שתף קטע נבחר

אסטוניה - הראשונה לערוך בחירות לאומיות דרך הרשת

אזרחי המדינה הבלטית המצוידים במחשב, קורא כרטיסים ותעודת זהות דיגיטלית, יוכלו להצביע לפרלמנט באמצעות הרשת. המערכת כבר נוסתה בשבוע שעבר, בבחירות למלך היער

אסטוניה מתעתדת להיות המדינה הראשונה בעולם שתאפשר בחירות לפרלמנט הלאומי באמצעות האינטרנט. זה יקרה בהמשך החודש, בשלב מקדים ליום הבחירות שייערך בארבעה במרץ, זאת, לאחר שהמערכת נוסתה בהיקף מצומצם יותר, במהלך הבחירות האיזוריות ב-2005.

 

ההחלטה מצביעה על החדשנות הטכנולוגית של המדינה, שהפכה למעצמת היי טק אזורית מאז נטשה את ברית המועצות בשנת 1991. החברה הטכנולוגית המוכרת ביותר שיצאה מהמדינה היא "סקייפ", מפעילת שירות האינטרנט הטלפוני שנרכש על ידי eBay.

 

מחשב, קורא כרטיסים ושתי סיסמאות

מערכת הבחירות המקוונת (e-voting) נבדקה מוקדם יותר השבוע במסגרת ניסוי, במהלכו המשתתפים התבקשו לבחור את "מלך היער". המשתמשים הורשו לבחור חיה אחת מתוך 10 מועמדים, בהם אייל, צבי וחזיר בר.

 

"אי אפשר לדעות כמה אנשים יבחרו דרך האינטרנט", מסרה ארנה קויטמיי מוועידת הבחירות, "בשבוע שעבר ניסו את המערכת 3,925 בני אדם, ובדקנו תרחישים שונים בבחירת מלך היער".

 

פחות מ-10,000 אזרחים השתתפו בבחירות האיזוריות באמצעות האינטרנט באוקטובר, 2005. מומחי מחשבים מעריכים כי 20,000-40,000 מ-940,000 המצביעים הרשומים יצביעו דרך האינטרנט החל מה-26 ועד ה-28 בפברואר, בשלב מוקדם ליום הבחירות בארבעה במרץ.

 

"אני מתכוון להצביע דרך האינטרנט", אמר תומס טלטס, איש טכנולוגיה שהיה בין נסייני המערכת, "זו מערכת טובה ואני חושב שסבא שלי, בן יותר מ-80, יוכל לעשות כמוני. לראיה, הוא מדבר איתי בסקייפ ללא כל בעיות".

 

כך אפשר להצביע

הבחירות באמצעות האינטרנט יתאפשרו לכל אזרח שיכניס את תעודת הזהות האלקטרונית שלו לקורא כרטיסים המחובר למחשב, ולאחר מכן יזין שתי סיסמאות.

 

הבוחרים יכולים להצביע באמצעות אתר אינטרנט מאובטח וכרטיס חכם, הנקרא באמצעות קורא כרטיסים אלקטרוניים המתחרים ליציאת ה-USB של המחשב. לאחר שהבוחר מסמן את המועמד המועדף עליו בקליק אחד, הוא צריך להזין את המספר הסידורי של הכרטיס החכם כדי לשלוח את הצבעתו.

  

יותר מ-60 אחוז מאוכלוסיית אסטוניה, המונה כ-1.33 מיליון תושבים, מחזיקים בכרטיסים חכמים, אם כי קורא הכרטיסים מצוי אצל מיעוטם בלבד.

 

הסוקרים מעריכים כי שתי המפלגות העיקריות המרכיבות את הקואליציה – מפלגת הרפורמה המרכז-ימנית ומפלגת המרכז הנוטה לשמאל יזכו ברוב הקולות, אף כי עדיין לא ברור מי מהן תהיה גדולה יותר.

 

מדינה עניה

מנהיג מפלגת הרפורמה, אנדרוס אנסיפ, מכהן עכשיו כראש ממשלה, על אף כי למפלגת המרכז יש 21 מושבים בפרלמנט, שניים יותר מאשר למפלגת הרפורמה, בפרלמנט בן 101 המושבים. למפלגה שלישית בקואליציה, "איגוד העם", מחזיקה ב-12 מושבים.

 

על אף הצמיחה המהירה של תעשיית טכנולוגיית המידע באסטוניה, עדיין מדובר באחת המדינות העניות באיחוד האירופי, עם תוצר לאומי גולמי המהווה כ-57 אחוזים מהממוצע בגוש, על פי נתוני 2004. גם היום, כאשר מתרחקים ממרכז העסקים הנוצץ של העיר טאלין, הבניינים נראים עלובים, הכבישים סדוקים ואוטובוסים מיושנים מימי ברית המועצות עדיין נעים בכבישים.

 

בחירות באמצעות הרשת כאמצעי למשוך צעירים

בריטניה בחנה אפשרות להפחית את גיל המינימום לבוחר מ-18 ל-16 ולאפשר הצבעה בטלפון סלולרי ובדואר האלקטרוני, על מנת להאבק באדישות הבוחרים הצעירים.

 

בארצות הברית מופעלות בקלפיות מכונות הצבעה אלקטרוניות, אך האזרחים אינם יכולים להצביע באמצעות האינטרנט. במהלך מערכות הבחירות האחרונות התקבלו תלונות רבות של מצביעים, שטענו כי מסכי המגע של המכונות אינם אמינים.

  

הממשל האמריקני השקיע 22 מיליון דולרים בפיתוח מערכת הצבעה מקוונת להצבעה באינטרנט בלבד, עבור 100 אלף אזרחים אמריקניים השוהים בחו"ל. המערכת נוסתה בבחירות מקומיות במישיגן בפברואר, 2004, אך נכשלה בשל בעיות אבטחת מידע קריטיות. מומחי אבטחת המידע של הפנטגון המליצו בעקבות זאת שלא לפתח מערכת בחירות דרך האינטרנט בשנים הקרובות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דגל אסטוניה. הקדימה את כולן
מומלצים