שתף קטע נבחר

למה צינזר משרד החינוך את רצח תאיר ראדה?

בכנס של המרכז לאתיקה היתה אמורה נציגה של משרד החינוך להתייחס בהרחבה לתכתובות תלמידים באינטרנט סביב רצח תאיר ראדה בקצרין. דקות לפני עלייתה לבמה, אסר עליה המשרד להתייחס לרצח. משרד החינוך: מדובר בסוגייה רגישה שמתנהלת סביבה חקירה משטרתית

מי במשרד החינוך חושש לדבר על רצח הנערה תאיר ראדה? בכנס "און ליין אוף ליין" שערך אתמול (א') המרכז לאתיקה, אמורה הייתה להופיע מצגת של משרד החינוך ובה מידע על תכתובות האינטרנט בבית הספר "נופי גולן" בקצרין, בו למדה ראדה וגם נרצחה לפני כחודש. אולם דקות ספורות לפני שעמדה נציגת משרד החינוך להציג את הנושא, אסר עליה המשרד להתייחס - ולו בעקיפין - לרצח.

 

במצגת שצונזרה הייתה אמורה המפקחת המרכזת את נושא המידענות במשרד החינוך, דורית בכר, לתת דוגמאות מבלוגים שכותבים בני נוער, בין היתר גם מבית הספר בו למדה ראדה. בתכתובות הממוחשבות בין הילדים נטען לא אחת שהם יודעים את זהות הרוצח. במקרה אחר אף שלח אחד הילדים מסר מאיים לילדה אחרת בו כתב כי יעשה לה "מה שעשו לתאיר", וחקירת המשטרה גילתה שהוא חמד לצון.

 

הרעיון שעמד מאחורי הצגת הנושא בכנס היה להראות כיצד עושים ילדים כיום שימוש באינטרנט למטרות הפללה, השמצה, איומים, התחזות, בדייה ושקר בהיעדר גבולות. לבסוף, בהוראת המשרד, עלתה בכר ללא המצגת להרצאתה בנושא "מוסר און ליין ואוף ליין", וקיצרה את דבריה לשבע דקות בלבד.

 

האינטרנט מעל החוק

הנתונים שכן הציגה בכר - נתונים מתוך מחקר בנושא הרגלי שימוש באינטרנט הנערך במאות בתי ספר על ידי משרד החינוך - הראו כי ילדים עלולים להפליל את עצמם או ילדים אחרים תוך כדי פעילותם באינטרנט. מבדיקה ראשונית ב-49 בתי ספר עולה שהאינטרנט נתפס בעיני הילדים כגורם מעל לחוק, כלי וירטואלי נטול גבולות שבו מותר להם לעשות ככל העולם על רוחם. מהמחקר עלתה גם תופעה חדשה - שימוש באינטרנט ככלי להחרמת ולהשמצת ילדים אחרים.

 

במשרד החינוך אישרו בפני ynet את הפרטים אודות ביטול המצגת ומסרו בתגובה ש"מאחר שמדובר בסוגייה כאובה ורגישה, הוחלט במשרד שאין מקום להתייחס לפרשה בהיבט של גלישה באינטרנט". במשרד הוסיפו שהנושא תלוי ועומד בחקירת משטרה ולפיכך אין מקום לשלב אותו בדיון שעוסק באתיקה ברשת, וכי "ממילא קיימות סוגיות אתיות רבות שניתן להשתמש בהן כדוגמה לגלישה בטוחה".

פורסם לראשונה 14/01/2007 23:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
ביה"ס בו למדה ראדה
צילום: אביהו שפירא
סוגייה כאובה ורגישה
צילום: אביהו שפירא
צילום: צביקה טישלר
אינטרנט ללא גבולות
צילום: צביקה טישלר
מומלצים