שתף קטע נבחר

"די להבטחות ללא כיסוי בנושא הרווחה"

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הבטיח למנות שר רווחה בקרוב, אבל בארגונים החברתיים מתקשים להאמין שההבטחה תקוים. ד"ר קדמן: "אני מציע שבכל נושא הרווחה יפסיקו להבטיח הבטחות ויתחילו לעשות מעשים". מחר, במסגרת פגישת העבודה השבועית עם יו"ר מפלגת העבודה ושר הביטחון עמיר פרץ, צפוי אולמרט לדון עימו בנושא תיק הרווחה

הארגונים החברתיים לא התרגשו היום (ד') מהבטחתו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שימונה שר רווחה בזמן הקרוב. לדבריהם, מאז הקמת הממשלה לפני כחצי שנה, מבטיח אולמרט למנות שר במשרה מלאה למשרד, אך בפועל הוא לא עושה דבר וכך גם הפעם.

 

הגופים הפועלים לצד משרד הרווחה מדברים על החשיבות של מינוי שר. מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, אמר ל-ynet: "די לפיזור הבטחות ללא כיסוי. אני מציע שבכל נושא הרווחה יפסיקו להבטיח הבטחות ויתחילו לעשות מעשים. כל כמה חודשים קמים קברניטי המשק, ולצערי גם ראש הממשלה, ומבטיחים הבטחות ללא כיסוי. כשהנושא מגיע לתקציבים ולחקיקה הממשלה מתקפלת ומפנה את גבה לשכבות החלשות".

 

בנוסף התייחס ד"ר קדמן לקטע אחר בנאומו של ראש הממשלה, בו הוא הבטיח לדאוג לילדים בסיכון. "חסרים היום לפחות מאתיים תקנים של קציני מבחן לילדים ונוער. אני רוצה להזכיר שהיום יש מעון אבחון אחד לנוער עבריין וצריך להמתין עשרה חודשים כדי לקבל תור. מאז שנות ה-50 ישנו מעון אחד בארץ, למרות שמספר הילדים מאז הוכפל. הדבר הראשון שיוכיח את כוונות ראש הממשלה הוא תקציב 2007 והקפאות קצבאות הילדים".

 

מי שעוד מתקשה להאמין שאולמרט יקיים את הבטחתו, היא גלית אליאסי מהפורום למאבק באבטלה. לדבריה, היא אינה רואה אור בקצה המנהרה בעקבות נאומו של ראש הממשלה. אליאסי: "אולמרט הוא שר הרווחה כרגע. ראש הממשלה לא מתפקד כשר רווחה, פקידי האוצר הם אלו שקובעים את המדיניות. נושא הרווחה נמצא במקום האחרון בממשלה הזו, ולכן אני לא חושבת שבזמן הקרוב יתמנה שר רווחה. אני אופתע אם זה יהיה אחרת".

 

אליאסי פירטה מי נפגע מהיעדר שר רווחה. "היום היינו בוועדת הכספים וראינו כמה קיצצו בתקציב הרווחה ומה ההשלכות של הקיצוץ על השכבות החלשות. המחדלים האלה קורים בגלל שאין שר רווחה שילחם. אם היה שר שהיה מביא את קולם של השכבות החלשות המצב היה אחר".

 

פרץ ואולמרט צפויים לדון מחר בתיק הרווחה

מאז התפטרותו של זבולון אורלב ב-2004, אין בישראל שר רווחה, זאת למרות הבעיות החברתיות הקשות הממשיכות להיות חלק מסדר היום במדינה. במהלך נאומו היום פירט אולמרט את סך התקציבים אשר הוקצו לנושאי רווחה בתקציב לשנת 2007 וסיפר כי התקציב הכולל עומד על 3.8 מיליארד שקלים.

 

מחר, במסגרת פגישת העבודה השבועית עם יו"ר מפלגת העבודה ושר הביטחון עמיר פרץ, צפוי אולמרט לדון עימו בנושא תיק הרווחה. פרץ הודיע כבר בשבוע שעבר כי ידרוש לדעת מה יעלה בגורלו של תיק זה ומחר ככל הנראה ידרוש תשובות מראש הממשלה. גם יהדות התורה הוזכרה כמי שעשויה לקבל את התיק לידיה במידה ותצטרף לממשלה ובקדימה אומרים היום כי עד יום שישי אמורות להתקבל גם החלטות הנוגעות לגביה.

 

ביום חמישי האחרון הגישה התנועה לאיכות השלטון עתירה לבג"ץ (ראו מסגרת) בדרישה להורות לראש הממשלה, אהוד אולמרט, למנות שר רווחה "נוכח חוסר תפקודו של משרד הרווחה, הפגיעה באמון הציבור וחוסר סבירות ההחלטה שלא למנות שר רווחה במשרה מלאה זה יותר משנתיים".

 

בנוסף ביקשו העותרים כי בג"ץ יוציא צו על תנאי שיורה ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לנמק מדוע אינו פועל למינוי שר רווחה ומדוע לא ינחה את ראש הממשלה לעשות זאת. כיום, כאמור, אולמרט עצמו הוא זה שמחזיק בתיק הרווחה אותו הוא שומר לשותפה חדשה אפשרית בקואליציה, ככל הנראה יהדות התורה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב גלאי
ד"ר קדמן. מתקשה להאמין
צילום: יואב גלאי
אולמרט. ימנה בקרוב?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים