שתף קטע נבחר

אשכנזי: המלחמה הותירה תחושת החמצה

במשך שעה ועשר דקות נאם הרמטכ"ל הטרי בפני סגל הפיקוד הבכיר כשמסר אחד בפיו: היציבות. כשנגע בעצבים החשופים, מלחמת לבנון, הודה אשכנזי שניתן היה להשיג יותר

"תחושת החמצה", כך הגדיר הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, את תחושותיו מהמלחמה בקיץ בלבנון. אשכנזי נשא הבוקר (יום ב') דברים לראשונה בפני סגל הפיקוד הבכיר של צה"ל, ודיבר במשך למעלה משעה על הצורך לייצב את המערכת, על האימונים, על מערך המילואים ועל ערכי צה"ל. הוא לא התייחס לביקורת על צה"ל, וכמעט שלא הזכיר את קודמו בתפקיד, דן חלוץ.

 

במשך שעה ועשר דקות נטו נערך הבוקר כנס סגל הפיקוד הבכיר, אליו זומנו אלופי משנה ומעלה. לראשונה נערך הכנס בראשותו של הרמטכ"ל החדש גבי אשכנזי. רק הרמטכ"ל דיבר באירוע. "זאת הייתה שיחה ישירה וישרה, בלי הערות ביניים, בלי התייחסות, אפילו בלי מצגת מחשב", סיפר ל-ynet אחד הנוכחים. קצינים שנכחו בכנס, שהתקיים בבסיס חצור של חיל האוויר, היו תמימי דעים כי אשכנזי מבקש לשדר מסר אחד מרכזי: יציבות.

 

"זה עבר במהלך הנאום שלו כמה וכמה פעמים בצורה שונה. הוא אמר שאין לו כוונה לבצע שינויים מרחיקי לכת, להחליף אנשים, לסגור יחידות". אשכנזי, במהלך נאומו התייחס לשורה ארוכה של נושאים אליהם התייחס קצרות, ובהם שיפור מוכנות וכשירות מבצעית של יחידות צה"ל אל מול תרחישים אפשריים, המצב האסטרטגי באזור והאתגרים הביטחוניים. עם זאת, לדברי הנוכחים בכנס, אשכנזי לא התעכב בפרטים על המצב ברצועת עזה או בדרום לבנון, ודיבר בצורה כללית בלבד.

 

בפרק שעסק במלחמה בלבנון, מעבר להתייחסות לחשיבות האימונים, הודה אשכנזי כי למרות הישגי המלחמה, ניתן היה להשיג יותר במערכה. בהקשר זה ציין גם את חשיבות התמרון הצבאי כמרכיב בכשירות צה"ל, ובכך רמז לחשיבות זרוע היבשה גם בעתיד על רקע המחלוקת שהתפתחה סביב הכוח שימוש בכוח אווירי בלבד. בנוגע לתפיסת ההפעלה של צה"ל, רמז אשכנזי כי יש לערוך על כך דיון ולראות מה השינויים שיש לבצע בנושא.

 

"הוא בעצם ניסה לשדר כמה חשוב להחזיר את האמון בצה"ל, גם מבפנים וגם מבחוץ. הוא קרא לקצינים לקחת מנהיגות, להוות דוגמא ולהתעסק בעיקר והבטיח שיהיה דיאלוג", אמר אחד הקצינים.

 

חלק נכבד מדברי הרמטכ"ל עסק ברוח צה"ל. הוא הדגיש את ערכי הדבקות במשימה, לקיחת אחריות, אמינות, מקצועיות, רעות, משמעת, קיום פקודות, ירידה לפרטים וחתירה למצוינות. עוד דיבר על טיפול בפרט ושימור מודל "צבא העם". בדבריו התייחס גם למערך המילואים והביע הערכתו למשרתים במערך זה.

 

מנגד, בחר שלא להתייחס לביקורת המוטחת בצה"ל, גם לא לזו הצפויה להגיע מדו"ח הביניים של ועדת וינוגרד. הוא מיעט להזכיר את הרמטכ"ל הקודם, דן חלוץ. ורק בפרק ההדלפות, אמר כי הוא "נאלץ להמשיך להתמודד עם הנושא שהחל קודמי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החמצה. אשכנזי
צילום: ניב קלדרון
ממשיך את המדיניות בנושא ההדלפות. חלוץ
צילום: חיים צח
מומלצים