שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הרווקים בישראל צריכים להגיד תודה

  כששומעים את הבעיות של סינגלים אמריקנים, כפי שהן מצטיירות בתוכנית הטלוויזיה של ד"ר דייל אטקינס, פתאום אפשר להיות שמחים שאנחנו חיים בישראל. כי נוסף על כל הצרות הרגילות, ועל רשימות המכולת הארוכות, אחינו בתפוצות גם צריכים לוודא שהפרטנר העתידי הוא יהודי

  מי שחושב שרע לו בתור סינגל - רווקים, רווקות, גרושים, גרושות, אלמנים, אלמנות - צריך לחשוב שנית ולהגיד תודה כל יום על זה שהוא חי בישראל, ולא בכל ארץ אחרת. זאת המסקנה שניתן להגיע אליה מתוך צפייה בתוכנית של ד"ר דייל אטקינס על פנויים-פנויות יהודים בארה"ב. זה, וגם שאצלנו בארץ הרבניות בדרך כלל לא הולכות בחצאיות כל כך קצרות.

   

  נוסף על הבעיות הרגילות שיש לרווקים ורווקות, כגון הלחץ הסביבתי, השעון הביולוגי שמתקתק, החברים הנשואים, הבדידות, ההתמודדות עם אנשים שאינם מוכנים עדיין למחויבות, יש לרווקים והרווקות היהודים בארה"ב, קל וחומר בתפוצות אחרות, בעיה רצינית למצוא בן זוג יהודי. כלומר, נוסף על כל רשימת הקניות הארוכה שכל אחד סוחב איתו, מן הסתם, יש גם פריט חובה אחד, שבכל זאת יותר נדיר בחו"ל מאשר כאן בארץ: אמונה דתית משותפת.

   

  לכאורה זאת לא בעיה, כי בערים הגדולות יש קהילות יהודיות גדולות, בעיקר בניו-יורק, משם מגיעה יועצת הזוגיות ד"ר דייל אטקינס, פסיכולוגית עתירת ניסיון, המנחה את התוכנית "ד"ר דייל - יועצת זוגיות" שתשודר החל מהערב בערוץ הבריאות. אבל כשזאת מגבלה נוספת על הקריטריונים האחרים, זה כבר מסבך את העניינים. מה עושים כשמישהו מתאים בול לרשימת הקניות המדוקדקת שלך, אבל הוא נוצרי?

   

  מסתבר, שיש רווקים יהודים שבגיל צעיר זה לא כל כך מפריע להם, עניין הדת, ובגיל הקולג' הם יוצאים עם אנשים בלי להיטרד בשאלה אם הם יהודים או לא. אבל כשמגיע רגע האמת, נניח בגיל 35, ורוצים להתחתן - אז כבר מתחילים להביא בחשבון גם את השיקול הזה.

   

  אווירה של "שוק בשר" בבית הכנסת

  בתוכנית הראשונה של ד"ר דייל מתארחים תשעה גברים, בהם רב אחד. הם מדברים על מקומות לפגוש נשים. חלקם, כמו מייק, הולכים לאירועי פו"פים יהודים. אחרים, כמו דייויד או סאם, לא אוהבים את האווירה המלחיצה של האירועים האלה ומעדיפים לפגוש נשים בסביבה הטבעית, או בעבודה, "כשאתה מוקף באנשים עם תחומי עניין דומים". הרב סטיבן קאר ראובן אמר, שאנשים מתרחקים מהאירועים של בית הכנסת בגלל האווירה של "שוק בשר". חלק מהרווקים הסכימו איתו. בבית כנסת? אווירה של שוק בשר? אולי צריך לבקר שם יותר?

   

  כשד"ר דייל שואלת על "האשה הנכונה", בוב אומר ש"כל אחת הנשים נתנה לי משהו שלקחתי איתי. ייתכן שוויתרתי על מישהי שלא הייתי צריך לוותר עליה. אבל הציפיות משתנות לפי השלב בחיים". פיטר, רווק מצודד למדי, תורם תובנה משלו: "אל תצפה שכל פגישה תניב חתונה. חיפוש מתמיד אחר 'האחת' עלול להזיק". הוא גם זה שאומר שהוא תמיד מרגיש שהמישהי הבאה תהיה טובה יותר, לכן הוא רוצה לצאת מכל מערכת שהוא נמצא בה.

   

  התלהבות ממשהו מלבד חתונה - תכונה מושכת

  הגברים מדברים על כך שנשים עם תשוקה, התלהבות ממשהו, מלבד חתונה, מקרינות אנרגיה - וזו תכונה מושכת במיוחד. וככל שמתבגרים יותר, שני הצדדים מתקבעים יותר בדברים מסוימים, לכן קשה יותר לוותר, להתגמש, מה שצריך כדי ליצור מערכת זוגית.

   

  כמובן, להורים שלהם חשוב שהם יתחתנו עם יהודיה. מישהו מספר שכשיצא עם אפרו-אמריקנית, סבתא שלו איימה לנתק איתו את הקשר. הוא נפרד ממנה (לא מהסבתא). הרב אומר שדווקא יש חתונות בין יהודים לאיטלקים קתולים, מפני שיש דימיון בתחושת המשפחתיות והערכים, מעבר לתווית הדתית.

   

  כשמדברים על לחצים משפחתיים, סמויים או גלויים, כולם מהנהנים. " לכולנו יש דבר אחד במשותף - אמהות יהודיות", אומר דאג, רווק בן 36.

   

  בתוכנית השנייה, בה נפגשת ד"ר דייל עם עשר רווקות, רואים הרבה חצאיות קצרות וגרביונים, כולל אלה של המנחה ושל הרבנית הצעירה מישל מסה. היא מספרת שפונים אליה לעזרה ביצירת קשרים, בתור מי שיכולה לספק רשת של חברים.

   

  אבל כמו הגברים הרווקים, גם הבנות לא מאוד מתלהבות מהאירועים היהודים המאורגנים. גם הן מרגישות היטב את הלחץ המשפחתי מסביב, גם הן מוקפות זוגות נשואים ונתקלות בגברים ש"לא בנויים לקשר". גם הן מתחילות לחפש גברים יהודים כשהן מתקרבות לגיל חתונה והקמת משפחה.

   

  ג'יל, בת 33, מתחילה להרגיש לחץ להתחתן - משפחה, חברים, כולם. לחץ קולקטיבי. אבל היא אומרת שהיא שמחה שלא התחתנה מוקדם, משום שלמדה בינתיים מה היא מחפשת - אופי טוב, אהבה, תקשורת. מצד שני, היא מודה שעם כל השמחה, היא לא בטוחה שתשמח להישאר רווקה עוד הרבה שנים.

   

  אומרת ליז: "מיתנתי את הציפיות שלי עם הגיל. פעם היתה לי רשימה ארוכה, הייתי סינדרלה וחיכיתי לנסיך, אבל מגיל 40 אני כבר לא מאמינה באגדות, אני מחפשת אדם בעל אופי טוב. אינטליגנטי, טוב לב, וברור שצריכה להיות משיכה. אני לא חושבת שזה מוגזם לבקש".

   

   

  • התוכנית "ד"ר דייל - יועצת זוגיות" תשודר החל מהערב (1.1) בשעה שמונה בימים א' עד ה' בערוץ הבריאות בהוט ובלוויין.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר דייל אטקינס, פסיכולוגית, יועצת זוגיות
  באדיבות ערוץ הבריאות
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים