שתף קטע נבחר

סופית: המערכה בצפון תיקרא מלחמה

עכשיו כבר ניתן לומר בביטחון: בקיץ האחרון היתה כאן מלחמה. בהרכב חסר מאוד - שלושה חברים בלבד - התכנסה הבוקר הוועדה לסמלים וטקסים והכריעה כי המערכה האחרונה בצפון תיקרא מלחמה. ההחלטה בנוגע לשמה של המלחמה תתקבל מבין שלוש אלטרנטיבות, ותאומץ עד יום הזיכרון

אם לא שמעתם על כך עד היום, לוועדת השרים לסמלים ולטקסים יש בשבילכם בשורה: בקיץ האחרון היתה כאן מלחמה. הוועדה התכנסה הבוקר (יום ב') בירושלים והחליטה לכנות את המערכה שאירעה בקיץ האחרון בלבנון וגבתה חייהם של 155 חיילים ואזרחים "מלחמה". שמה של המלחמה טרם נקבע. על-פי החלטת ועדת השרים, הצעות ושמות בנושא יועברו לוועדה בהמשך, ועד ליום הזיכרון יוחלט כיצד תיקרא המלחמה. שלוש האופציות הסופיות לשם שיעמדו בפני הוועדה יהיו: מלחמת הצפון, מלחמת מגן הצפון ומלחמת לבנון השנייה.

 

החלטת ועדת השרים מגיעה כשבעה חודשים לאחר שוך הקרבות בדרום לבנון ותחת לחץ ציבורי ומאבק בין שרים. ראש וועדת השרים לטקסים וסמלים, השר יעקב אדרי, החליט ליטול את היוזמה ולנצל את הסמכות המוקנית לו על פי החוק כדי לקבוע שאכן מדובר במלחמה. זאת, למרות התנגדויות משפטיות פרוצדורליות אשר הציגו היועצים המשפטיים בלשכת ראש הממשלה.

 

מאבק בחזית נוספת התנהל סביב בחירת שם המלחמה, לאחר ששר הביטחון עמיר פרץ, מינה וועדה בראשות עו"ד דוד ליבאי ובהשתתפות האלוף במיל' יורם (יה-יה) יאיר והאלוף ישי בר. לבסוף הוחלט שוועדת השרים בראשות אדרי תקבע את השם תוך תיאום עם הוועדה שהקים עמיר פרץ.

 

לדיון שהתקיים היום בלשכת ראש הממשלה בירושלים התייצבו שלושה מחברי הוועדה בלבד, יעקב אדרי, השר איתן כבל, והשר יצחק כהן. שני שרים נוספים הפקידו בידי יו"ר הוועדה את הצבעתם. השר רפי איתן, שלו אין זכות הצבעה, התייצב אף הוא לדיון. עוד לקחו חלק גם יו"ר יד לבנים, אלי בן שם ונציגת היועצת המשפטית לראש הממשלה. בוועדת השרים לענייני סמלים וטקסים חברים עשרה, שכאמור רק שניים מהם התייצבו. בין הנעדרים - השר לביטחון פנים אבי דיכטר, ממלאת מקום רה"מ ושרת החוץ ציפי ליבני, שרת החינוך יולי תמיר, שר הפנים רוני בראון והשר לקליטת העלייה זאב בוים.

  

במהלך הדיון אמר יו"ר הוועדה יעקב אדרי שאין להתעלם מתביעת הציבור והמשפחות השכולות: "אסור להתעלם מהמציאות, המערכה האחרונה בלבנון הייתה בהחלט מלחמה", אמר השר אדרי. עם צאתו מישיבת הוועדה אמר השר איתן כבל ל-ynet: "לא נכון היה להיאבק נגד תחושות הציבור. אי אפשר להתעלם ממיליון איש שישבו במקלטים, אי אפשר להתעלם מעשרות רבות של בנים ואזרחים שנפלו במלחמה. גם אם יש השלכות כספיות, הרי יש לקרוא למערכה בלבנון מלחמה. כל החלטה אחרת היא רעה ולא נכונה", אמר.

 

עתה עוברת המחלוקת לסוגיית שמה של מלחמת לבנון השנייה. על פי החלטת ועדת השרים לטקסים ולסמלים, שלושה שמות הגיעו אל "הגמר": "מלחמת לבנון השנייה", "מלחמת הצפון" ו-"מלחמת מגן הצפון". בשבועות הקרובים יפגשו שניים מחברי הוועדה, השר אדרי והשר כבל, עם אנשי ועדת ליבאי אשר הקים שר הביטחון כדי לדון בשם למלחמה שהייתה כאן בקיץ. ועדת השרים לטקסים וסמלים החליטה שהשם יקבע עוד לפני יום הזיכרון לחללי צה"ל ומערכות ישראל, ערב יום העצמאות.

 

כבר אתמול הודיע השר יעקב אדרי, יו"ר ועדת השרים לטקסים ולסמלים, כי בכוונתו להכריז רשמית שהמערכה בלבנון תיקרא מלחמה. מלשכתו של השר אדרי נמסר ל-ynet כי בעקבות לחץ המשפחות השכולות, הוחלט לכנס את הוועדה כדי להכריז על המלחמה ככזו. הסמכות הזאת, הבהירו אנשי הלשכה, שמורה לוועדה עצמה - כפי שעלה לטענתם מבירור עם מזכיר הממשלה ישראל מיימון.

  

בין השמות שהוצעו מוקדם יותר, אגב, היו גם: מלחמת השבת הבנים, מלחמת שלום הבנים, מלחמת בין המצרים, המלחמה הצפונית, מלחמת שלום הצפון, מלחמת החטופים, המלחמה על הבית, מבצע הגנת המולדת וכמובן - מלחמת לבנון השנייה.

 

מה דעתכם? איזה שם יש לתת למלחמה האחרונה בצפון? ניתן להצביע במשאל המיוחד מימין לכתבה.

 

למשלוח שמות אפשריים נוספים - ניתן להשתמש במנגנון התגובות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
העם הכריז: מלחמה
צילום: חגי אהרון
צילום: איי פי
חיילי צה"ל בלבנון
צילום: איי פי
השר אדרי. יוזם הדיון
צילום: דודי ועקנין
מומלצים