שתף קטע נבחר

המפונים בניצן: "אנו חיים בתיאטרון אבסורד"

אחרי תקופה של שקט יחסי, מתכוונים תושבי אתר הקראווילות לשוב ולהיאבק על זכותם ליישוב קבע, כפי שהובטח להם. לדברי התושבים, "הסכומים שדורשים מאיתנו עבור רכישת הבתים הם אסטרונומיים ובנוסף לכך הבירוקרטיה כבר מתישה אותנו"

מפוני גוש קטיף המתגוררים באתר הקראווילות בניצן, החליטו לשוב ולחדש את מאבקם לאחר תקופה של שקט יחסי. חידוש המאבק, הסבירו אמש (ד'), הכרחי נוכח הסחבת בנושא יישוב הקבע שהובטח להם. "על פי המצב כרגע לא נוכל לבנות את הבית שלנו", אמר ל-ynet יוסי נוימן, תושב נווה דקלים לשעבר המייצב את 400 המשפחות שהתגוררו ביישוב ורוצות להקים יחד יישוב קבע חדש. "הסכומים שדורשים מאיתנו הם אסטרונומיים ובנוסף לכך הבירוקרטיה כבר מתישה אותנו".

 

לדברי נוימן, כאשר הגיעו המתיישבים לניצן היה ברור להם שהם יבנו את יישוב הקבע שלהם באזור, זאת במסגרת הטבות שיקבלו מהמדינה וסיוע מעשי בהקמת היישוב. "אנחנו הרי קבוצה אידיאולוגית, אף אחד לא שאל את עצמו מדוע לא הלכנו ליישובי השומרון או לדרום הר חברון, אבל הבטיחו לנו שפה בניצן נקים את בתינו ולכל מפונה ימצאו פתרון", אומר נוימן. "בפועל, אנחנו שנה וארבעה חודשים אחרי הפינוי ועדיין לא התקדמנו בנושא הזה. עבור משפחות המפונים מדובר בתיאטרון האבסורד ובחיים שאין בהם יציבות - לא חינוכית, לא כלכלית ולא רגשית".

 

המפונים טוענים כי בהתאם להסכם עם מנהלת ההתנתקות הובטח כי מכספי הפיצויים יופחת סכום בהתאם לגודל המגרש שיבחרו. במהלך המשא ומתן על תנאי ההצטרפות להסכם התלוננו המפונים על כספי הפיצויים הנמוכים שקיבלו והוכיחו שכ-150 משפחות לא יוכלו להקים את ביתן ביישוב הקבע בסכומים כאלה. הפתרון שהוצע להם היה לדבריהם לפצל את השטחים למגרשים קטנים ובכך להפחית את מחיריהם (35 אלף דולר במקום 50 אלף).


אתר הקראווילות בניצן. רוצים להקים יישוב קבע (צילום: אמיר כהן)

 

"הצגנו את הרעיון הזה בפני התושבים", אומר נוימן. "חלק התנגדו אבל הבינו בסופו של דבר שזה הפיתרון שיוכלל לסייע לכולנו. סוכם לקבל את הרעיון וכך יתאפשר למשפחות פחותות אמצעים ולמשפחות צעירות להצטרף ליישוב החדש שיוקם באזור ניצן, כך שתקום קהילה רב גילאית שתבטיח התפתחות ליישוב".

 

אלא שתכניות והסכמים לחוד, ומציאות לחוד. בשבועות האחרונים התברר כי מחיר כל המגרשים - קטנים כגדולים - יעמוד על 50 אלף דולר, מה שמעמיד בספק את היכולת של המפונים להשתקם ולהקים יישוב קבע בניצן. כמו כן הם אינם מבינים את ההיגיון בהחלטה הזו, שהרי מי ירכוש מגרש קטן ששווה למגרש גדול?

 

"פקידי האוצר כופים עלינו לרכוש מגרש גדול במחיר מלא, למרות רצון המתיישבים במגרש קטן וזול יותר, כדי שיוכלו להשתמש ביתרת הכסף כדי לבנות את הבית. הדבר אינו מאפשר לעשרות משפחות לבנות את בתיהן ופוגע ביכולתנו להקים את היישוב החדש", מוסיף נוימן. בנוסף לכל אלו חלק גדול מהתושבים אינם עובדים, אחוזי האבטלה עומדים ביישוב הזמני עומדים על שבעים וכספי הפיצויים הולכים ונגמרים.

 

ממינהלת סל"ע נמסר בתגובה: "אנו נדרשים לתמרן בתהליך רגיש ומורכב בין דרישות המפונים, דרישות היישובים או הרשויות הקולטות, עמדת גופי התכנון וחוק פינוי פיצוי. יחד עם זאת, בחלק מיישובי הקבע כבר נמסרו המגרשים, הושלמו התשתיות וניתן להתחיל לבנות. בחלקם אנו בעיצומם של עבודות התשתית, בחלקם חתמנו על הסכמים ואנו בישורת האחרונה.

 

"באשר לניצן, במהלך חודש דצמבר תתקיים הגרלת המגרשים. מדובר בהסכם שנחתם בין המדינה למפונים עוד ביולי 2005 , הוא פורסם באינטרנט והיה גלוי וידוע לכולם. על פי ההסכם יכולים המפונים לקבל קרקע בפרוייקט ניצן בתמורה לתשלום כספי שלא יפחת בכל מקרה מהפיצוי, בגין הקרקע שהיתה ברשותם".


פורסם לראשונה 22/11/2006 23:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
האתר בניצן
צילום: אמיר כהן
צילום: דלית שחם
בינתיים נשארים בקראווילה
צילום: דלית שחם
מומלצים