוטר נפצע באורח קל בידו במהלך מעצרו של אחד המפגינים ברחוב יהודית בירושלים. השוטר פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים הדסה עין כרם.

 

במקביל המשטרה עצרה צעיר חרדי רחוב מאה שערים-שבטי ישראל לאחר שיידה אבנים לעבר השוטרים. כמה עשרות חרדים הגיעו לרחוב יפו וניסו לחסום אותו בגופם. כוח משטרה מנע בעדם ועצר שניים מהם.


כיכר השבת, הערב (צילום: גיל יוחנן) 

 

המחאות החלו היום מוקדם ביחס לימים האחרונים. סמוך לשעה 18:00 נמצא תיק סמוך לתחנת הדלק בניות שבשדרות הרצוג. התיק, שהיה מלא באבנים וברזלים, נבדק על ידי חבלן משטרה. בתוך התיק נמצא פתק ובו הכיתוב: "מחאה נגד מצעד הגאווה". במקבילך הגיעו כמה עשרות חרדים מכיוון רחוב אוהלי יוסף לכיוון רחוב בר אילן, כשהם מנסים לדרדר פח אשפה. כוח משטרה מנע מבעדם לעשות זאת.

 

בשעות הצהריים הגיעו חרדים סמוך להר הרצל, חסמו את הצומת בפחי אשפה, וניסו לחסום את הצומת בגופם. כוח משטרה פיזר אותם. גם ברחוב תפארת בשכונת רמות הפגינו כמאתיים חרדים והבעירו פחי אשפה. כוח משטרה הוזעק למקום ולאחר זמן קצר נפתחו שדרות הרצל לתנועה. ברחוב הפסגה הותקפו צלמי עיתונות על ידי חרדים והם חולצו על ידי כוחות משטרה, לא היו נפגעים.

 

סמוך לשעה 20:00 חסמו המפגינים את רחוב מלכי ישראל הסמוך לכיכר השבת בירושלים והבעירו פחי אשפה. ברחוב יחזקאל שפכו מתנגדי המצעד שמן וחומרים דליקים אחרים על הכביש. הרחוב נסגר לתנועה. מאוחר יותר קיימו כ-300 חרדים תהלוכת מחאה נגד מצעד הגאווה ברחוב רשי"י בבית שמש. כוח משטרה פיזר אותם ועצר חשוד אחד.


פורסם לראשונה 06/11/2006 19:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יש מסלול. אנשי הבית הפתוח
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
וגם מחאה. ההפגנות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים