שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מינוי פרידמן: "הכרזת מלחמה" או "סוף לאקטיביזם"?
  פרופ' קלוד קליין, מבכירי המשפטנים בארץ אומר כי למרות היכרותו האישית עם פרופ' פרידמן המינוי לא ראוי, ומדובר ב"הכרזת מלחמה". שר המשפטים לשעבר, יוסי ביילין: "אולמרט הניף אצבע משולשת למערכת המשפט". ומנגד, יש גם מי שמברך על המינוי. עו"ד פסטינגר: "פרידמן יגאל מייסורי האקטיביזם השיפוטי"

  "המינוי כמוהו כהכרזת מלחמה על בית-המשפט העליון. זה דבר לא ראוי". כך אמר היום (ג') ל-ynet פרופסור קלוד קליין, מבכירי המשפטנים בארץ, בעקבות מינויו של פרופ' דניאל פרידמן לשר המשפטים. גורמים אחרים במערכת המשפט צופים ל"התנגשות חזיתית" בין שר המשפטים החדש לנשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש.

   

  הערב אישרה הממשלה את מינויו של פרופ' פרידמן, מבכירי המשפטנים בארץ וחתן פרס ישראל, לתפקיד. פרופ' קליין, מומחה למשפט חוקתי, אומר כי הוא "מכיר את האיש למעלה משלושים שנה. מבחינה מקצועית פרידמן הוא משכמו ומעלה, אחד מגדולי המשפטנים בארץ". אך למרות ההיכרות רבת השנים, פרופ' קליין מסתייג מהמינוי: "אני חושב שמכיוון שמדובר באיש שתקף לאחרונה בצורה חריפה את בית-המשפט העליון ואת כל המערכת, לא הייתי רוצה לחשוב שרק בגלל זה הוא מונה, מעבר לכישוריו המקצועיים".

   

  עו"ד יראון פסטינגר, המתמודד על ראשות לשכת עורכי הדין, אמר מנגד: "אני מאוד אוהב את המינוי. המינוי הוא מינוי מצוין של אחד האנשים החשובים והמשפיעים בעולם המשפט שמביא השקפה ושינוי אידיאולוגיה הכרחיים למערכת המשפט, שיגאלו את המערכת מייסורי האקטיביזם השיפוטי של העשור האחרון". לדבריו, מדובר ב"אקטיביזם שניהל את המדינה על חשבון הרשויות האחרות".

    

  עו"ד פסטינגר הוסיף: "אני קורא להקים ועדת בדיקת בראשות שופט בדימוס על העמדת דמויות ציבוריות מרכזיות בעשור האחרון לדין, ביניהן רובי ריבלין, יעקב נאמן, רמון, דרור חוטר ישי, רפול ז"ל ואחרים. כל מי שהעז לנהל קרב אידיאולוגי עם המערכת מצא את עצמו על ספסל הנאשמים".

   

  גם היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מני מזוז, הצטרף לברכות. "פרופסור פרידמן הוא מחשובי המשפטנים בישראל. מינויו הוא לתפארת מדינת ישראל".

  שר חדש
  מי אתה שר המשפטים? / כתבי ynet
  פרידמן (71), דור שביעי בארץ, שימש בעבר דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב, הקים את הפקולטה למשפטים במכללה למינהל וזכה בשורה של פרסים יוקרתיים ובהם פרס ישראל למשפט. במשך שנים רבות עסק בהוראה בתחומי משפט מינהלי, דיני ביטוח ודיני חוזים

   

  שר המשפטים לשעבר, ח"כ יוסי ביילין, אמר בעקבות המינוי כי "ראש ממשלה תחת חקירה פלילית הפנה הערב אצבע משולשת כלפי מערכת המשפט בישראל". לדבריו, "פרידמן הוא משפטן מזהיר שהספיק לירות לכל עבר במרכיבי מערכת המשפט. או שהוא יממש את תפיסתו ויביא לפיצוץ במערכת, או שיוותר על עמדותיו ואז יהיה כאחרון הפוליטיקאים המפנה עורף לעקרונותיו".

   

  משפטן בכיר, שביקש שלא להזדהות בשמו, אמר: "אינני יודע כיצד פרופ' פרידמן ובייניש יישבו ביחד בוועדה למינוי שופטים. הדמוקרטיה הישראלית פועלת איפוא רק למראית עין, אנו עדים למעבר הכוח והשלטון למקום אחר. זוהי המהפכה האנטי דמוקרטית המתרחשת תחת דגל המשפט".

   

  לעומת זאת, פרופסור אריאל בנדור, מומחה למשפט חוקתי מאוניברסיטת חיפה, לא מבין מדוע יש רעש סביב מינוי שר המשפטים החדש. בנדור אמר ל-ynet: "צריך לזכור ששר המשפטים הוא השר החלש ביותר בממשלה. הוא חסר סמכויות בחלק ניכר מהעניינים שעליהם מופקד משרדו. הדמות הדומיננטית היא היועץ המשפטי לממשלה. היועץ אינו מקבל הוראות מהשר וגם איננו נוהג להתייעץ עמו, לא במדיניות העמדה לדין ולא במקרים ספציפיים, ובוודאי שלא בחוות דעת שהוא נותן".

   

  פרופ' בנדור הוסיף כי "הסמכויות העקרוניות של שר המשפטים קשורות למינוי שופטים, להתוויית מדיניות חקיקתית ולניהול ההיבטים המנהליים של משרד המשפטים. תחומים אלו, למרות חשיבותם, אינם העניינים העיקריים עליהם מופקד השר אלא היועץ המשפטי לממשלה".

   

  הפרופ' רות בן ישראל אמרה ל-ynet כי מדובר במינוי ראוי: "פרידמן הוא משפטן בעל ידע וכושר ושם בינלאומי. והוא יודע טוב מאוד מהם החוליים של המערכת. המערכת זקוקה לשיפורים וטילטולים, ונראה לי שהוא באמת יודע מה לעשות במערכת ויודע לבצע את השינויים. הוא בא לבנות, לשפר ולהחזיר את אמון הציבור. הוא מגיע כדי לבנות ולא להרוס. הוא בהחלט מסוגל, יכול ורוצה לעשות את זה".

   

  בפורום המשפטי למען ארץ ישראל בירכו על ההחלטה למנות את פרופ' דניאל פרידמן לתפקיד שר המשפטים. "יש במינוי סיכוי של ממש למערכת המשפט, יש תקווה שפרופ' פרידמן יפסיק את שיטת המינויים המקובלת בבית המשפט העליון, וידאג לשקיפות ראויה בוועדה למינוי שופטים, שממנה הוא נכווה בעבר. הפורום המשפטי קורא לערוך רפורמה מקיפה בתהליך מינוי שופטים בישראל ובכך להשיב את אמון הציבור במערכת המשפט.

   

  "כהונתו של פרופסור פרידמן תבטיח את כבודו ומעמדו של בית המשפט העליון". כך אמר עם ההחלטה על המינוי, ראש הממשלה אהוד אולמרט. המינוי אושר פה אחד על ידי השרים ויובא לאישור מליאת הכנסת.

    

  אולמרט ציין עוד שהוא משוכנע ש"המינוי יאפשר לנו להגביר עוד יותר את הלחימה בפשיעה ואת הרפורמות שאחנו רוצים לחולל במערכת המשפט, היתר כדי לקצר באופן משמעותי את התהליכים ואת זמן הטיפול בתיקים משפטיים, תיקי חקירה וכדומה. כהונתו של פרופסור פרידמן תבטיח שמירה והגנה על זכויות האזרח, תושבי ישראל, מוסדות אכיפת החוק ובראש ובראשונה על כבודו ומעמדו של בית המשפט העליון".

   

  בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ואמנון מרנדה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פרופ' קליין. ביקורת על המינוי
  צילום: זום 77
  פרופ' פרידמן. שר המשפטים הבא
  צילום: מיכל ראש בן עמי
  מומלצים