שתף קטע נבחר

13% מהאמריקנים לא שמעו על התחממות כד"א

ממצאי סקר שהתפרסמו היום ממחישים כי תושבי ארצות הברית, המדינה שפולטת הכי הרבה גזי חממה לאטמוספרה, הם אלה שהכי פחות מודעים להתחממות כדור הארץ, שנגרמת בעיקר מפליטת גזי חממה. ומי הכי מודאגים מהתופעה? תושבי אזורים מוכי-אסון

לא שמעו, לא יודעים: 13 אחוזים מהציבור בארה"ב מעולם לא שמעו על התחממות כדור הארץ - למרות שארצם ניצבת בראש רשימת המדינות הפולטות גזי חממה בעולם. כך עולה מסקר בינלאומי, שממצאיו פורסמו היום (ב').

 

הסקר, שאותו חיבר מכון המחקר ACNielsen, הקיף 25 אלף גולשים באינטרנט מ-46 מדינות בעולם. ממצאיו מראים כי 57 אחוזים מכלל הנשאלים רואים בהתחממות כדור הארץ "בעיה מאוד רצינית", ו-34 אחוזים נוספים סבורים שמדובר ב"בעיה רצינית" בלבד.

 

בתגובה לממצאי הדו"ח, אמר נשיא הסניף האירופי של מכון נילסן, פטריק דוד, כי "כנראה שהיה צורך בשינויים אקלימיים קיצוניים ומסכני-חיים כדי להבהיר לציבור בעולם שכדור הארץ מתחמם, וכי תהליך זה לא ייפסק אלא אם ינקטו מאמצים מרוכזים וגלובליים כדי להפסיקו".

 

מהדו"ח עולה כי תושבי אמריקה הלטינית הביעו דאגה רבה ביותר מהנושא - בעוד שאזרחי ארה"ב הפגינו הכי פחות דאגה: רק 42 אחוזים מהנשאלים האמריקנים סברו שהתחממות כדור הארץ היא "בעיה רצינית מאוד".

 

ארה"ב פולטת כרבע מהסך הכולל של גזי החממה הנפלטים בעולם, וניצבת לפני סין, רוסיה והודו. לטענת מדענים, פליטת גזי החממה - שהיא תוצר של שריפת דלקים -הוא המקור לעלייה ההדרגתית בטמפרטורות ולשינויי האקלים העוברים על כדור הארץ. עם זאת, מהמחקר עולה, כי 13 אחוזים מהנשאלים האמריקנים מעולם לא שמעו או קראו דבר על התופעה.

 

כן גילה המחקר כי 91 אחוזים מהנשאלים בעולם שמעו על התחממות כדור הארץ - ו-50 אחוזים מהם סברו שהיא נובעת מפעילות אנושית. דו"ח של האו"ם, הצפוי להתפרסם ביום שישי הקרוב, צפוי לקבוע כי יש סבירות של 90 אחוזים שהפעילות האנושית היא האחראית להתחממות כדור הארץ ב-50 השנה האחרונות.

 

הסקר הראה עוד, כי נשאלים המתגוררים באזורים המועדים לאסונות טבע היו מודאגים ביותר מהתופעה. בין אלה, תושבי מדינות אמריקה הלטינית הדואגים לשלומם של יבולי הקפה או הבננות - לצד תושבי צ'כיה, שנפגעו קשה משטפונות ב-2002. 96 אחוזים מתושבי אמריקה הלטינית שנשאלו, ציינו כי שמעו על התופעה, ו-75 אחוזים מהם כינו אותה "בעיה רצינית ביותר".

 

מרבית המדינות המתועשות בעולם חתמו על אמנת קיודו של האו"ם, שהטילה מגבלות על פליטת גזי חממה - בייחוד ממפעלים, תחנות כוח וכלי רכב. נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, הוציא את ארה"ב מהאמנה ב-2001.

 

רוסיה שולטת ברשימת המקומות המזוהמים

בתוך כך, פרסמה היום סוכנות הידיעות רויטרס רשימה של עשרת המקומות המזוהמים ביותר בעולם, בהתבסס על נתונים שהגיעו אליה ממכון בלקסמית, ארגון איכות סביבה אמריקני. את הרשימה הרכיבו מומחים מאוניברסיטאות בולטות, בהן הרווארד, ג'ונס הופקינס ועוד.

 

מהרשימה עולה, כי שלושה מעשרת המקומות המזוהמים ביותר בעולם נמצאים ברוסיה - דז'רז'ינסק, נורילסק ורודנאיה פריסטן. כן נכללים ברשימה צ'רנוביל באוקראינה, לינפן בסין, לה אורויה בפרו, מאילו-סו בקירגיזסטן, קבווה בזמביה, היינה ברפובליקה הדומיניקנית, ורניפט בהודו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרחונים נמסים באיסלנד. ארכיון
צילום: איי פי
שלט אזהרה על מגדל אייפל
צילום: איי אף פי
מומלצים