שתף קטע נבחר

בג"ץ: פיטום האווזים יופסק תוך חודשיים

מגדלי האווזים טענו כי אסור להפסיק לפטם אווזים, כיוון שפרנסתם תיגזל. אך ארגוני ההגנה על בעלי החיים טוענים כי יש ליישם את החלטת בג"ץ. בית המשפט פסק לטובתם. החקלאים: זהו גזר דין מוות, בית המשפט זורק 600 משפחות לרחוב

תוך חודשיים יופסק כליל פיטום האווזים בישראל. כך קבע הבוקר (יום ד') בג"ץ, בעקבות שתי עתירות מנוגדות שהוגשו בעניין. ארגון "אנונימוס" למען בעלי החיים טען כי החלטת בג"ץ הקודמת, שאוסרת פיטום אווזים, טרם יושמה. מנגד עתרו 74 חקלאים מהדרום שטענו כי יישום ההחלטה הקודמת תחסל את פרנסתם.

 

השתלשלות המאבק: 

 • האווזים ניצחו את השר כץ
 • הכנסת קבעה: סוף לפיטום האווזים
 • השר כץ משך הערר שהגיש נגד הפסקת הפיטום

   


 • נציגי החקלאים מיהרו להגיב לפסיקה: "מדובר בגזר דין מוות עבורנו". הם כינו את השופטים "מושחתים", ואמרו שכעת יזרקו 600 משפחות לרחובות.

   

  מנגד אמרו בארגונים לזכויות בעלי החיים: "מדובר בהחלטה מבורכת שתשים קץ להתעללות ארוכת השנים באווזים. אך למרבה הצער, קביעה זו באה בתום שנה של סחבת באכיפת החוק, שבה הולעטו באלימות מאות אלפי אווזים עד שכבדם נופח לממדים מפלצתיים והם הגיעו למצב של גסיסה. משרד החקלאות, שלא נקף אצבע לאכיפת החוק במשך שנה, ואף ניסה להוציא את האווזים מחוץ להגנת חוק צער בעלי-חיים, שב והוכיח שהוא לא מסוגל ולא ראוי להיות הממונה על אכיפת חוק צער בעלי-חיים".

   

  כבר בשנת 2003 נענה בג"ץ לעתירתם של ארגוני ההגנה על בעלי החיים ואסר על המשך פיטום האווזים בישראל. אך החקלאים, מגובים בשר החקלאות זאג, ישראל כץ, יצאו למאבק נגדי ותבעו לאפשר להם להמשיך להתפרנס מענף הפיטום. בנובמבר 2005 עתרו החקלאים על מנת שיוציא צו ביניים שיקפיא את תחילת יישום התקנה החדשה שהתקבלה בממשלה חודשיים קודם לכן. התקנה שהתקבלה אוסרת על פיטום אווזים גם במתכונת החדשה.

   

  אך לטענת המגדלים, למרות שנקבע לוח זמנים לסגירת הענף, לא התקבלה כל החלטה בעניין פיצוי שיינתן להם על אובדן פרנסתם וזאת בניגוד להתחייבויות שניתנו. החקלאים דרשו לבטל את התקנה, בטענה שביצועה יותיר מאות חקלאים ללא פרנסה. בעתירה שהגישו נטען כי שיטת הפיטום החדשה, השונה מזו שנפסלה בבג"ץ, אינה גורמת לאווזים נזק ממשי ואינה אכזרית כמו זו שהוגדרה על ידי בג"ץ כבלתי חוקית. לעתירה צרפו החקלאים, ניירות עמדה של מדענים מישראל ומצרפת בנושא מתכונת פיטום האווזים החדשה.

   

  "המשמעות הישירה של ההחלטה היא למעשה סגירת ענף גידול האווזים בישראל", אמר בעבר עו"ד ברוך כצמן. "מאות משפחות בישראל יישארו ללא כסף וייזרקו לרחוב. אנחנו לא מבינים למה משרד החקלאות התנהל עד כה באופן שאיפשר את פיטום האווזים, באופן שמפחית את הסבל. מה השתנה פתאום?".

   

  מנגד הפגינו ארגוני ההגנה על בעלי החיים ובראשם חברי "אנונימוס", שקראו "לשלוח לשר החקלאות תירס בכל צורה וכמות עד להצטברות הכמות הדרושה לפיטום בהתאם לתקנות (בפרופורציה - טון תירס)", כדי שיחווה על בשרו פיטום מהו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רפי בן חקון
  הפגנת החקלאים (ארכיון)
  צילום: רפי בן חקון
  צילום: רפי בן חקון
  הפגנת מגיני האווזים (ארכיון)
  צילום: רפי בן חקון
  צילום: סבסטיאן שיינר
  פיטום אווזים. הופסק בהוראת הממשלה ובג"ץ
  צילום: סבסטיאן שיינר
  מומלצים