שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צפת: חייה של בת 3 שבועות ניצלו בזכות ויאגרה
  הויאגרה עוזרת מאוד גם בתחומים אחרים, אולם הודות לכדור הכחול ניצלו חייה של בת שלושה שבועות בבית החולים זיו בצפת, שסבלה מתסמונת נדירה בריאות

  בימים כתיקנם מקומה בחדר המיטות, הפעם היא הצילה חיים: תינוקת בת שלושה שבועות שנולדה הבית החולים זיו בצפת עם תסמונת נדירה של לחץ ריאתי מוגבר, אושפזה במחלקה לטיפול נמרץ בילוד תוך שהיא מונשמת. המדובר בסיבוך שנגרם ממצוקת עובר ברחם, בשל חוסר בחמצן. תינוקות שנולדים עם תסמונת הלחץ הריאתי סובלים ממצוקה נשימתית קשה. לאחר שנוסו כל הטיפולים המקובלים בתינוקת, הוחלט לנסות טיפול ייחודי על מנת להציל את חייה. הרופאים קיבלו אישור מיוחד לשימוש בויאגרה על מנת להרחיב את כלי הדם בריאותיה.

   

  ד"ר עמנואל גוטפריד, מנהל המחלקה לטיפול נמרץ בילוד מספר: "מצבה של התינוקת היה חמור ביותר, היא נולדה כשכלי הדם בריאותיה מכווצים, כך שחמצן לא הגיע לריאות. מיצינו את כל אפשרויות הטיפול המקובלות, הכוללות בין השאר הנשמה בתדר גבוה בגז חנקן חד חמצני. לאחר שקיבלנו אישור לשימוש בויאגרה, החל הטיפול ואכן נצפתה השפעה טובה על מצבה של התינוקת שהתבטאה בהרחבת כלי הדם בריאות".

   

  כתוצאה מהטיפול החל לזרום חמצן לכל חלקי הגוף והתינוקת יצאה מכלל סכנה. מצבה הכללי מוגדר כעת טוב והיא ניזונה מחלב אם. מנתונים הקיימים היום עולה כי אחוזי התמותה של תינוקות הסובלים מתסמונת של לחץ ריאתי מוגבר עומד על יותר מ-30%.

   

  כלי הדם בריאות דומים לכלי הדם באיבר המין

  "כלי הדם של הריאות דומים מאוד לכלי הדם של איברי המין", מסביר ד"ר גוטפריד", בשניהם ישנם קולטנים (רצפטורים), הקולטים את חומרי תרופת הויאגרה, מה שגורם להתרחבות כלי הדם. מצב זה מקל על הלחץ הריאתי".

   

  לאחרונה התפרסמו ממצאי מחקר שנערך ב-30 מרכזים רפואיים ברחבי העולם, שהראו כי תרופת הויאגרה משפרת בצורה משמעותית את מצבם של חולים בוגרים הסובלים מלחץ ריאתי גבוה. המחקרים שהתפרסמו לאחרונה בארץ נוגעים אך ורק למבוגרים הסובלים מלחץ ריאתי מוגבר.

   

  לולא הטיפול, האירוע יכל להסתיים במוות

  פרופ' מרדכי קרמר, מנהל המכון למחלות ריאה בבית החולים בילינסון מציין שבספרות המקצועית יש מספר רב של תיאורי מקרים שבהם ויאגרה עזרה לתינוקות ולילדים שסבלו מיתר לחץ דם ריאתי. בישראל היה מקרה אחד בבית החולים שערי צדק שבו ניתן כדור ויאגרה לתינוק ושני מקרים דומים בבית החולים שניידר.

   

  "לפני הלידה יש לחץ גבוה בריאות ואחרי הלידה הריאות נפתחות ויש בהן זרימת דם גבוהה. יש ילדים שהלחץ נשאר אצלם גבוה והם סובלים מייתר לחץ

  דם ריאתי. הלחץ הריאתי נגרם על ידי התכווצות או היצרות של כלי הדם בריאה ואז נוצר מצב שהחדר הימני של הלב צריך לעבוד מול התנגדות קשה. אחרי זמן מה הלב מתעייף, החולים נכנסים לאי ספיקת לב וסובלים מתופעות נוספות כמו התנפחות של הרגליים וקוצר נשימה. בהיעדר טיפול, מקרים כאלו יכולים להסתיים במוות". פרופ' קרמר מציין שהויאגרה נכנסה לסל התרופות לטיפול בייתר לחץ דם ריאתי לפני כשבועיים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "צפת: חייה של בת 3 שבועות ניצלו בזכות ויאגרה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים