שתף קטע נבחר

השביתה במשרדי הממשלה תימשך חלקית

ההסתדרות החליטה להקל בשביתה הנמשכת במשרדי הממשלה - בתי החולים הממשלתיים יחזרו לעבוד במתכונת רגילה, קיצבאות הביטוח הלאומי ישולמו במועדן, משרדי הרישוןי יקיימו מבחני נהיגה ולשכות משרד הפנים ייפתחו לקהל להוצאת דרכונים ותעודות זהות. קודם לכן הורה בית הדין לעבודה להפעיל כסידרם את מעברי הגבול. עובדי המדינה שובתים במחאה על סירובו של משרד האוצר לתקן את המכרז לשירותים בנקאיים הניתנים להם. ביום א' יתקיים דיון נוסף בביה"ד לעבודה

ההסתדרות החליטה להמשיך את שביתת עובדי המדינה במשרדי הממשלה, ואולם החליטה להקל על הציבור ערב החג ופטרה מן השביתה שרותים חיוניים. כך חוזרים בתי החולים הממשלתיים לעבודה סדירה ומלאה, קיצבאות הביטוח הלאומי ישולמו במועדם, במשרדי הרישוי יתקיימו מבחני נהיגה (טסטים) ומשרד הפנים יפתח את לשכותיו לקהל להוצאת דרכונים.

 

קודם לכן הורה נשיא בית הדין הארצי לעבודה, השופט סטיב אדלר, לעובדי המדינה העובדים במעברי הגבול היבשתיים ממצרים, ירדן והרשות הפלסטינית לשוב לעבודה לאלתר. שאר עובדי המדינה יכולים להמשיך לשבות עד יום ראשון.

 

השופט קבע כי ביום ראשון יתקיים דיון נוסף בעתירת התאחדות התעשיינים נגד שביתת עובדי המדינה.

 

עובדי המדינה פתחו הבוקר (ה') בשביתה ללא הגבלת זמן במשרדי הממשלה, במחאה על סירובו של משרד האוצר לתקן את המכרז למתן שירותים בנקאיים לעובדי המדינה כך שלא תהיה אפליה בין עובד לעובד במתן הלוואות.

 

בעקבות השביתה, התאחדות התעשיינים ביקשה מבית הדין הארצי לעבודה לקבוע דיון דחוף עוד היום ולהורות בצו לעובדים לשוב לעבודה סדירה לאלתר ולהפסיק השביתה. נשיא בית הדין לעבודה, השופט סטיב אלדר, הורה להסתדרות ולמדינה להשיב לעתירה עד השעה 15:30.

 

בעתירה שהגישה באמצעות עו"ד עופר יוחננוף, מנהל המחלקה המשפטית בהתאחדות התעשיינים. טוענת ההתאחדות בין השאר, כי השביתה שפרצה גורמת נזקים כבדים ל-2,000 המפעלים החברים בארגון. מדובר בעיקר במעברי הגבול היבשתיים ובמכס, שם מצאו עצמם המפעלים חברי התאחדות התעשיינים עם סחורות, אשר אינן יכולות להגיע ליעדיהן.

 

אי אפשר להוציא דרכונים  

עקב השביתה לא ניתן, בין השאר, שירות של הוצאת דרכונים ותעודות זהות, לא יתקיימו מבחני נהיגה עיוניים ומעשיים, מרפאות החוץ בבתי-החולים לא ייפתחו ויתבצעו רק ניתוחים דחופים.

 

כמו כן, לא יינתנו שירותים וטרינרים ולא יונפקו רישיונות להכנסת בעלי-חיים. עובדי משרד החקלאות לא יכניסו ויוציאו תוצרת חקלאית ולא יינתנו שירותים במשרד הבריאות, כמו חיסונים לבעלי-חיים ופיקוח על המזון. גם בביטוח הלאומי, במס הכנסה והמכס לא תתקיים קבלת קהל, וכך גם בשירות התעסוקה השובת ממילא.

  

"זו אפליה חמורה בין עובד לעובד"

בהסתדרות אומרים כי כרגע אין משא-ומתן בנושא מכיוון שהחשב הכללי ירון זליכה נמצא בחו"ל. "כרגע אין שום דרך להביא לפריצת דרך שתמנע את השביתה, מכיוון שהאדם האחראי על הנושא מטייל לו ברחבי העולם", אומר גורם בהסתדרות.

 

לפני כמה חודשים פרסם החשב הכללי, ירון זליכה, בין הבנקים מכרז למתן שירותים בנקאיים לעובדי המדינה, לאחר ששירותים אלה ניתנו במשך כ-50 שנה בבנק יהב. כ- 25% מבנק יהב שייך למדינה, 25% לעובדי המדינה ו-50% שייך לבנק הפועלים (אותו הוא מוכר לבנק מזרחי-טפחות).

 

המכרז שפרסם החשב הכללי היה אמור להסתיים בדצמבר 2006. בתגובה קיימו עובדי המדינה עיצומים של יומיים בטענה כי המכרז פוגע בהטבות שהם מקבלים עשרות בשנים. העיצומים הופסקו לאחר שמשרד האוצר דחה את המכרז ל-31 במרץ. ביום ראשון אמורים באוצר לפתוח את מעטפות המכרז.

  

אולם ביום שני חתמה הסתדרות עובדי המדינה על הסכם עם הנהלת בנק יהב. ההסכם קובע כי השירותים הבנקאיים השוטפים בכל הנוגע למשיכת יתר בסכום של עד 7,000 שקל, עמלות, כרטיסי אשראי, פנקסי המחאות ושירותים נוספים יינתנו בבנק יהב לעובדי המדינה ללא תשלום.

  

על פי תנאי המכרז, יכול עובד מדינה ליהנות מההטבות בהלוואות רק אם חשבונו יתנהל בבנק שזכה במכרז. ההסתדרות דורשת מהאוצר לתקן את המכרז ולהותירו בתחום ההלוואות בלבד.

  

לדברי ההסתדרות, ההסכם למעשה מייתר את המכרז בתחום השירותים הבנקאיים ואף חוסך למדינה ולעובדים כ-20 מיליון שקל בשנה, משום שהמדינה לא תצטרך מעתה לסבסד את השירותים.

  

יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקובי אמר היום כי "מדובר באפליה חמורה בין עובד לעובד. אנחנו דורשים שהלוואות תינתנה באופן שוויוני לכל העובדים ללא קשר לבנק שבו מנהל העובד את חשבונו". בהסתדרות אומרים כי עד עתה לא נעתר האוצר לדרישה.

 


פורסם לראשונה 29/03/2007 12:03

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
שביתה בשער
צילום: ניב קלדרון
צילום: עינת אנקר, לע"מ
השופט סטיב אדלר
צילום: עינת אנקר, לע"מ
מומלצים