שתף קטע נבחר

התקציב נגמר - מאות נכים ממתינים לפרוטזות

במשרד הבריאות נגמר התקציב המיועד למימון תותבות לנכים והתוצאה: מאות נכים ממתינים כבר יותר מחודשיים לקבלת אישור לרכישת אביזרי השיקום. מ"מכון לואיס" עמותה המשמשת כצינור להעברת הכסף ממשרד הבריאות נמסר: "לא קיבלנו כסף ממשרד הבריאות ואנחנו לא פועלים יותר"

מאות נכים ממתינים לאישור רכישה של מכשירי שיקום כמו פרוטזות, נעליים מיוחדות או סדים למשך תקופה העולה על חודשיים. כך עולה מפנייה שנעשתה למשרד הבריאות על ידי עמותת קר"ן (קטועי רגליים נלחמים). הסיבה לעיכוב: התקציב לרכישת אביזרי השיקום לשנה זו הסתיים. והחשש הוא שהנכים ייאלצו להמתין עד חודש ינואר כשיתקבל תקציב חדש.

 

"ישנם נכים שממתינים לקבלת האישורים מאז חודש אוקטובר", מסביר חיים רייזלר יו"ר עמותת קרן. נכים או קטועים שרופא אישר להם להשתמש בפרוטזה או במכשיר שיקום כלשהו זקוקים להתחייבות כספית ולאישור לשם רכישתו. האישור ניתן באמצעות עמותה בשם "מכון לואיס", שמקבלת כסף ממשרד הבריאות. הבעייה היא שהתקציב לשנת 2006 המיועד לרכישת מכשירי השיקום הסתיים כבר לפני חודשיים ולפי החוזה שנחתם בין משרד הבריאות למכון לואיס המכון אינו חייב לספק שירות כשקופתו ריקה.

 

משחקי כוח על חשבון הנכים

"משחקים פה משחק כוחות על חשבון הנכים", זועם רייזלר, "זה חוזה שמאפשר להם לא לתת לנו שירות. מדובר במצב לא תקין. הטיפול של מכון לואיס כושל ואני מצפה שמשרד הבריאות ייקח את זה על עצמו".

 

בינתיים, בהעדר תקציב הנכים עצמם מתבקשים לעיתים לשאת בעלויות רכישת המכשיר. "בעלי המלאכה שמייצרים את התותבות מבקשים מהנכה לשלם סכום ראשוני מכיסם הפרטי עד שהם יקבלו את הכסף מהמדינה", מספר רייזלר.

 

לאור עיכובים שאירעו גם בעבר בנושא של אספקת אביזרי שיקום עתרה עמותת קר"ן לבג"ץ ובהסכם בין משרד הבריאות למכון, שאושר בבית המשפט נקבע שאביזרי השיקום יסופקו תוך פרק זמן סביר של שבועיים.

 

עו"ד אדם פיש המייצג את עמותת קר"ן שלח מכתב למשרד הבריאות ובו איים להגיש צו לביזיון בית המשפט בעקבות העיכובים הממושכים. "נמנענו מהגשת בקשה למתן צו בזיון בית המשפט מתוך הערכה שמדובר בעיכוב חד פעמי, אולם אם יישנו העיכובים ננקוט גם באמצעי קיצוני זה", כתב.

 

"אני מממן את משרד הבריאות"

אצל ח', בעל בית מלאכה לייצור נעליים אורתופדיות ממתינים בתור 15 נכים לקבלת הנעליים המיוחדות לתקופה העולה על המותר."התחיל מין פיחות זוחל כזה ואז את רואה שבאופן קבוע יש איחור של משבועיים, שלושה או ארבעה בקבלת האישור. למי שמסכן באמת אני מתחיל לעשות את העבודה על חשבוני ולמעשה מממן את משרד הבריאות".

 

ח' מספר על מקרים שבהם נכים הגיעו אליו כשנעליהם כל כך בלויות עד שהאצבעות מבצבצות מתווך הנעליים. "אי אפשר לראות את זה", הוא מתאר.

 

ח' מתריע שהעיכוב באישור מסכן את חייהם ובריאותם של הנכים. "ברגע שהסולייה נשחקת זה כמו צמיג שחוק. עכשיו בחורף אנשים נופלים ושוברים ידיים ורגליים. מי שיכול קונה מכספו נעליים, אבל האנשים שאנחנו מדברים עליהם - אין להם אפשרות".

 

אברהם בן ה-5 נאלץ לזחול עד אמצע ינואר

אברהם (שם בדוי) הוא ילד בן 5 מירושלים הסובל ממום מולד נדיר בשם ספינה ביפידה, הפוגע בעמוד השידרה וגורם לשיתוק של הרגליים. כדי שיוכל ללכת בעזרת קביים הוא נעזר במכשיר בשם RGO שתומך ברגליים ובגב שלו. בעזרת הדרכה צמודה וטיפולי פיזיותרפיה אינטנסיביים הוא הצליח ללמוד ללכת ואמור היה בימים אלו להתחיל ללמוד לעלות ולרדת במדרגות בעזרת המכשיר. אבל המכשיר שלו נשבר ולבני המשפחה נמסר שהתקציב עבור מכשירי שיקום במשרד הבריאות נגמר ולכן בנם לא יוכל לחזור ולעמוד לפחות עד אמצע ינואר, לכשיאושר תקציב חדש.

 

"כבר חודשיים שהוא לא יכול ללכת לבית הספר או לקבל טיפול פיזיותרפי. הרגליים שלו לא יכולות לעמוד על הרצפה והילד שלנו, בן 5 חזר לזחול בבית. אנחנו מובילים אותו בעגלת נכים או בעגלה של תינוקות", מספר אביו יעקב (שם בדוי). "אחרי שעבר חמישה ניתוחים ואחי שסוף סוף הצליח ללכת הילד נשבר מזה נפשית. הוא רואה ילדים אחרים שהולכים והוא שבור. הוא לא רוצה לאכול ושואל כל הזמן למה זה מגיע לו. אני חושב שזה בגלל שיש לנו ממשלה ענייה שאין לה התייחסות לילדים האלו".

 

"פנינו לועדה בבית החולים השיקומי לילדים אלין בירושלים שאישרה שהוא זקוק למכשיר הזה ומה-17 בנובמבר אנחנו מחכים לאישור של משרד הבריאות. גם אםן באמצע ינואר נקבל אישור, עד שיכינו את המכשיר ייקח עוד חודש וזה כבר יהיה שלושה או ארבעה חודשים שהוא לא הולך. יצטרכו להתחיל את כל הטיפולים שלו מהתחלה. הכל יורד לטימיון".

 

המכשיר עולה למעלה מ-16 אלף שקלים. בייאושו חשב יעקב לקחת הלוואה עד שיגיע הכסף ממשרד הבריאות ולרכוש את המכשיר עבור בנו. "הייתי לוקח הלוואה כזו, אבל אין לי שום התחייבות ממשרד הבריאות שבסוף יגיע הכסף".

 

תגובת משרד הבריאות

מתגובות משרד הבריאות ומכון לואיס עולה שאף אחד מן הגופים אינו שבע רצון מהמצב הקיים והם אף מחפשים מוצא מהחוזה הלא נוח ביניהם.

 

במשרד הבריאות ציינו שהתקציב עבור השנה הנוכחית הסתיים ומסרו: "משרד הבריאות הגדיל את התקציב למכשירי שיקום במהלך השנים האחרונות, אולם למרות התוספת התקציבית, עדיין נוצרים מצבים שאינם עונים על כל הצרכים. מכון לואיס מבצע את תפקידו במסגרת התקציב העומד לרשותו וזאת בנוסף לתרומה של כמליון שקל שהמכון מקבל מדי שנה ממר דייויד לואיס. עם זאת, לאור השיבושים שאירעו לאחרונה בוחן המשרד את הדרכים לשיפור השירות לנכים תוך התייעלות. בכל מקרה, אין אפשרות חוקית לחייב את המכון לספק שירותים מעבר למסגרת התקציב שהמכון מחויב על פי הסכם".

 

יצויין שלאחרונה הוארכה ההתקשרות בין מכון לואיס למשרד הבריאות בשלושה חודשים נוספים ואף הוגשה בקשה להארכת ההתקשרות מעבר לכך, שתידון בוועדת המכרזים הקרובה.

 

פרופ' מרדכי שני, יו"ר הנהלת מכון לואיס אמר ל-ynet: "סיימנו את החוזה עם משרד הבריאות ועד לרגע זה אין שום חוזה ושום תקציב. לא נתנו לנו כסף ואנחנו לא פועלים יותר. במשרד הבריאות מודעים לנושא. אנחנו בעצמנו מתלבטים אם לצאת מהתחום הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
אין תקציב? תחכו
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים