שתף קטע נבחר

תקדים: כתב אישום נגד מפטמי אווזים

משרד החקלאות הגיש את כתב האישום נגד שני אחים ממושב בן זכאי בעינוי בעלי חיים, התעללות והתאכזרות. השניים נאשמים כי הורו לעובדים לפטם 2,000 אווזים מדי יום, חתכו לאווזים כבדים כדי לבדוק את האיכות וחילקו בונוסים למלעיטים המצטיינים

כתב אישום הוגש היום (ב') נגד שני אחים מהמושב בן זכאי אשר פיטמו אווזים. השניים שגידלו את האווזים במשך שנים רבות הואשמו בעינוי בעלי חיים.

 

משרד החקלאות הגיש הבוקר לבית משפט השלום בראשון לציון כתב אישום תקדימי באשמת פיטום אווזים. בעקבות תלונה שהגיעה לידי יחידת הפיצו"ח (פיקוח צומח וחי) של המשרד בנובמבר, נערכה חקירה במשך כחודש עד שהיום הוחלט על האישום.

 

סיפור המקרה החל סמוך לכניסת איסור פיטום האווזים בישראל לתוקף בחודש אפריל אשתקד, אז ביקשו האחים אישור ממשרד החקלאות להאכיל באופן חופשי אווזים במשקם. האכלה חופשית, ללא פיטום, מותרת על-פי חוק ועל כן המשרד לא התנגד לכך.

 

בבדיקות תכופות שערכה יחידת הפיצו"ח של המשרד במשקים נמצאו אווזים שאכלו בצורה חופשית, ללא פיטום. במקביל, התבצעה בדיקה במשחטה על מנת לבדוק האם מגיעים מהמשקים של האחים כבדים מפוטמים. בכל הבדיקות לא נמצאו עדויות לפיטום.

 

בונוסים עבור כבדים גדולים במיוחד

אלא שבנובמבר, כאמור, הגיע תלונה ממוקדת לחוקרי יחידת הפיצ"וח לפיה הרחק מעיני הרשויות מפטמים האחים את האווזים. בעקבות התלונה, נחקרו העובדים הזרים שהועסקו אצל האחים לגזיאל. במהלך חקירתם, סיפרו העובדים כי שבוע לאחר שהאכילו את האווזים באופן חופשי, הורו הנאשמים לעובדים הזרים לפטם את האווזים. על פי ממצאי החקירה פוטמו מדי יום כ- 2,000 אווזים מדי יום. בעקבות כך נערכו חיפושים נרחבים במשקים של האחים, ואכן התגלו אביזרים שבאמצעותם פיטמו את האווזים.

 

על פי כתב האישום, בהוראת הנאשמים ובהנחייתם, הגדילו העובדים הזרים בהדרגה את מספר הפעמים בהם הולעטו האווזים מדי יום ואת כמויות תערובת המזון בכל הלעטה. כתוצאה מההלעטה הכפויה נגרם כאב וסבל גופני לאווזים.

 

מתוך כתב האישום עולה כי בחלק מן המקרים חתכו הנאשמים את גופות האווזים והוציאו את הכבדים על מנת לבדוק את איכות ההלעטה שבוצעה ע"י העובדים הזרים. במקרים בהם נמצאו כבדים גדולים במיוחד שולם לעובדים הזרים "בונוס" מיוחד.

 

סעיפי האישום בהם מואשמים האחים: עינוי בעלי חיים, התעללות והתאכזרות, בניגוד לחוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים). בנוסף לכך הם האושמו גם בשחיטה לא חוקית של עופות, מחוץ לבית השחיטה בניגוד לתקנות מחלות בעלי חיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משטרת ההגירה
לול המפטמים במושב בן זכאי
צילום: משטרת ההגירה
צילום: שאול גולן
הפגנה נגד הפיטום
צילום: שאול גולן
מומלצים