שתף קטע נבחר

רבני ראש העין נגד יריד נשים יהודי-ערבי

הרב הראשי ורבני השכונות קוראים בעלון שהפיצו ברחבי ראש העין "לכל שומר נפשו" שלא להגיע ליריד עסקים של נשים יהודיות וערביות שיתקיים בסוף השבוע בפארק העירוני. ראש העיר: לא נתקפל. יו"ר הרשות השנייה דאבוש שהוזמנה לאירוע: אני שומרת מצוות, הפעם לא אציית לקריאת הרבנים

מתקפה חריפה מצד רבני העיר ראש העין נגד קיום יריד משותף בפארק העירוני לנשים ערביות ויהודיות, לרגל יום האישה הבינלאומי. במנשר שהופץ בימים האחרונים ברחבי העיר, נקראים התושבים שלא להשתתף ביריד המתוכנן, בטענה כי "על פי תורתינו הקדושה אין להשתתף במפגש שכזה ושומר נפשו ירחק ויחוס על בניו, בנותיו ומשפחתו".

 

על העלון, שכותרתו "מחאה נמרצת" חתומים רב העיר ראש-העין עזריה בסיס ורבני השכונות.

 

 

האירוע שחולל את הסערה המקומית הוא היריד "אחת לאחת" שצפוי להתקיים ביום שישי הקרוב בפארק "לב העיר" בראש העין - יריד עסקים משותף לנשים יהודיות וערביות, אותו מארגן פורום הנשים העירוני. היריד המתוכנן, שמתקיים לרגל יום האישה הבינלאומי, יכלול דוכנים בהם יציעו הנשים את מרכולתן. במסגרת היריד מתוכנן פאנל נשות עסקים, הכולל בין השאר, את חברות הכנסת אורית נוקד ונדיה חילו (עבודה), יו"ר מועצת הרשות השנייה, נורית דבוש, והעיתונאית חגית פלג-רותם.

 

"מטרת היריד היא להציג, באמצעות העסקים, את הדו קיום בין נשים יהודיות לערביות" אומרת אורנה צאיג, יו"ר פורום הנשים בעיר. "אלא שפתאום, מסיבה שאינה ברורה, פרץ מחול שדים". לדבריה, רבני העיר מתנגדים לקיום היריד, אותו הם מכנים "אירוע התבוללות", וקוראים לבטלו. "לפי מה שידוע לי, הרבנים מארגנים הפגנה גדולה ומבקשים למנוע את כניסתם של נשים ערביות לעיר. בעיני זו התנהגות שנוגדת את היהדות כי בכל זאת באנו ליצור כאן דו קיום ביום האישה - יחסי שכנות ושיתוף פעולה".

 

ראש העיר: רק הגשם עלול לבטל

רבני העיר, בראשות הרב הראשי של ראש העין, הגיעו השבוע ללשכתו של ראש העיר, משה סיני, ודרשו ממנו לבטל את היריד. "אני פשוט לא מבין על מה יצא קצפם", אמר סיני ל-ynet. "איך אפשר להתקומם על דבר מבורך שכזה. היריד מסמל דו קיום והוא אחד הדברים החיוביים בחברה הישראלית. ישבתי עם הרבנים, שמעתי את טענותיהם ואמרתי להם שבראייתי מדובר במיזם עסקי שמשקף סבלנות וסובלנות ולכן אין לי שום כוונה לבטלו".

 

לדברי סיני, מדובר במיזם של שיתוף פעולה עסקי מבורך בין מגזרים ולכן העירייה נתנה לאירוע חסות ומתכוונת להשתתף בו. סיני עצמו מתכוון, לדבריו, להשתתף באירוע ביום שישי למרות התנגדות הרבנים אך עדיין משאיר פתח לאפשרות ביטולו של היריד כולו. "אינני רואה שום סיבה להתנגד לאירוע והוא יתקיים ביום שישי כמתוכנן, אלא אם כן נאלץ לבטלו בגלל תנאי מזג האוויר".

 

יו"ר מועצת הרשות השנייה, נורית דבוש, שתשתתף באירוע, הופתעה לשמוע על ההתנגדות הנחרצת של הרבנים. ל-ynet היא אומרת: "קטונתי מלהבין את עמדת הרבנים ואני לא יודעת מה עומד מאחוריה. כשומרת מצוות שמכבדת את פוסקי ההלכה, אאלץ שלא להקשיב לפסק הלכה שיקרא לבטל את היריד. מדובר במפגש חיובי וראוי, ושילוב המגזר הערבי בחברה הישראלית היא אחת המשימות שהציבה המועצה בראשותי. אני לא מבין מה הבעיה ההלכתית בקיום היריד. דווקא פרשת השבוע עוסקת ביציאת העם היהודי ממצרים, וממנה ניתן להבין בדיוק איך אנחנו צריכים להתייחס לגר".

 

את תגובתו של רב העיר, עזריה בסיס, לא ניתן היה להשיג. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההזמנה ליריד
דאבוש. אאלץ לא לכבד את פסק ההלכה
צילום: דודי ועקנין
חילו. חברת פאנל
צילום: דודי ועקנין
מומלצים