שתף קטע נבחר

ליברמן נגד לבני: קודם לפתור את בעיית הביטחון

סגן ראש הממשלה דיבר על הצורך לפרק את ארגוני הטרור בטרם יחל התהליך המדיני מול הפלסטינים, ובסביבתו הבהירו כי כיוון את המסרים אל שרת החוץ ותוכניתה המדינית. ליברמן: "כמו ששרון הבין שרק מבצע נוסח חומת מגן עשוי לרסן טרור מיהודה ושומרון, כך הממשלה הזאת צריכה להפנים סוף סוף שיש להפסיק את ירי הקסאמים מעזה לשדרות"

סגן ראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים, אביגדור ליברמן, פותח חזית נגד תוכניתה של ממלאת מקום ראש הממשלה, ציפי לבני, לקידום התהליך המדיני מול הפלסטינים. "אסור לעבור לשלב של משא ומתן מדיני, תוך ויתור על שלב פירוק ארגוני הטרור ואיסוף הנשק הבלתי חוקי", אמר היום (א') ליברמן בכנס פוליטי של חנוכת סניף ישראל ביתנו באריאל.

 

ליברמן דחה את הרעיון של כניסה למשא ומתן תחת אש והבהיר: "תפקידה של הממשלה הוא קודם כל להבטיח את הביטחון. כל הסדר מדיני צריך לבוא אחרי פתרון בעיית הביטחון".

 

בסביבתו של ליברמן מבהירים שלא בכדי נאמרו הדברים יומיים לאחר שנתפרסם ראיון עם לבני, אשר בו הבהירה את משנתה המדינית ועל פיה יש לקיים דיאלוג מדיני עוד לפני שהושגו התנאים הראשוניים המוגדרים ב"מפת הדרכים". ליברמן רואה בכך סכנה ביטחונית לישראל ולתושביה ואת דבריו באריאל כיוון היום כנגד משנתה של לבני כפי שהוצגה בסוף השבוע האחרון.

 

השר ליברמן היה נחרץ היום בתביעותיו להשגת סידורי ביטחון מתאימים, כולל פעילות ממוקדת נגד הטרור מעזה. "כמו שאריק שרון הבין שאי אפשר להמשיך בירי מבית-ג'אלה לעבר הבתים של ירושלים, כמו ששרון הבין שרק מבצע נוסח חומת מגן עשוי לרסן טרור מיהודה ומשומרון, כך הממשלה הזאת צריכה להפנים סוף סוף שיש להפסיק את ירי הקסאמים מעזה לשדרות", אמר ליברמן, שהקפיד בשבועות האחרונים מאז הצטרף לממשלה לשמור על פרופיל נמוך יחסית, נמנע מעימות ישיר עם ראש הממשלה אולמרט ועם חבריו לקואליציה, בעיקר מהעבודה.

 

עם זאת, כבר בסוף השבוע שעבר, כשעלתה האפשרות שאהוד אולמרט עתיד לערוך מחווה לאבו-מאזן ואנשיו לכבוד עיד אל-אדחא (חג הקורבן) המצויין היום באמצעות שחרור אסירים פלסטיניים, הבהיר ליברמן שאין לעשות זאת. היום, באריאל, הוא היה נחרץ מאוד בעניין הצורך בשינוי מדיניות הממשלה. ליברמן תובע מממשלת ישראל לקבוע לעצמה יעדים מדיניים, כמו שהיא קובעת לעצמה יעדים כלכליים. "זה דבר מתבקש מכל ממשלה, בעיקר בעת הזאת", אמר.

 

ליברמן הגדיר את היעדים המדיניים של ממשלת ישראל כפי שהוא רואה אותם בעת הזאת: בטווח של השנים הקרובות צריכה ישראל להציב לעצמה יעד להיות חלק בלתי נפרד ממדינות האיחוד האירופי. "כמו כן עליה להיות חלק מברית נאט"ו", הציב ליברמן בפעם הראשונה רף אסטרטגי מדיני. "צריך להבין שהסדר מדיני במזרח התיכון אינו רק בעיה של ישראל. העימות המזרח תיכוני הוא חלק מעימות כולל בין העולם החופשי לעולם הרדיקלי".

 

"גם בעיראק, גם בלבנון וגם בעזה אלה אותם גורמים פעילים, כמו החיזבאללה והחמאס. מי שמאיים על אינטרסים מערביים במפרץ הפרסי זו איראן. לכן - לא רק ישראל צריכה לשאת בעול המדיני הזה, אלא כל העולם החופשי. אני מעריך שעד יוני 2007 תעבור ממשלת ישראל הנוכחית שינויים משמעותיים", חוזה ליברמן.

 

"זאת הממשלה הכי בטחונית שתהיה לישראל. כך למשל הממשלה הזאת תצטרך להחליט על מבצע צבאי משמעותי שיוכל לרסן את הטרור בעזה. מבצע כזה יש להכין באופן יסודי וקפדני. אסור שהמבצע יהיה רק פועל יוצא של לחץ דעת הקהל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אביגדור ליברמן. להמתין עם המו"מ המדיני
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
לבני. התנגדות חריפה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים