שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ים המלח טובע (בזבל). לא תבואו לנקות אותו?
  עשרות שנים זורם באין מפריע הביוב של ירושלים אל נחל קדרון, ומשם לחופו של ים המלח שהפך עם הזמן למזבלה. בסוף השבוע הקרוב יוביל קוסטה אוסנה עשרות מתנדבים, שייצאו לנקות את החוף המזוהם. וכן, גם אתם מוזמנים להצטייד בשקיות ולהצטרף

  לפני כמה שבועות, באחד מטיוליו באזור ים המלח , גילה קוסטה אוסנה מיני-מזבלה שנערמה באזור נחל קדרון הזורם אל מימי הימה. אוסנה (29), צלם חובב, שלף את מצלמתו והחל לתעד את המציאות העגומה - ובהמשך החליט לעשות מעשה: בסוף השבוע הקרוב הוא ייצא עם עשרות מתנדבים שגייס למבצע ניקיון הנחל. "מדובר בכמות גדולה של אשפה שהצטברה", הוא פוסק, ולהערכתו הקבוצה הצנועה תזדקק לתגבור של עשרות מתנדבים נוספים כדי להשלים את המשימה.

   

  נחל קדרון, הנשפך לים המלח מדרום לנחל קומראן ומצפון לנחל דרגה, מזוהם מזה עשרות שנים. מתברר כי הוא משמש כתעלת ביוב אליה זורמים חלק משפכיה של ירושלים, המצב ידוע ומוכר לכל הגורמים המעורבים בשמירה על האזור. "מדובר במצב שלצערנו נמשך עשרות רבות של שנים", מתקומם ארז ברוכי מרשות שמורות הטבע והגנים.

   

  "במקום שהביוב של ירושלים יוזרם באופן מוסדר, כמו בכל מקום אחר בעולם, הוא נשפך לנחל קדרון ומזהם בדרכו את מדבר יהודה ולבסוף את ים המלח. למה זה קורה?", הוא שואל-משיב, "לצערי מדובר בחפיפיניקיות, או במילים פשוטות: בישראליות בהתגלמותה". ברוכי מעיד כי השפכים פוגעים אנושות בחי ובצומח באזור אולם, "התחושה היא שלאיש לא אכפת".


  "מזבלה קטנה". שפך נחל קדרון לחופי ים המלח (צילום: קוסטה אוסנה)  

    

   

  אוסנה הנמרץ מסביר שההזנחה המתמשכת לה התוודע הביאה אותו "לארגן פעולת מחאה עצמאית", בשיתוף עם עמותת הספורט האתגרי "סארמה". "למרות הקושי הארגוני, החלטתי להפשיל שרוולים ולנסות לגייס מתנדבים למען המשימה החשובה". את שקי הפסולת שייאספו, מבטיח אוסנה להביא אל לשכת המשרד להגנת הסביבה בירושלים. הוא מוסיף כי לא פנה באופן רשמי למשרד בבקשה לטפל בבעיה, אלא החליט לפעול בעצמו במחאה על מצבו המידרדר של ים המלח.

   

  בתגובה לפניית מערכת ynet נמסר מהמשרד להגנת הסביבה כי, "אנו מברכים על היוזמה לנקות את השטח ושהנושא נמצא בטיפול. מרבית הביוב מקורו בירושלים, וחלקו הקטן מגיע מבית לחם ובית סחור. המחוז מטפל בביוב הזורם בנחל קדרון

  והוצאה התראה לעיריית ירושלים ולחברת הגיחון בדרישה כי הביוב הזורם בנחל יטופל על-פי הסטנדרטים המקובלים במכון טיהור שפכים".

   

  עוד נמסר כי "במהלך השנים נעשו מספר נסיונות לפתור את הבעיה בשיתוף עם הרשות הפלסטינית, אולם בשל מחלוקות פוליטיות מעולם לא הושגה התקדמות בסוגיה. כיום, נבחנות שתי חלופות לפתרון הזיהום, אולם זה לא ייקח יום וגם לא יומיים". ואוסנה? הוא מקווה שהסטיקרים הנושאים את הכיתוב "לא ניתן לים המלח לטבוע בזבל", שיודבקו על שקיות הזבל שייאסף, יגרמו לרשויות להזדרז במציאת פיתרון לזוהמה המצטברת באין מפריע לחופי הים הכי מלוח בעולם.

   

  • מבצע ניקיון ים המלח, שישי-שבת 24-23.2. לפרטים נוספים לחצו כאן  

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "הזנחה מתמשכת". נחל קדרון
  צילום: קוסטה אוסנה
  "פגיעה בסביבה". נחל קדרון
  צילום: קוסטה אוסנה
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים