שתף קטע נבחר

שלום רוצה בחירות בליכוד: אנחנו לא רלוונטיים

הליכוד צומח בסקרים, אבל לח"כ סילבן שלום זה לא מספיק ולדבריו המפלגה מתקשה להתרומם מהמפלה בבחירות. לכן הוא קורא בשיחה עם ynet לקיים בהקדם בחירות לראשות המפלגה, "החוכמה היא להציב אג'נדה כלכלית-חברתית שתחזיר את האנשים ותביא גם אנשים חדשים"

לחבר הכנסת סילבן שלום נמאס לחכות. כבר שנה עברה מאז נבחר בנימין נתניהו לראשות הליכוד, ושלום מודאג. הליכוד הפך אומנם בסקרים למפלגה הגדולה ביותר, אך לדבריו - זה לא מספיק. בשיחה עם ynet, אמר שלום כי הליכוד בראשות נתניהו לא עושה מספיק כדי לחזור לשלטון, ולכן יש לקיים בחירות מקדימות - בהקדם. פנינו ללשכת נתניהו, אבל הם סירבו להגיב לדברים.

 

"מאז הבחירות הפנימיות שהיו לפני שנה, ב-19 בדצמבר, לא רק שלא הצטרפו חברים חדשים, אלא שעזבו אותנו יותר מ-25 אחוזים", אומר שלום. "זה אומר שאנחנו לא מצליחים להתחזק. אחרי 12 מנדטים, צריך אמון מחודש מהבוחר. גם במפלגת העבודה שקיבלה 19 מנדטים, יהיו בחירות, ואף אחד לא קורא לזה פלגנות וחתרנות. גם בסקרים הכי טובים, 65 אחוזים מאלה שעזבו לא חוזרים. מאז הבחירות עזבו 25 אחוז את המפלגה וממשיכים לעזוב. צריך לבחור משקם. צריך מישהו שיהיה מוכן לעבור מבית לבית, מכפר לכפר, מעיר לעיר".

 

שלום מותח ביקורת על המסרים הפסימיים שמפיץ נתניהו בתקופה האחרונה ואומר כי "אם לא נדבר עם מסר של תקווה, לא נצליח להתרומם באמת. הליכוד היה בעבר בית להרבה מאוד אנשים, אבל עזבו אותנו. בעניין האג'נדה שלנו, אנחנו צריכים להיות חכמים ולא צודקים. החוכמה היא להציב אג'נדה כלכלית-חברתית שתחזיר את האנשים ותביא גם אנשים חדשים. אנחנו צריכים אג'נדה שפונה יותר למרכז המפה הפוליטית. כל יגדלו הסיכויים להביא את האנשים לליכוד".

 

שלום יוצא בשיחה עם ynet נגד איחוד מפלגות הימין: "זה לא יביא לנו קול אחד. אנחנו צריכים את מי שעזב אותנו, שהם יותר במרכז-ימין. הם צריכים להרגיש בבית. אנחנו צריכים לאפשר שתהיה לנו תנועה כמו בעבר, שבה גם עוזי לנדאו וגם מאיר שטרית יכולים להיות ביחד. רק כך נוכל להחזיר מיליון אנשים. צריך להוות אלטרנטיבה לצעירים שאני לא רואה אותם באים לליכוד עכשיו".

 

להחזיר "עריקים" מקדימה 

מספר 2 בליכוד מותח ביקורת על פעולות מפלגתו, שבעיניו אינה "יוזמת" מספיק: "היינו צריכים לעמוד בראש הדרישה להקמת ועדת חקירה ממלכתית. אחרי מלחמת לבנון הראשונה ואחרי סברה ושתילה, פרס ורבין עמדו בראש המחאה. מלבד זה, צריך לבקר בערי פיתוח. הליכוד צריך להיות אופוזיציה רלבנטית בכל נושא שעל סדר היום. אנחנו לא יכולים להיות כאלה שרק מחכים לניסים. צריך להיות אופוזיציה יוזמת ולוחמת. הניצחון הזה לא יפול מהשמיים. הממשלה לא תרד מכהונתה רק ממעשה שמיים".

 

לדברי שלום, הליכוד לא רלבנטי בעת הזו, והוא צריך לאמץ תוכנית בת שלוש רגליים, שאיתה יהיה ניתן להתקדם:

  1. כללי משחק מוסכמים בתוך המפלגה.  
  2. הצבת אג'נדה.
  3. הגדרת הפעילות של הליכוד כמפלגת אופוזיציה לוחמת.

 

לדבריו, "אם נלך לאותה תוכנית של שלוש רגליים, אז יהיה אפשר להחזיר את הליכוד לשלטון, כי הממשלה לא תחזיק מעמד אם נהיה רלבנטיים. אני מתחייב לעשות בחירות נוספות שישה חודשים לפני הבחירות הכלליות. צריך לאפשר למי שעזב לחזור, לא לומר שמי שעזב הוא בוגד. מנחם בגין ידע שכדי להיות ראש ממשלה צריך לאחד את כל הכוחות. הוא הביא את הליברלים, וגם את אולמרט והירשזון שניסו לעשות לו פוטש. הוא החזיר אותם".

 

שר החוץ לשעבר דורש גם לשנות את האג'נדה החברתית של הליכוד. הוא גם מציע לפתוח את שורות התנועה, ולפעול להחזרת בכירים שעזבו את הליכוד ועברו לקדימה. "אני לא אומר לקרוא לאנשים לחזור מקדימה, אבל התופעה שאומרת שהם בוגדים לא מקובלת. עמוד השדרה של הליכוד זה ראשי הרשויות, ואותם צריך להחזיר. ברגע שהעבודה איבדה את ההסתדרות, היא התרסקה ולא מצליחה להתרומם. השלטון המקומי היה עמוד השדרה שלנו. אם לא נחזיר את ראשי הרשויות, אז הבחירות המוניציפאליות הקרובות יהיו אסון".

 

הוא אומר שגם אם יפסיד, יישאר בליכוד, "עניין של אחדות זה לא ענין של מספר אחד או מספר שתיים. צריך לעמוד למבחן".


פורסם לראשונה 16/12/2006 23:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
סילבן שלום
צילום: ירון ברנר
צילום: איי אף פי
עם בנימין נתניהו
צילום: איי אף פי
מומלצים