שתף קטע נבחר

משרד החינוך פסל סרט: "הציבור הדתי ייפגע"

הסרט "פיית השיניים" של בוגר "תלמה ילין", שעוסק בפגיעה מינית בילדים, לא ישתתף בפסטיבל סרטים של משרד החינוך בהרצליה. נציגת המשרד בפסטיבל: יותר מאשר הוא מעורר דיון בנושא, הסרט יפגע במורים ובתלמידים

צנזורה בבית הספר? משרד החינוך פסל בימים האחרונים את הסרט "פיית השיניים" מלהשתתף בתחרות בפסטיבל סרטים בהרצליה. זאת בטענה כי בסרט תכנים פדופיליים והם עלולים לפגוע ברגשות הציבור הדתי, למרות שאין בסרט צילומי עירום של ילדים, או פגיעה מינית מכל סוג שהוא. כך נודע היום (א') ל-ynet.

 

יוצר הסרט הוא בוגר תיכון תלמה ילין לאומנויות, שחף שמואלי, (18) המשרת היום בשנת שירות בתנועת הנוער העובד והלומד. התסריט עובד בשיתוף עם מכון "תודעה" הפועל כנגד סחר וניצול נשים. שמואלי ושותפיו ליצירה הגישו את מועמדותו של "פיית השיניים" להקרנה בפסטיבל "הרצל הזהב" לשנת 2007, ארוע שמפיקים עיריית הרצליה ומשרד החינוך. נושא פסטיבל הסרטים השנה הוא "ערכים בחברה משתנה" והסרט היה אמור להיות מוצג בפאנל בנושא "חברה ללא גבולות".

 

 

הסרט עוסק בסכנות הפגיעה המינית בילדים מצד מבוגרים (פדופיליה) ומציע לילדים לבחון את הסכנות ולהיות מודעים לבעיה. להבדיל מ"פיית השיניים" שנפסל, אושרה השתתפותו של סרט נוסף שעוסק באלימות מינית: "בובה ממוכנת". בסרט זה עוסקים באלימות נגד נשים. 

 

לצפייה בסרט המצונזר - לחצו כאן

 

ב"פיית השיניים" ישנן כמה סצינות שנויות במחלוקת, שלדברי המארגנים הובילו להדחתו מההקרנה ומהתחרות. כך למשל, בסרט נראים הורים ובתם הקטנה שמגיעים להתארח אצל חבריהם, שלהם שני ילדים משלהם. שתי הבנות עולות לשחק בחדר בבובות, ובתם של האורחים מספרת לחברתה כי אביה הוא "פיית השיניים" שנותן לה מתנות. אב זה מגיע לחדרן ומתחיל לשחק איתן, אך בתו מבקשת ממנו לצאת. חברתה, שהוקסמה מהתיאור לפיו הוא מחלק מתנות, מבקשת דווקא את קרבתו, ובסיום הסצנה הוא נראה מניח על ברכה את ידו. כך גם מסתיים הסרט. 

 

בסצינה אחרת, בנם של בני הזוג מתכונן לדרשה לקראת בר המצווה באינטרנט, וצופה במה שמובן לצופים כפורנו ברשת. לטענת יוצר הסרט, שמואלי, "הפורנו בא להגיד שמה שקורה בבית הוא רע. אם הילד היה מתרכז בלימודי התורה הכל היה בסדר. ספר תנ"ך ופורנו במחשב אחד נועדו להתריע - לאן הגענו כחברה? להראות איך הידרדרנו מבחינה מוסרית".

 

לדברי שמואלי, "לילד אין קשר אנושי עם אף אחד מבני המשפחה שמעניק לו חום. אם כדי לקבל אהבה הוא צריך לפנות לפורנו, אז יש בעיה בחברה שלנו".

 

המטרה: להזהיר ילדים

שמואלי מסביר כי הסרט נועד לחנך ילדים להיזהר מהטרדות מיניות של מבוגרים. "הוא נוגע ברגישות ובעדינות בתפיסות העולם התמימות שבהן מחזיקות ילדות, ובדרך שבה הן מתרגמות באופן שגוי את מזימותיהם המיניות הפוגעניות של המבוגרים".

 

לדבריו, לפני מספר ימים הודיעה לו נציגת משרד החינוך ומפיקת הפסטיבל, אורנה ספיר-קם, כי בהתייעצות עם הוועדה לבחינת הסרטים הוחלט לפסול את הסרט בשל החשש מפגיעה ברגשות הציבור הדתי.

 

ספיר-קם אישרה את הדברים ואמרה בתגובה: "אני מקבלת את כל האחריות על עצמי. חשתי שיש להתחשב ברגשות לאחר ששמעתי את כל הדעות. האמנות הלכה מעט רחוק מדי בפורום הזה". לדבריה, שמואלי "הוא בחור מוכשר, אבל הסרט נפסל להקרנה לאחר ויכוח בשאלה האם בדרך זו אפשר להעלות דיון בנושא, או שהוא יפגע במורים ובתלמידים. הדעה המכרעת היתה שהוא לא ישרת את המטרה".

 

פסילתו של הסרט מעלה תמיהה כיוון שהוא כבר הוקרן בבית הספר תלמה ילין, בפני כלל תלמידי בית הספר. 

 

במכתב שהפנה לראש עיריית הרצליה, יעל גרמן לגבי משרד החינוך כתב שמואלי: "האם אין פגיעה מינית בילדים מהמגזר הדתי? ואולי הפגיעה ברגשותיהם תהיה חמורה שבעתיים אם ייפגעו מינית על ידי מבוגרים מאשר אם ייחשפו לסרט שמעלה לדיון חינוכי את הנושא החברתי הזה?".

 

מעירית הרצליה נמסר, כי הם מארחים את הפסטיבל אך האחריות לתכניו היא של משרד החינוך. 

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי על פי מדיניות המשרד, ההקרנה יכולה להתבצע ובלבד שייקדם לה דיון מסודר עם המורה המקצועי. המפקחת המרכזת לתקשורת וקולנוע במשרד החינוך, דורית באלין, מסרה כי "מדובר בסרט חשוב מאד שמבטא כאבם של ילדים, שקולם אינו נשמע. בתוך כך קיימת חשיבות רבה להקרנתו בקרב תלמידים, כל זמן שהדבר נעשה בליווי של הסברה והדרכה מסודרת". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
לא בבית ספרנו. אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים