שתף קטע נבחר

הארגונים הירוקים אבלים על מות ח"כ שטרן

שורת ארגונים של שוחרי הסביבה מבכים את מותו של שטרן, "אחד הלוחמים הגדולים למען איכות הסביבה". עומרי שרון: "הוא עשה עבודה גדולה בתחום". גם ארגון גרינפיס פרסם הודעת אבל: "חשים עצב כבד"

"שוחרי הסביבה בישראל אבלים היום על לכתו של אחד מלוחמי הגנת הסביבה הטובים שהיו בכנסת". כך הגיבה היום (ג') עמותת "אדם טבע ודין" בעקבות פטירתו של ח"כ יורי שטרן ("ישראל ביתנו") ממחלה קשה.

 

ח"כ שטרן ז"ל נחשב לאחד הח"כים הפעילים בכנסת בתחום איכות הסביבה, החתום על מספר חוקים ירוקים. בין היתר חתום שטרן על חוק הקרינה הבלתי מייננת, שנכנס לתוקפו בדצמבר 2005, אשר חייב ליידע את הציבור על הקמת אנטנות סלולאריות ולתת לו זכויות להתנגד להקמתן, וכן קבע מרחקים של אנטנות מבית הספר, בתי חולים, גני ילדים ומוסדות רגישים.  

 

"ח"כ יורי שטרן היה יו"ר פעיל של ועדת הפנים ואיכות הסביבה והוביל יוזמות חקיקה חשובות, בהן הצעת חוק לשמירה על הרי ירושלים והצעת חוק אוויר נקי. כולנו תקווה שלכתו בטרם עת לא תעצור את תנופת העשייה הסביבתית שהיה ממוביליה", נמסר מעמותת "אדם טבע ודין".

 

ח"כ לשעבר עמרי שרון, שנאבק יחד עם שטרן בנושאים סביבתיים שונים, בהם המאבק נגד תוכנית ספדיה לשימור הרי ירושלים, אמר כי "שטרן היה איש ראוי ביותר שעשה עבודה גדולה בהרבה מאוד נושאים הקשורים באיכות הסביבה ותרם הרבה מאוד בנושאים רבים אחרים".

 

ואילו יעל גרמן, ראש עיריית הרצליה ויו"ר מטה המאבק של הרשויות המקומיות באנטנות הסלולריות, אמרה כי "עצוב לי היום מאוד. הכרתי את יורי כבן אדם ואהבתי אותו כחבר". לדבריה, "החל מהשיחה הראשונה נוצר בינינו קשר מיוחד. גיליתי אדם אינטיליגנטי באופן יוצא מן הכלל, בעל אומץ לב ציבורי. הקשרים בינינו התחזקו במהלך המאבק הגדול על חוק האנטנות הסלולריות, כשיחד עם אמיר בן דב, עו"ד ליאור כץ ויורי שטרן הרגשנו כצוות לעניין, שמוביל את החוק שבסופו של דבר עשה צדק עם כל נושא הסדרת האנטנות הסלולריות".

 

היא הוסיפה כי "יורי היה מחויב כל כולו לנושא איכות הסביבה ואנו מעולם לא העלינו על הפרק את חילוקי הדעות הפוליטיים בינינו, למרות שהיינו מודעים להם", אומרת גרמן. "מדובר באבידה קשה וכואבת מבחינה אישית וציבורית. איבדנו איש ציבור ישר והגון ואני איבדתי חבר אמיתי".

 

פאר ויסנר, יו"ר הירוקים אמר כי מפלגתו "אבלה על מותו של אחד הלוחמים הגדולים במדינת ישראל. נושא הסביבה בער בעצמותיו והוא חבר אלינו לאחד המאבקים הסביבתיים הגדולים בישראל, מאבק שטרם הסתיים. ביחד הגשנו לפני מספר שנים עתירה לבג"ץ, במטרה לעצור את מדינת ישראל והחברות הכלכליות מהכחדתו המתמשכת של ים המלח, אחד הנכסים הציבוריים היקרים ביותר בישראל. הכחדת ים המלח היא אחד האסונות האקולוגיים הגדולים של המאה וחובה עלינו לעצור אותו. מפלגת הירוקים תמשיך במאבק נגד הרס ים המלח ובכך תנציח את זכרו של יורי".

 

"אבידה גדולה למדינה"

"ח"כ שטרן היה מראשי התנועה הסביבתית, תומך גדול בשימור המורשת הבנויה של ארץ ישראל  וידיד אמת", נמסר מהמועצה לשימור אתרים. "לאורך כל פעילותו הציבורית הוא פעל לקידום נושאי שימור. בין היתר היה מיוזמי חוק מוזיאון הכנסת (בית פרומין), נאבק למען הצלתה ושימורה של המושבה הטמפלרית שרונה (דרום הקריה) בתל אביב ועשה רבות לקידום תיקון לחוק התכנון והבנייה, המחזק את נושא השימור. יהי זכרו ברוך".

 

ואילו מארגון גרינפיס נמסר כי "מותו של שטרן בטרם עת הוא אבידה גדולה למדינת ישראל בכלל ולאיכות הסביבה בפרט. שטרן היה בין היחידים שפעלו למען זכויותיהם של למעלה מ-100 אלף ניצולי אסון צ'רנוביל המתגוררים כיום בישראל. חברי ארגון גרינפיס ים תיכון חשים היום עצב כבד עם אובדנו של איש ציבור יוצא דופן המחויב אישית לנושא איכות הסביבה, זיהום האוויר וסוגיית הקרינה".

 

ארגון חיים וסביבה, ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל: "שטרן היה מנהיג של התנועה הסביבתית בכנסת שהחוקים הסביבתיים שהשאיר אחריו ישמשו לו מצווה וזכרון".

 

סייע לעולים בהליך הקליטה בישראל

מי שעוד חייבים תודה לשטרן הם העולים חדשים להם סייע שטרן בהליך קליטתם בארץ. לב אוריצקי (57) מודה כי ללא עזרתו של שטרן הוא לא היה הופך לבעל עסק. "בתחילת שנות ה90 באנו מברית המועצות לישראל, לא ידענו מה זה חשבון בנק אפילו והינו צריכים להתרגל להכל מחדש. אני יכול להגיד שבמידה רבה הצלחתי בזכותו. אני וחבריי שעבדנו יחד במוסד אקדמי ברוסיה הגענו לישראל ולא ידענו בדיוק מה לעשות עם הידע והקישורים שלנו. יורי עבד אז בלשכת המסחר והתעשייה ועסק בהכוונת עולים. הוא היה סוג של מקור שרק אליו יכלנו לפנות ולקבל תמיכה וייעוץ".

 

ילנה ולדברג, מנכ"לית האגודה ליזמים עסקיים מציינת, כי שטרן הקים את האגודה בשנת 1992, וניהל אותה עד שנבחר לכנסת ארבע שנים לאחר מכן. "לאחר בחירתו לכנסת הכרזנו עליו כנשיא כבוד של האגודה, משום שהוא לא הפסיק לפעול למען עולים יזמים ותרם רבות להצלחתו. כולם הכירו אותו – גם בארץ וגם ברוסיה. לפני כחודש הייתי בכנס יזמים ברוסיה. כמעט כל משתתף ניגש אלי והתעניין בשלומו של שטרן ובבריאותו".

 

בהכנת הידיעה השתתפה יעל ברנובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
יורי שטרן
צילום: אלי אלגרט
צילום: איי פי
עומרי שרון. "עבודה גדולה"
צילום: איי פי
ויסנר. "לוחם גדול"
צילום: חן מיקא
גרמן. "קשר מיוחד"
צילום: חן מיקא
מומלצים