שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  סטארט-אפ ירושלמי: ישיבה ניידת
  תלמידים, מתייבשים בכיתה? יש פיתרון. בישיבת "לך-לך" המורים אוספים את התלמידים מהבית וממשיכים בנסיעה לטיול ג'יפים. רק אחרי כשעה השיעור מתחיל, בשטח. בקרוב קורס הצניחה

  לא כולם אוהבים לקום בבוקר וללכת לבית הספר. זוהי בדיוק הסיבה, שהרב דוד סמסון הקים את ישיבת "לך לך". המורים אוספים את התלמידים מהבית וממשיכים בנסיעה, בטיול ג'יפים יומי. אחרי שעה בשטח, עוצרים בטבע והשיעור מתחיל.

   

  הרב סמסון, תושב שכונת קריית משה בירושלים, הוא שהגה את הרעיון. המטרה: לא לוותר על אף תלמיד שנחלש ולהוביל כל צעיר למסגרת ולבסוף למבחני בגרות. המחזור הראשון בבית הספר שהוא מפעיל, מונה 22 תלמידים שנעים בשבילים בשלושה ג'יפים. התלמידים, שביעיסטים ושמיניסטים מיישובים שונים ברחבי הארץ, נפלטו מסיבה כלשהי מהמסגרת. במחזור הנוכחי יש תלמידים מירושלים, מקריית ארבע, מיד בנימין ואפילו שלושה ממפוני גוש קטיף. אחד בן עצמונה, אחר מנווה דקלים ושלישי מגני טל.

   

  הנהגים הם המחנכים (הר"מים) והם אחראים לכך שבשעת הנסיעה תתנהל שיחה ערכית ושלא תשתלט על הג'יפ אווירה של טיול שנתי. כדי לסייע בכך, בקרוב יותקנו בג'יפים מכשירי dvd ועל המסך יוצג, לדוגמא, פרק בסדרה "עמוד האש". בנוסף, עברו התלמידים קורס רכיבה על סוסים ובימים הקרובים יעברו קורס צניחה עם מצנחי רחיפה. 


  גמלים במקום גירים (צילום: דוד סמסון)

   

  "מדובר בחבר'ה ממש טובים", אומר הרב סמסון, "והציפייה שלנו היא, שהם ישתלבו בחזרה בישיבות גבוהות. אלה תלמידים שכל ישיבה תקבל אותם. הם נפלטו מהמערכת בגלל סיבות שונות. אחד תפס טרמפים וזרקו אותו, אחר סירב להגיע למקום חדש אחרי שבית הספר בו למד נסגר וכך הלאה".

   

  בסיס היציאה של בית הספר הוא מהכפר הנטוש ליפתא שבכניסה לירושלים. הנסיעות הם בדרך כלל להרי יהודה, אך בעתיד מתוכננים גם מסעות של מספר ימים לאזורים מרוחקים יותר.

   

  סמסון מפעיל את ישיבת "לך לך" בשיתוף עם עיריית ירושלים, מינהל חברה ונוער והוא מתוקצב על ידי נדבנים מחו"ל, משרד החינוך ועיריית ירושלים, ותשלומי ההורים. "התלמידים מגובשים, השמועה על הישיבה מתפשטת ויש רשימת ממתינים ארוכה", הוא מספר. "בשנה הבאה, החלטנו כבר להכפיל את מספר התלמידים ולפתוח מגמה גם לשישיסטים".

   

  "שלושה תלמידים? זו גם כן כיתה"

  אילן, בן 17.5 תושב בית שמש, הוא אחד השמיניסטים בישיבת "לך לך". לפני כן הוא למד בבית הספר ג'ינוגלי בירושלים. "לא התאים לי כל כך ועזבתי", הוא מסביר. "באחד מעלוני השבת קראתי מודעה קטנה על ישיבת לך לך והחלטתי לנסות". מאז, הוא התחבר מחדש ללימודים ומצא חבר'ה חדשים.  


  הג'יפים-כיתות (צילום: דוד סמסון)

   

  "יצאנו לטיולים בג'יפים שלוש פעמים בשבוע ולמדנו בשטח ושאר הזמן אנחנו בבית הכנסת בליפתא שבכניסה לירושלים", הוא מספר.

   

  אז במה שונה הישיבה הנוכחית מעוד תיכון דתי, חוץ מהטיולים? הוא מסביר: "היחס של המורים שונה בתכלית. כאן, אתה ממש חבר של הרב שלך והמורה שלך. ומי שלא מצליח ללמוד במסגרת אחת, מייד מעניקים לו שיעורים פרטיים. אני ממליץ לכל מי שלא הצליח ללמוד בכיתות גדולות, להצטרף לישיבה. כאן יש שיעורים שמתקיימים גם עם שלושה תלמידים. ההרגשה הכללית היא, כי כאן עושים הכל כדי שתצליח ועסוקים בלשפר ולשפר".

   

  הרב סמסון מספר, כי הייחודיות של הישיבה לא נעלמת גם מעיני התורמים. כך למשל, מלון מלך דוד בירושלים הסכים לארח את הישיבה במלון למרתון לימודי ערב הבגרות באזרחות. באותו ערב התנדב להגיע גם ח"כ זבולון אורלב לישיבה כדי ללמד את התלמידים אזרחות באותו הערב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים