שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בקרוב: חתמת על כרטיס אדי? תקבל ביטוח השתלות

  כדי לעודד השתלות איברים, אישר המרכז הלאומי להשתלות במשרד הבריאות הצעה לפיה אזרחים שיחתמו על כרטיס תורם איברים (כרטיס אדי) יקבלו "ביטוח השתלות" ויקודמו ברשימת הממתינים אם יזדקקו בעצמם להשתלה. הכנסת אמורה לתת להחלטה את האישור הסופי

  קרוב ל-1200 בני אדם ממתינים בישראל להשתלת איברים. במהלך ההמתנה חלקם עלולים למות וחלק אחר יטוס לעבור השתלה בחו"ל בשל המחסור בתרומות איברים בישראל. רק 7 אחוזים מהישראלים חתומים על כרטיס תורם איברים. למרות שבשנה האחרונה נרשמה עלייה משמעותית בשיעור החותמים על הכרטיס, מדובר בשיעור נמוך לעומת מדינות אחרות בהן למעלה משליש מהאוכלוסייה מחזיקים בכרטיס תורם.

   

  במהלך השנים עלה פעמים רבות הרעיון של מתן "ביטוח השתלות" במטרה לעודד חתימה על כרטיס תורם, כפי שנהוג גם בתחום תרומת דם, המעניקה ביטוח לתורם. ועדת אתיקנים ומשפטנים בראשות ד"ר יעקב (ג'יי) לביא,מנהל היחידה להשתלות לב בשיבא, שבה היה חבר גם פרופסור אסא כשר גיבשה את הקריטריונים בנושא.

   

  "כל אזרח שיירשם כמועמד להשתלה ויימצא ששנה קודם לכן הוא היה חתום על כרטיס אדי יקבל נקודת זכות וקידום ברשימת הממתינים", מסביר ד"ר לביא. "ודאי שמועמד להשתלה שמצבו קריטי לא נסכן את חייו, אבל כאשר יתר הנתונים זהים מבחינה רפואית, אדם שחתום על כרטיס אדי יקבל קדימות. למעשה הכנסנו קריטריון לא רפואי לרשימת הקריטריונים".

   

  המטרה: להעביר מסר לציבור שכדאי לתרום

  לפי ההחלטה, שאומצה על ידי המרכז הלאומי להשתלות, גם אדם שתרם כלייה לאדם אחר יזכה לאותו "ביטוח" וכך גם בני משפחה של נפטר שקיבלו החלטה לתרום את איבריו.

   

  "המטרה היא להעביר מסר לחברה הישראלית שאנשים נמצאים ברשימת הממתינים להשתלה אבל לא היו מוכנים בעצמם לתרום איברים לא יקבלו קדימות".

   

  במחלקה המשפטית של משרד הבריאות אמרו שלא ניתן יהיה ליישם את ההצעה במסגרת חוזר מנכ"ל, אלא רק אם תוצג בחקיקה של הכנסת בנושא השתלות האיברים.

   

  הנושא הובא היום (ד') בפני ועדת המשנה של ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת, שדנה בחודשים האחרונים באישור החוק המסדיר תרומות איברים בישראל. "הרעיון התקבל באהדה אבל עוד לא דנו בפרטיו", אמר ד"ר לביא.

   

  ובינתיים: מבצע ההחתמות נמשך

  המרכז הלאומי להשתלות מקיים החודש מבצע ארצי רחב היקף לחתימה על כרטיס תורם איברים. מאתיים אלף תלמידי כיתות י"א וי"ב יחתימו אנשים על כרטיס תורם תחת הסיסמא "אחד מביא אחד". למבצע הצטרפו גם כאלף מתנדבי רוטרי וחניכי המכללות הקדם צבאיות וגם בצה"ל הודיעו שיחלקו לחיילים משתחררים כרטיס אדי לחתימה. דוכני החתמה על כרטיסי תורם יוצבו בחודש זה בקניוני עזריאלי.

   

  ניתן לחתום על הכרטיס באמצעות הטלפון 6262* או בשיחת חינם 1-800-609-610, או דרך אתר משרד הבריאות

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  השתלות איברים. חתמת? בוטחת
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים