שתף קטע נבחר

עדויות נוספות למים במאדים

צילומים שהעבירה חללית נאס"א מדגימים תצורות גיאולוגיות שנוצרו, כנראה, כתוצאה מתגובות כימיות בין מים לכימיקלים שבסלעים. לדברי עורכי המחקר, ייתכן ועדיין קיימת כמות גדולה של מים זמינים במאדים

מקפת ה-MRO של נאס"א העבירה נתונים חדשים, המעלים את הסבירות לקיומם של מים על פני מאדים, שכנו האדום של כדור-הארץ. שאלת קיומם של מים במאדים מעסיקה חוקרים רבים החלוקים בדעותיהם, והיא חשובה בשל חשיבותם של מים להתפתחות החיים המוכרים לבני האדם.

 

בשנים האחרונות מצטברות העדויות המטות את הכף לטובת אלו המאמינים שמאדים עדיין מכיל מים בכמות המספקת, לכל הפחות, להתפתחותם של יצורים מיקרוסקופיים ופרימיטיביים.

 

צילומים שהעבירה MRO, הראו שינויי גוונים בחלק מהאזורים שנבדקו. הם מדגימים סדרה של שברים המוכנים "מפרקים", ועשויים לרמוז על מים בכמות גדולה למדי. הממצאים הוצגו אתמול (ה') בפגישה השנתית של האגודה האמריקנית למדע מתקדם שנערכה בסן פרנסיסקו.

 

ראש המחקר, כריס אוקובו, אמר כי הצילומים מצביעים על איזורים בהם עברה כמות גדולה של נוזל - כפי הנראה מים. מינרלים שנמצאו בנוזל חיזקו והקשיחו את הסלעים, כך שהאיזורים שנמצאו בעבר במים שונים מסלעים אחרים וניתנים לאיתור, צילום ומדידה. אוקובו ציין כי "בכדור הארץ, ממצאים גיאולוגים דומים מצביעים בוודאות על תגובות כימיות בין הסלע לבין שכבת הנוזל שעליו". 

 

בחודש האחרון מדענים דיווחו על כמות גדולה של מים נוזלים, שכפי הנראה זורמים גם כיום מתחת לפני השטח הקפואים של מאדים. צילומים מהמקפת MGS (מארס גלובל סרווייר) לא רק שהציגו את העדות המוצקה ביותר לקיומם של מים בכוכב הלכת, הם אף חיזקו את הטענה לפיה ישנם במאדים מים הזמינים להתפתחות אורגניזמים שונים.

 

צילומים נוספים שאספה המקפת הראו ערוצים צעירים שנוצרו כתוצאה מתנועה מהירה של נוזלים, וכמה מהחוקרים אוספים צילומים נוספים, כדי לנסות ולגלות האם תנועת המים ממשיכה גם כיום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נאס"א
צילום מפני השטח של מאדים
צילום: נאס"א
צילום: נאס"א
מארס גלובל סרווייר. גילתה עדויות מוקדמות
צילום: נאס"א
מומלצים