שתף קטע נבחר

הגידו כן לזקן

הגיע הזמן, ח"כים יקרים מכל המפלגות, לטהר את האווירה ולבחור לתפקיד הנשיא הבא של מדינת ישראל את הדמות הציבורית המכובדת ביותר שפועלת כאן; הדמות המנוסה והמקובלת ביותר על העם כולו. אתם יודעים לבד במי מדובר

אם יש דבר אחד ברור הבוקר, הרי שהוא קשור לעתיד: המערכת הפוליטית הישראלית חייבת לעשות הכל בחודשים הקרובים על מנת להימנע מ"המסחרה" הרגילה שסביב בחירת הנשיא החדש. לא עוד קמפיינים מתוחכמים וליחשושים במסדרונות, לא עוד ספירת אינטרסים במדרגות, אלא התייצבות מוסכמת ומשותפת, עד כמה שניתן, מאחורי הדמות הציבורית המתאימה ביותר להחליף את משה קצב בבית הנשיא.

 

120 חברי הכנסת, שבידם הסמכות לבחור את הנשיא הבא, חייבים להתעלות הפעם מעל לכל חשבונאות פוליטית. הצורך לשקם את מעמדה של הנשיאות בישראל הוא כל כך אקוטי, עד שאין מקום לטעויות, לקומבינות, ולמסעות שכנועים ליליים. הבושה גדולה מדי, וכך גם הסיכון שבבחירת נשיא שאינו מתאים ב-110 אחוז לתפקידו. כל זמן שמוסד הנשיאות עודנו קיים, חובה על החברה הישראלית, ובראשה קבוצת נציגי הציבור שלה, לבחור נשיא שהוא ברמה אחת מעל לכל שאר המועמדים. למעשה, מוטלת כעת החובה לבחור נשיא שכל כולו משדר כבוד, ממלכתיות ואינטלקט, נשיא שמעורר כבוד לא רק בארץ – אלא גם מחוצה לה.

 

מארצות הברית ואירופה, דרך אסיה, סין, אוסטרליה ועד אפריקה, יצטרך הנשיא הבא לפעול לשיקום תדמיתה של מדינת ישראל. הוא יצטרך להתמודד עם החקירות, פרשיות המין, המלחמה עם הפלסטינים ומה לא. על כן, רצוי הפעם לבחור נשיא שיוכל לעשות את זה ללא מאמץ גדול מדי, נשיא שכבר מוכר ברחבי תבל ושיעורר כבוד בכל אשר יילך, נשיא שיקומו לכבודו עוד לפני שידרוך על השטיח האדום.

 

לכן, בחירת הנשיא הבא אסור שתהיה ניסוי. היא חייבת להיות בחירה מושכלת. במצב שנוצר, אין זמן להתנסויות מבדרות או משעשעות. הנשיא הבא יהיה חייב לעורר כבוד, ולא גיחוך או חיוך. לקהילות היהודיות ברחבי תבל, וגם לישראלים הפזורים בכל פינות הגלובוס – על החברה הישראלית לספק להם את האדם המכובד ביותר שיש לה במלאי.

 

נשיא שייתן לנו תקווה

הפוליטיקה הישראלית הטילה בשנים האחרונות אינספור פצצות סירחון על הציבור. לכן, הנשיא הבא יהיה חייב להיות מטהר האוויר הטוב ביותר בסביבה, במיוחד לאחר שבשנה האחרונה, כך נדמה, כמות הרגעים המביכים מתוצרת נבחרי הציבור שלנו עלתה על כל דמיון. פרשיות שחיתות בדרגים הכי גבוהים, חקירות סמויות וגלויות, פרשיות מין צהבהבות, קומבינות פוליטיות והנהגה בלתי הולמת שאינה מסוגלת לספק תקווה הם רק חלק מהרשימה המביכה של הכשלונות שליוו את השנה האחרונה.

 

הנשיא הבא יצטרך להתמודד עם כל זה, להוכיח לישראלים ולא רק להם, כי לא הכל אבוד, כי אפשר גם אחרת. הנשיא הבא יהיה חייב לעורר בתושבי המדינה הזאת תקווה, אופטימיות ויכולת הסתכלות רחבה.

 

על כן, לפני שפרשיותיו של משה קצב יהפכו להיסטוריה בדיון הציבורי הישראלי, והרבה לפני שהזיכרון הציבורי יתחיל לשכוח את הבושה שמלווה את הימים האלה, חייבים 120 חברי הכנסת להתעשת. האינטרס הלאומי צריך לגבור הפעם על הפוליטיקה הקטנה, על החברויות שנרקמו במהלך השנים ועל האינטרסים האישיים. זה אולי קשה, אך לראשונה מזה זמן נדרשים הפוליטיקאים הישראלים לשים בצד את השיקולים האישיים ואת ההבדלים האידאולוגיים, ולחשוב בצורה ממלכתית.

 

ולחשוב בצורה ממלכתית משמעותו להכריע, כבר בעתיד הקרוב, מתוך הסכמה והבנת צרכי השעה, כי הנשיא הבא של מדינת ישראל תהיה הדמות הציבורית המכובדת ביותר שפועלת כאן, הדמות הציבורית המנוסה ביותר והמקובלת ביותר על העם כולו. פעם זו היתה סיסמת בחירות, אך הפעם, כך נדמה, זה הדבר הממלכתי ביותר שאפשר לומר הבוקר: הגידו כן לזקן. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב. לטהר את האוויר
צילום:לירן מימון
פרס. נשיא עם כבוד
צילום: רונן בוידק
מומלצים