שתף קטע נבחר

מקורבי פרידמן: הוא לא יביא טלטלה למערכת

מהפכות? זה לא הסגנון של דניאל פרידמן. מקורביו משדרים מסר מרגיע ומספרים הלילה ל-ynet כי אין לו כל כוונה לטלטל את מערכת המשפט. "הוא יקבל החלטות ענייניות בלבד, תוך שיתוף פעולה עם המערכת", הם אומרים. על הפרגון של מזוז: "זה בהחלט שימח אותו"

מינויו של הפרופסור דניאל פרידמן עורר אתמול (ג') סערה רבתי במערכת המשפט כולה. משפטנים בכירים אחדים התרעמו. אחרים השמיעו קריאות שמחה. ורק קולו של פרידמן עצמו טרם נשמע. הלילה משדרים מקורביו של פרידמן איתות הרגעה למערכת המשפט ולבכיריה. בשיחה עם ynet סיפרו המקורבים כי אין לשר הטרי כל כוונה לגרום טלטלה במערכת המשפט.

 

בשיחות סגורות אמר פרידמן למקורביו כי בכוונתו לקבל החלטות ענייניות בלבד, תוך שיתוף פעולה עם המערכת המשפטית. השר הטרי אינו מתכוון לטלטל את מערכת המשפט וכל מתנגדיו - הן בבית המשפט העליון והן באקדמיה, יכולים לפחות לפי שעה להירגע.

 

אחד הנעלמים הגדולים באשר למינוי היה תגובתו של היועץ המשפטי לממשלה. פרידמן תקף באחרונה כמה מהחלטותיו ובהן ההחלטה להעמיד לדין את השר לשעבר חיים רמון. אלא שהיועץ, מני מזוז, הפגין גדלות נפש והבהיר בישיבת הממשלה שלא מן המניין, שהתכנסה לאישור המינוי: "פרופסור פרידמן הוא מחשובי המשפטנים בישראל. מינויו הוא לתפארת מדינת ישראל". מזוז סיפר כי שוחח עם פרידמן וסיכם עמו כי יעבדו בשיתוף פעולה והרמוניה.

 

מקורביו של פרידמן סיפרו כי החיבה שהפגין מזוז היתה סיבה לאנחת רווחה. "פרופסור פרידמן בהחלט שמח על הודעת היועץ המשפטי", הוסיפו. ולא רק מזוז מפרגן. בפרקליטות החלו בשעות האחרונות ליישר קו עם דבריו של היועץ. גורמים בפרקליטות אמרו ל-ynet כי בכוונתם ליצור שיתוף פעולה מלא עם שר המשפטים הטרי ולפעול יחד על-מנת לשקם את אמון הציבור. 

 

החיכוך הבא בעליון?

אלא שהחיבה והחיבוק הפומבי שקיבל לא מבטיחים כהונה חלקה וחסרת חיכוכים. בין היתר, בשל ביקורת שמתח בעבר הפרופסור פרידמן על נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש. בשנים האחרונות נשמע קולו ברמה בכל האמור לשיטה שבה נבחרים שופטי בית-המשפט העליון בכלל, והנשיא בפרט. פרידמן התנגד לדרך מינויה של הנשיאה דורית בייניש והוביל את המאבק לבחירתה של פרופ' נילי כהן לבית-המשפט העליון.

 

"ההרכב של בית המשפט העליון רחוק כבר היום מלעורר התפעלות, ולאחר פרישתו של הנשיא ברק הוא יהפוך לבית המשפט העליון החלש ביותר בתולדות המדינה", אמר פרידמן ערב פרישתו של השופט בדימוס אהרן ברק. "בד בבד מסתמנת ירידה באמון הציבור בבית המשפט".

 

בשדרת המשפטנים הבכירים והוותיקים בארץ, בולט פרידמן כדעתן ובעל חשיבה מקורית ואמיצה, שלא היסס לצאת חוצץ נגד נורמות שנוהגות במערכת המשפטית זה שנים רבות. כעת יש להמתין ולראות האם יהיה לו הדבר לרועץ במשימות הקרובות העומדות בפניו, ובהן מינוי עשרות שופטים החסרים למערכת, ובהם גם חמישה שופטים של בית המשפט העליון.


פורסם לראשונה 06/02/2007 23:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלי טלטלה. פרידמן
צילום: שאול גולן
צילום: גיל יוחנן
מפרגן. מזוז
צילום: גיל יוחנן
המשימה הבאה. בית המשפט העליון
צילום: חיים צח
מומלצים