שתף קטע נבחר

נסראללה ללבנונים: סניורה נכשל, צאו לרחובות

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, קרא לתושבי לבנון לצאת להפגנה לא אלימה מחר במרכז ביירות, בדרישה להקים ממשלת אחדות בלבנון. "הממשלה הזו נכשלה ולכן אנחנו קוראים להקמת ממשלת אחדות". לדבריו, אם המאבק לא יצליח ארגונו ידרוש לקיים בחירות מוקדמות

תומכי חיזבאללה יוצאים לרחובות. ראשי חיזבאללה ואנשיו של הגנרל הנוצרי מישל עאון קראו היום (ה') לתושבי לבנון לצאת להפגנות החל ממחר, בדרישה להחליף את ממשלתו של פואד סניורה בממשלת אחדות.

 

בנאום של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, שהועבר בשידור חי ברשת "אל-מאנר" לתושבי לבנון, הוא אמר: "אם אנחנו רוצים לבנות לבנון מאוחדת, חייבים להקים ממשלת אחדות". נסראללה קרא לתומכיו לוודא שההפגנות יהיו תרבותיות ולא אלימות. לדבריו, ההחלטה לצאת לרחובות התקבלה לאחר שלא נותרה בידי האופוזיציה כל דרך חוקית אחרת. הוא האשים את הממשלה ברצון להנהיג מונופול של השלטון ואמר כי היא נכשלה בניהול ענייני המדינה. 

 

"הכישלון של הממשלה הוא תוצאה של היותה ממשלה של מחנה אחד. בלבנון בהרכבה האתני והרב גוני שלה, מחנה אחד אינו יכול לשלוט. הממשלה הזאת הוכיחה שהיא לא מסוגלת לקיים את התחייבויותיה והיא נכשלה, לכן אנחנו קוראים לממשלת אחדות", אמר נסראללה. 

  

מזכ"ל החיזבאללה אמר כי ארגונו וארגוני האופוזיציה רוצים שיהיה יצוג לכל הכוחות הפוליטים בלבנון. "השאיפה היא להקמת ממשלת אחדות שתתבסס על סולידריות והבנה, ולא על כפיה של עמדות של צד אחד על האחר". נסראללה אמר לתומכיו שהמחאה תחל בביירות ותתפשט לכל רחבי המדינה. לדבריו, השלב הבא במאבק יהיה הרחבת והחרפת ההפגנות ודרישה לקיים בחירות מוקדמות.


צופים בנאום נסראללה בלבנון  (צילום: איי.פי)

   

חיזבאללה היתה שותפה לממשלתו של סניורה, אך לפני כשבועיים התפטרותו מתפקידם שלושה שרים מהארגון ומתנועת אמל. בכך עלה החשש שמאיים לדרדר את לבנון לעימות אלים בין תומכי הממשלה ומתנגדיה, בעיקר אנשי חיזבאללה והזרם הלאומי החופשי.

 

האופוזיציה הלבנונית ואנשי חיזבאללה היו מאוד מעודדים מכמות המשתתפים הנמוכה, לדבריהם, שהגיעו למסע ההלוויה של השר שנרצח, פייר ג'ומאייל, הלוויה שהממשלה ביקשה להפוך למפגן כוח. בחיזבאללה ראו בכך שהתמיכה הציבורית בדרישתם גדלה, או לפחות שיש רצון של קבוצה גדולה בציבור הלבנוני להקים ממשלת אחדות שתמנע הידרדרות אלימה במדינה. יש לציין כי רבבות מתומכי הגוש האנטי-סורי הגיעו להלוויה.

 

בממשלתו של סניורה חוששים כי אם אנשי חיזבאללה יקבלו תפקיד מרכזי בממשלה, תהיה לאיראן השפעה גדולה יותר בלבנון, במיוחד בנושא הקמת בית דין בינלאומי שיחקור את רצח ראש הממשלה לשעבר, רפיק אל-חרירי ובכירים לבנונים נוספים. על-פי הדיווחים בלבנון סוריה הורתה לתומכיה בלבנון, בראשות חיזבאללה, לשבש את המהלך להקמת בית הדין הבינלאומי.

 

בלבנון מעריכים שההחלטה למקד את ההפגנות סביב הדרישה להקים ממשלת אחדות, הן תוצאה של פשרה בתוך האופוזיציה, שחלק ממנה דרש שהמאבק יתמקד בהפלת הממשלה והקדמת הבחירות. באופוזיציה בלבנון מעריכים כי התמיכה הסונית שהביאה לממשלה הנוכחית את הרוב בבחירות הקודמות תיחלש, שכן אז תמיכה זו ניתנה בעקבות ההלם מרצח ראש הממשלה הסוני, רפיק אל-חרירי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נסראללה. נאום לתומכים
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הפגנת חיזבאללה. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים