שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הייתה מלחמה, "כעת הבנים למעלה רגועים יותר"
  עבור המשפחות השכולות החלטת ועדת השרים לסמלים וטקסים להכריז על המערכה בצפון כמלחמה הייתה יותר ממתבקשת: "המדינה ישבה בחדרים סגורים, מיליון אנשים היו פליטים, חלקים מחיפה ועכו נהרסו. מה זה אם לא מלחמה, תכנית ריאליטי?"

  "הגדרת המערכה בצפון כמלחמה הייתה עניין עקרוני עבור ההורים השכולים. הבנים שלנו נהרגו במלחמה וזה שלא קראו לזה כך עד היום ממש לא היה במקום. הבנים שלנו האמינו שהם הולכים למלחמה כדי להגן על הבית. אני מקווה שעכשיו, אם הבנים שלנו שומעים את זה למעלה, הם יותר רגועים". כך אמרה אתמול (ב') ל-ynet מירטה שיינברום, אמו של סמ"ר יניב שיינברום ז"ל, שנהרג ביום האחרון למלחמת לבנון בקיץ האחרון, בכפר עייתא א-שעב.

   

  מירטה מוסיפה כי אין חשיבות לשם שיינתן כעת למלחמה, לאחר שהמטרה החשובה כבר הושגה: "שיקראו לה איך שהם רוצים. 'מלחמת הגנת הצפון' - מה זה הגנת הצפון? הטילים הגיעו עד חדרה. 'המלחמה להשבת הבנים?' - החיילים החטופים עוד לא שבו".

   

  עבור המשפחות השכולות המלחמה על ההגדרה לא הייתה סתם סמנטיקה, והחלטת ועדת השרים לסמלים וטקסים להכריז על המערכה בצפון כמלחמה הייתה יותר ממתבקשת. לטענת רבים מבני המשפחות, עצם ההתלבטות בימים האחרונים בקרב חברי הוועדה לגבי ההגדרה, הייתה מקוממת. "כל הוויכוחים שהתנהלו בשבועות האחרונים סביב השם של המלחמה היו מיותרים. השר אדרי מינה ועדה אחת, השר פרץ ועדה אחרת. למה אנחנו, ההורים השכולים, היינו צריכים לעבור את זה?". 

   

  שיינברום אומרת כי בעקבות ההחלטה היא מצפה שכל הכיתובים שעל מצבות החיילים, בהם נכתב "נהרגו בקרב בלבנון" ישונו יתוקנו עד יום הזיכרון לחללי ישראל בחודש הבא.

   

  ליאורה חסון, אמו של רס"ל במיל' גיא חסון ז"ל, שנהרג גם הוא עייתא א-שעב טוענת כי "ההגדרה כמלחמה הייתה טריוויאלית. המדינה ישבה בחדרים סגורים, מיליון אנשים היו פליטים, חלקים מחיפה ועכו נהרסו. לבנון הופצצה. מה זה אם לא מלחמה, ריאליטי טי.וי?".

   

  חסון מוחה על התנהלות הוועדה לטקסים וסמלים בנושא ואמרת כי לו חברי הוועדה היו מתכנסים ברצינות ואומרים "הנה, יצאו בנים לקרב ו-150 לא חזרו, בואו נגדיר את זה", ניחא. אבל הם התנהגו בזלזול, נפקדו מהישיבות, והשר אדרי ישב כמעט לבדו בוועדה, זה בושה וכלימה".

   

  לדבריה, ההחלטה התקבלה בעיקר בשל לחץ שהפעיל פורום הורים שכולים. "אני אישית פקססתי 60 מכתבים לח"כים ולראש הממשלה, בהם קראתי להם להגדיר את המערכה כמלחמה, וכמובן שאיש לא טרח לחזור אליי עם תשובה כלשהי. הילדים הרי לא יצאו לפיקניק בלבנון".

   

  אלינור מנסורה מנהריה, אשתו של שלומי מנסורה ז"ל, עובד רכבת ישראל שנהרג מפגיעה ישירה של קטיושה במוסך הרכבת בחיפה תמהה גם היא על עצם הטלת הספק בהיותם של האירועים בצפון מלחמה של ממש: "אין ספק שהיה מדובר כאן במלחמה, עוד לפני שהחליטו על כך באופן רשמי. זו הייתה מלחמה אמיתית".


  פורסם לראשונה 19/03/2007 23:08

   

  בהכנת הידיעה השתתף רועי מנדל
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יניב שיינברום ז"ל ומשפחתו
  המלחמה בלבנון. לא תוכנית טלוויזיה
  צילום: איי אף פי
  צילום: חגי אהרון
  פגיעות בקריית שמונה
  צילום: חגי אהרון
  מומלצים