שתף קטע נבחר

ח"כ יורי שטרן נפטר בגיל 58 ממחלת הסרטן

שטרן נבחר לראשונה לכנסת בשנת 1996 במסגרת "ישראל בעליה". בשנת 1999 הוא עבר למפלגתו של אביגדור ליברמן "ישראל ביתנו". בכנסת האחרונה הוא כיהן כיושב-ראש הוועדה לענייני ביקורת המדינה

חבר הכנסת יורי שטרן מישראל ביתנו נפטר היום (ג') בגיל 58 ממחלת הסרטן. שטרן נלחם במחלה הקשה בשנה האחרונה במקביל לחברותו בכנסת, ואף המשיך להגיע לישיבות במשכן. ההלוויה תתקיים היום ב-16:00 בבית ההספד קהילות ירושלים, מול בית החולים הרצוג בגבעת שאול.

 

  

שטרן נבחר לראשונה לכנסת בשנת 1996 במסגרת "ישראל בעליה". בשנת 1999 הוא עבר למפלגתו של אביגדור ליברמן "ישראל ביתנו". עד כניסת מפלגתו לקואליציה בסוף 2006 הוא כיהן כיושב-ראש הוועדה לענייני ביקורת המדינה. בין תפקידיו הקודמים: סגן שר במשרד ראש הממשלה, חבר בוועדת העליה, הקליטה והתפוצות.

 

בראיון ששנערך עמו לפני שלושה חודשים בערוץ הכנסת (בקטע הווידאו), סיפר שטרן על הגילוי המאוחר של המחלה: "זו לא מחלה שנמחקת בקלות, במיוחד במצב שבו היא התגלתה אצלי, כאשר במשך כמה חודשים כמה רופאים, כולל רופא הכנסת, פשוט לא דאגו לעשות לי בדיקות יותר מעמיקות, ולכן איבדתי זמן. ביקשתי מרופא הכנסת ומרופא נוסף לתת לי הפניה לבדיקת סי.טי, הם נתנו לי אנטיביוטיקה. שזה לא עובר תוך חודש צריך לבדוק למה. זה מצב גרורתי לכן גם הטיפול הוא ממושך".

 

בין תפקידיו הציבוריים של שטרן, שעלה לארץ בשנת 1981 ממוסקבה: פעיל עליה בברית-המועצות. פעיל בארגונים שונים למען עליה לארץ. יו”ר התאחדות יזמים חדשים. חבר נשיאות הפורום הציוני וחבר הנהלת הפורום הישראלי.

 

בחודש אוקטובר 2006 חזר שטרן לתפקידו בכנסת לאחר שנעדר במשך תקופה ממושכת עקב מחלת הסרטן. עם כניסתו לדיון אמר שטרן לחברי הוועדה לביקורת המדינה: "הדאגה שלכם עזרה לי לא פחות מהתרופות. אני ממשיך בטיפולים והמחלה לא נגמרה למרות השיפור. בחודשיים הבאים אני אבדוק אם אוכל להמשיך ולהיות חבר כנסת פעיל.

 

שטרן היה חבר כנסת פעיל מאוד והעביר הצעות חוק בנושאים שונים ובהם איכות הסביבה. רק לפני שבועיים אישרה הכנסת את הצעת החוק שהגיש, הנוגעת להטבות לניצולי שואה ונזקקים שהגיעו לישראל אחרי שנת 1953. חודש קודם לכן אושרה בקריאה ראשונה תיקון להצעת חוק ביטוח לאומי, שהגיש לפיו עצמאיים יהיו זכאים לדמי אבטלה.

 

4 חוקים ו-206 נאומים בכנסת ה-16

על פעילותו הענפה בכנסת כתב שטרן באתר מפלגת "ישראל ביתנו": "אני רואה בהצעת חוק 'הקרינה הבלתי מייננת', את גולת הכותרת של חקיקתי בכנסת השש-עשרה, אשר מסדירה את נושא האנטנות הסלולריות ונותנת מענה לכעסים ולפחדים מוצדקים של כלל הציבור. בנוסף, פעלתי בכנסת לציון שישים שנה לניצחון על גרמניה הנאצית ולחגיגות שישים השנה לניצחון. יש לציין כי היה זה האירוע הממלכתי הראשון בתולדות המדינה.

 

"חוק נוסף שעבר קריאה ראשונה חרף התנגדות הממשלה הוא חוק 'הטבות לניצולי שואה' שייתן מעמד וסיוע ממשלתי ל- 22 אלף ניצולי שואה עניים - מקבלי קצבת הבטחת הכנסה, החיים במדינת ישראל. פעילות פרלמנטרית חשובה שלי כיו"ר השדולה לקידום היחסים עם הקהילות הנוצריות בעולם - פעילות אשר תורמת רבות לגיוס תמיכה במדינת ישראל בין מיליארד הנוצרים שבעולם. מטרתי בכנסת הבאה להביא לשינוי שיטת הבטחת ההכנסה, שתאפשר למקבליה לייצר לעצמם תעסוקה או פרנסה ללא חשש מאיבוד הקצבה, ושינוי כל מערך אכיפת חוקי העבודה בארץ".

 

עוד נכתב באתר כי בכנסת השש העשרה הוא העביר ארבעה חוקים, נאם 206 פעמים והיה נוכח ב-92 אחוזים מישיבות מליאת הכנסת.

 

ישיבת המליאה שהיתה אמורה להתקיים בשעה 16:00 נדחתה ל-17:30 כדי לאפשר לח"כים להשתתף בהלוויה. את שטרן יחליף בכנסת עו"ד דוד רותם מאפרת, לשעבר היועץ המשפטי של מועצת יש"ע.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יורי שטרן
צילום: אלכס קולומויסקי
דוד רותם. ייכנס לכנסת
מומלצים