שתף קטע נבחר

נדחתה עתירת משפחת ראדה לפתיחת התיק

הורי הנערה שנרצחה בקצרין דרשו לחקור מחדש את הפרשה - הם משוכנעים כי לא כל כיווני החקירה נבדקו. בג"ץ קיבל את עמדת הפרקליטות: "הסוגיות שעלו בעתירה זכו להתייחסות ולמענה כנדרש". הוריה של הנערה קיבלו את ההחלטה בהלם: "כנראה שזה עובד בשיטה של שמור לי ואשמור לך, ולכן הם קיבלו את עמדת הפרקליטות"

בג"ץ דחה היום (א') את עתירתם של אילנה ושמואל ראדה, הוריה של הנערה תאיר ראדה ז"ל, אשר דרשו לפתוח מחדש את החקירה בפרשה. תאיר נרצחה בחודש דצמבר ונמצאה בשירותי בית הספר בו למדה. מאז שבים וטוענים הוריה, שמואל ואילנה, כי רומן זדורוב - האיש שהודה ושחזר את המעשה - אינו הרוצח.

 

משפחת ראדה, באמצעות עורכי הדין שירה ומשה מרוז, עתרה כנגד פרקליט המדינה בדרישה להורות על פתיחתה מחדש של החקירה מכיוון שלטענתם לא נבדקו כראוי כל כיווני החקירה בעוד אלו שנבדקו לא מוצו עד תום או נזנחו. בעתירה מפרטים הוריה של הנערה מסכת ארוכה ומפורטת של ממצאים בעייתיים מתוך תיק החקירה שהועמד לעיונם ומנסים לבסס את המסקנה כי החקירה לא התנהלה כראוי וחלה טעות בקביעת זהות הרוצח, רומן זדורוב.

 

עורכת הדין קורינלדי סירקיס, שייצגה את פרקליטות המדינה, הסבירה כי יש לדחות את העתירה בהיעדר עילה להתערבות של בית המשפט העליון, זאת מאחר וההליך המשפטי נמצא בעיצומו. עוד טענו אנשי הפרקליטות כי החקירה בפרשה היתה יסודית ובתשובתה לבג"ץ פירטה אחד לאחד באופן חריג את התשובות לטענות העותרים.

 

שופטת בית המשפט העליון, אסתר חיות, אליה הצטרפו הנשיאה דורית בייניש והשופט עוזי פוגלמן, כתבה בפסק דינה כי על פי ראות עיניהם התנהלה החקירה באופן משביע רצון ואין כל סיבה לפתוח בה מחדש. "מידת התערבותו של בית משפט זה בשיקול דעתם של רשויות התביעה, ככל שהדבר נוגע לניהולה של החקירה הפלילית או להערכת הראיות בגיבוש המסקנות לצורך העמדה לדין, מצטמצמת לאותם מקרים נדירים בהם לוקה פעולת הרשויות בחוסר סבירות קיצוני או בעיוות מהותי.

 

"לא מצאנו כי במקרה הזה יש בידי העותרים להצביע על פגם מהותי...אדרבא, מתגובתה המקיפה והממצה של הפרקליטות עולה כי הסוגיות שעלו בעתירה לא נעלמו מעיניהם ואף זכו להתייחסות ולמענה כנדרש. כך או כך ראוי הוא שסוגיות אלה תתלבנה ותתבררנה בד' אמותיו של ההליך הפלילי התלוי ועומד בבית המשפט המחוזי בנצרת".

 

הוריה של תאיר - אילנה ושמואל - קיבלו בתדהמה את החלטת בג"ץ. "זה כמו שנופל לך פטיש של חמישה ק"ג על הראש", אמרו. "היתה לנו תקווה שיבינו, שינסו לעזור, שיבדקו את הדברים שנשארו סתומים, אבל כנראה שגם במערכת המשפטית, כמו במערכות אחרות במדינה, אין אוזן קשבת. כנראה שזה עובד בשיטה של שמור לי ואשמור לך, ולכן הם קיבלו את עמדת הפרקליטות ולא את העתירה שאנו הגשנו.

 

"מאחר ובג"ץ הוא הערכאה העליונה, כנראה שאין עוד דרך ועל כן יכול מאוד להיות שהשאלות שאנו שואלים מדי יום יישארו סתומות לנצח. יכול להיות שלעולם לא נדע מי רצח את תאיר, אלא אם כן הפרקליטות תשלוף במהלך המשפט דברים שהיום איננו יודעים עליהם".

 

אביה של תאיר הוסיף כי ככל שעובר הזמן הכאב הולך וגובר. "זה מסוג הדברים שאף אחד לא מכין אותך אליהם. אף אחד לא יכול לחשל אותך לקראת אסון כזה. אנחנו נישאר עם הכאב הגדול שלנו וכעת לצערי אנחנו נשארים גם בלי תשובות. אני מאוד מקווה שעם תום המשפט אוכל לקום ולומר שטעיתי ולהאמין בלב שלם שרומן זדורוב הוא האיש שרצח את בתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפרודוקציה
תאיר ראדה ז"ל
צילום: רפרודוקציה
צילום: ודים דניאל
רומן זדורוב. המשפחה משוכנעת בחפותו
צילום: ודים דניאל
מומלצים